Також істотно знизилась кількість справ, які доходять до суду.

Від початку 2024 року в Україні було зареєстровано 1521 провадження про домашнє насилля. Це на 36% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомляє Опендатабот з посиланням на дані Офісу Генпрокурора.

Згідно з інформацією Опендатаботу, в середньому реєструють 300 таких справ на місяць. У 2021 році, для порівняння, відкривалося близько 200 справ про домашнє насилля на місяць.

Кількість справ про домашнє насилля / Інфографіка Опендатабот

Зокрема, істотно знизилася кількість справ, які доходять до суду. Якщо у 2022 та 2023 роках їх було близько 83%, то цьогоріч лише 64%, що є найнижчим показником за останні 5 років. Цього року підозру у скоєнні такого злочину встигли вручити для понад тисячі українців.

Довідка

20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» (Стамбульська конвенція). Документ пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок та чоловіків і забезпечити за нього покарання.

Конвенція визначає відповідальність держави за протидію всім формам домашнього насильства, зокрема: 

  • фізичному;
  • економічному;
  • психологічному; 
  • сексуальному, включно зі зґвалтуванням, примусовим шлюбом або абортом; 
  • злочинами заради «честі» (культура, звичаї, релігія, традиція або так звана «честь» не розглядається як виправдання таких актів. Це охоплює, зокрема, заяви про те, що постраждала порушила культурні, релігійні, соціальні чи традиційні норми або звичаї належної поведінки) та іншими подібними злочинами, а також за захист постраждалих від насильства та покарання кривдників.

У травні 2024 Верховна Рада ухвалила в цілому Закон № 8329, який передбачає заборону закриття справ про домашнє насильство, збільшення термінів відповідальності, запровадження адмінвідповідальності за сексуальні домагання тощо.

Читайте також