З аналізу декларацій усіх пʼяти керівних осіб прокуратури стало відомо, кожен з них отримав від 430 000 гривень до 1 152 000 гривень пенсій за 2023 рік. Водночас ніхто з них не отримує виплат за інвалідністю, лише за вислугою років.

Про це стало відомо з розслідування Харківського антикорупційного центру (ХАЦ).

Зазначається, троє представників прокуратури наразі отримують пенсію за вислугою років, це стало можливим після завершення судових справ з Пенсійним фондом. Водночас розмір пенсій у кожного з них різниться, як і підстава для її отримання.

Відтак, за даними ХАЦ, керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков пенсію почав отримувати у 2020 році, за вислугою років, а підставою для цього стало відповідне  судове рішення. Зазначається, до внесення змін до Закону про прокуратуру, який збільшив необхідний стаж для отримання пенсії до 25 років, він мав право на неї після вислуги 20 років в прокуратурі. Саме таке його право і підтвердив суд, наразі Фільчаков отримує пенсію у розмірі 17 462 гривні. За словами розслідувачів, такий позов — розповсюджена практика.

А от перший заступник керівника обласної прокуратури Володимир Лимар пенсію почав отримувати у 2019 році, коли йому виповнилось 42 роки. До суду звертався з декількома позовними заявами, однак всі вони були повернуті без розгляду. Тому підстави виплати пенсії у загальному доступі відсутні, так само як і розмір.

Крім того, заступник керівника обласної прокуратури Станіслав Муратов пенсію почав отримувати з 2020 року, коли йому виповнилось 39 років, також на підставі судового рішення. Загальна сума пенсії, відповідно до прийнятого документа, склала 14 107 гривень. У цьому випадку до вислуги років суд також зарахував навчання у виші, що відповідає законодавству. Водночас суд зобов’язав зарахувати період роботи охоронцем до його стажу.

Також заступник керівника обласної прокуратури Олександр Сузий пенсію почав отримувати з 2021 року, у 38 років, так само на підставі судового рішення. Водночас пенсійний фонд відмовив у виплаті пенсії позивачу, тому що вважав, що йому не вистачає не тільки вислуги років у прокуратурі, але й необхідного страхового стажу. Однак суд задовольнив позов Сузого, прийнявши в якості доказів трудову книжку позивача та, як кажуть у ХАЦ, фактично прирівнявши загальний стаж до прокурорської вислуги років і зарахував до неї роботу в приватній організації.

«Суд погодився із позивачем, що «На момент звернення з заявою про призначення пенсії стаж роботи позивача складає 21 рік 3 місяці 24 днів (з нього – 11 місяців 18 днів робота на приватному підприємстві “Національна правова компанія”)… Однак при цьому суд не послався на жодну норму законодавства, яка прирівнює до служби в прокуратурі – роботу на приватному підприємстві, тим більше, ймовірно, не підтверджену страховими виплатами», — йдеться у розслідуванні.

Водночас заступник керівника обласної прокуратури Андрій Кравченко пенсію почав отримувати з 2021 року, у 36 років відповідно. Підстави виплати невідомі, оскільки обидві позовні заяви були повернуті позивачу без розгляду. Його дружина, Олена Кравченко – так само прокурор відділу Харківської обласної прокуратури, почала отримувати пенсію з 2023 року.

У ХАЦ відмітили, з позовами в інтересах прокурорів Олександра Фільчакова, Станіслава Муратова та Андрія Кравченко до суду звертався один і той же адвокат – Бартош Руслан Григорович.

Що відомо про цього адвоката

Отримав посвідчення адвоката у 2010 році. За інформацією ресурсу YouControl, тричі був кандидатом на посаду судді, востаннє подавався на вакансію до апеляційного суду 29 квітня 2024 року, однак уже 27 травня був позбавлений права на заняття адвокатською діяльністю, згідно пункту 1 частини 1 статті 31 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Чи мають прокурори області інвалідності

Жоден зі згаданих прокурорів не має виплат за інвалідність. Проте наявність нових можливих інвалідностей у прокурорів усіх рівнів на Харківщині перевіряють. Про результати перевірки 471 прокурора в області обіцяють повідомити. 

Детальніше про те, що це означає та чому важливо — у матеріалі від Ґвари.

Читайте також