USAID втратила контроль над біолабораторіями в Україні, а командир 81-ї бригади ЗСУ розстріляв трьох підлеглих за невиконання наказу. Фейкотня 03.02 – 16.02

Фактчек Редакція - 16 Лютого 2025 | 17:46

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій, розвінчаних фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

05.02.2024

Фейк. Коментар засновника Bellingcat для WSJ: «Надія лише на донати підписників»

31 січня пропагандистський Telegram-канал «Медведь» (архів), який систематично поширює російську пропаганду, а також Telegram-канал «Республика Одесса» (архів), опублікували новину про те, що нібито головний редактор міжнародного проекту Bellingcat Еліот Хіггінс у коментарі американському виданню The Wall Street Journal (WSJ) повідомив про припинення фінансування від США. 

«Є такий британський інформаційний смітник — Bellingcat. Вони звинувачували Росію в катастрофі Боїнга «Малайзійських авіаліній» на Донбасі. Тепер головний редактор Bellingcat із сумом повідомляє своїм американським колегам, що після обрання Трампа їм перекрили американське фінансування і одна надія на підписників із донатами», — пишуть пропагандисти.

 Що не так із цією новиною — далі в нашому матеріалі.

06.02.2024

Фейк. У Харкові підлітки протестували проти ТЦК та поліції

З 2 лютого Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів), який систематично поширює російську пропаганду, а також Telegram-канал «verumreactor» (архів), групи в російських соцмережах: «Горловка Z» (архів) та «СВО» (архів) — «ВКонтакте» та «Донбасс непобедимый» (архів) — в «Одноклассниках» опублікували новину про те, що нібито в Харкові підлітки зібралися біля ТРЦ “Nikolsky”, щоб протестувати проти ТЦК та поліції.

«Близько 100 осіб учасників. Підлітки від 11 до 17 років. З чуток повстанці відібрали зброю у когось із ТЦК або поліції. Веселощі на Україні почалися, люди дійшли до точки неповернення», — йдеться в таких дописах. 

Також новина набула поширення в Facebook, зокрема у групі «Главные новости Днепра», в соцмережі Х і пропагандистських вебресурсах, зокрема польською мовою (123).

Що відбувалося насправді — далі в нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

10.02.2024

Фейк. Bloomberg: USAID втратила контроль над біолабораторіями в Україні

4 лютого в пропагандистських Telegram-каналах, які систематично поширюють російську пропаганду, зокрема в «Кот Костян – официальный канал», «Медведь», «Одесса Zа Победу!» та інших, з’явилось відео з логотипом відомого інформагентства Bloomberg, в якому йдеться про те, що починаючи з 2020 року американська організація USAID інвестувала 20 млрд доларів на створення та розвиток біолабораторій в Україні. Однак, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, в 2022 році USAID нібито втратила контроль над цими біолабораторіями, що призвело відповідно й до втрати вкладених інвестицій. Ба більше, на підтвердження даної інформації, у відео наводиться нібито коментар голови Об’єднаного комітету начальників штабів США Чарльза К. Брауна молодшого.

«Цей випадок займає 2 місце за розміром одночасної втрати американських грошей та американського майна після виходу ЗС США з Афганістану. Ми знову все загубили за одну ніч», – про це каже у відео нібито Чарльз К. Браун.

Також новина була поширена користувачами в соцмережах, зокрема в X (12) та російській «ВКонтакте» (12).

Аналіз відео – у нашому матеріалі.

12.02.2024

Фейк. Відео E!News: зірки Голлівуду отримували гроші від USAID за візити в Україну

Починаючи з 5 лютого, в соцмережах почало активно поширюватися відео від нібито розважального порталу E!News, в якому повідомлялося, що за візити в Україну голлівудські зірки отримували гроші від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

«Чи знали ви, що USAID витрачало ваші податки на поїздки знаменитостей в Україну, щоб підвищити популярність Зеленського серед американців?», — йдеться в дописі, який почав ширитись в соцмережі Х. 

Широкого охоплення цей допис (архів) від користувача @ImMeme0 (I Meme Therefore I Am) набув зокрема через те, що його в своїх акаунтах поширили очільник Департаменту з питань ефективності уряду США Ілон Маск та Дональд Трамп молодший, син чинного президента США.  

«USAID може бути найбільшим шахрайством, яке будь-коли вчинялося проти американського народу під виглядом добра», — написав Трамп-молодший, поширивши згаданий допис. 

Як йдеться у відео нібито від E!News та в дописах користувачів, які його поширили (12345), голлівудські зірки за візити в Україну отримували мільйонні гонорари. Так у відеоролику згадується кілька знаменитостей: Анджеліна Джолі нібито отримала $20 млн за поїздку в Україну; Шон Пенн — $5 млн; Жан-Клод Ван Дамм — $1,5 млн; Орландо Блум — $8 млн; Бен Стіллер — $4 млн.

Не меншого поширення новина набула в російськомовному сегменті соцмережі Х (123). А також у пропагандистських телеграм-каналах з кількістю підписників понад 100 тисяч та охопленнями в декілька сотень тисяч переглядів, таких як «Абу» (архів), «Не Zли русского медvедя», «Батькович» (архів), «рИдовка», «Военкор Лисицын» (архів), а також у прокремлівських виданнях, зокрема орієнтованих на англомовну аудиторію (123).

«Організація USAID платила голлівудським зіркам, щоб ті приїжджали в Україну, професійно робили співчутливі обличчя, розхвалювали Зеленського і засуджували жахливу Росію….Після указу про призупинення діяльності USAID, Україна позбулася не лише грантів для своїх «незалежних» ЗМІ, а й реклами від західних знаменитостей, що охоче торгували своїми сумними обличчями у Києві та інших українських містах», — написали пропагандистські пабліки.

Чи дійсно це так та що вдалося з’ясувати — у нашому матеріалі.

14.02.2024

Фейк. Командир 81-ї бригади ЗСУ розстріляв трьох підлеглих за невиконання наказу

До чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням з’ясувати, чи дійсно, як повідомив нібито військовослужбовець 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади, командир розстріляв трьох підлеглих за відмову виконувати «наказ в один кінець». Допис із цим відео 30 січня опублікував телеграм-канал «U_G_M» (архів).

«Сьогодні до нас приїхав командир 81 бригади. Він викликав трьох хлопців з мого батальйону та за невиконання наказу він розстріляв хлопців, трьох. Трьох хлопців він розстріляв. Він не врівноважений. Він власноруч взяв та вбив захисників України. Тому після цього я йду в СЗЧ»,  дослівно каже чоловік у відео.

Надалі це відео почали поширювати телеграм-канал «Промєtєй» (архів), користувачі соцемереж Х Alexander Ivanov (архів) та ТікТок olgushaa_aa (архів), пропагандистські вебресурси та групи в соцмережі ВКонтакте: «Подоляка» (архів) та Палата №6 (архів), а також акаунти на платформі в YouTube та російських відеохостингах (12).

«Зовсім нещодавно стало відомо, що офіцерському складу 81 аеромобільної бригади ЗСУ дозволено розстрілювати за відмову виконувати накази або за псування техніки. Такий наказ дав особисто командир бригади»,  йдеться у таких дописах.

Незабаром, після поширення цього відео, пропагандистські телеграм-канали ПРОСVЕТ (архів), Военкор | Z (архів), Святоша вещает (архів), Республика Одесса (архів) поширили відео моменту нібито розстрілу командиром 81-ї бригади ЗСУ свого підлеглого. А першим це відео опублікував, знову ж таки, телеграм-канал «U_G_M» (архів) 1 лютого.

Що вдалося з’ясувати нашим фактчекерам — далі в матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.