Український рок: гурти, які варті уваги

Ґвара Медіа - 14 Жовтня 2022 | 17:02
український рок сьогодні

Український рок з’явився у 60-х роках під час так званої хрущовської «відлиги». Спершу він був представлений творчістю аматорських біґ-бітових та ритм-н-блюзових гуртів («Еней», «Гуцули», пізніше — «Діалог», «Крок», «Лабіринт» та інших).

Вже у 70-х більшість рок-музикантів вимушені були піти в підпілля. Деякі українські рок-гурти, створені у період СРСР, популярні й сьогодні, але найбільша кількість зірок жанру з’явилась вже за часів незалежної України.

До повномасштабного вторгнення РФ в Україні проводилася купа рок-фестів: «Тарас Бульба», «Рок-екзистенція», «Рок Січ», «Чайка», «Мазепа-фест», «Славське Рок». Українські рок-гурти звучали на молодіжних фестах «Нівроку», «Фортеця», «Гніздо», «Шешори», «Країна мрій».

Сьогодні, попри важкі часи, українські гурти випускають велику кількість нового матеріалу. Розповідаємо вам, яка вітчизняна рок-музика варта уваги.

Сучасні українські рок-гурти

«Діти Інженерів»

«Діти Інженерів» – молодий рок-гурт, який грає сируватий гаражний рок і сируватий гранж у стилі 2000-х. 

В одному з інтерв’ю бас-гітарист Сергій Пухов сказав, що вони мають теорію: не маючи музичною освіти, учасникам гурту вдається створювати відносно просту музику і водночас не підпорядковану стандартам.

Взагалі гурт заснували у 2022 році, однак більшість команди знайомі один з одним ще з 2010-го.  Під час повномасштабної війни TikTok показав українській аудиторії пісню «Рубці», яка дала шанс гурту закріпитись на українській роксцені після перемоги.

«Хейтспіч»

Хейтспіч – дуже молодий гурт, що з’явився лише у квітні цього року, але вже активно набирає популярність. Проєкт створений вокалістом Дмитром Однороженко з Сум та саундпродюсером Фіми з Одеси. Наразі дует випустив дев’ять пісень. Найбільшого успіху досяг трек «руzzкий мир», але ми хочемо поділитись з вами іншою піснею, про висміювання політики соцмереж щодо війни в Україні – «заблокуйте цю пісню».

«Sad Novelist»

Sad Novelist – івано-франківський альтернативний проєкт, заснований у 2020 році. Музика виконавця балансує на межі постпанку, альтернативного року та трепу. Популярність музикант з Івано-Франківська здобув через TikTok, у якому завірусився його трек «Наосліп».

«МАРНИЙ»

«МАРНИЙ» – це столичний дует, до якого входять Яків Марний та Андрій Дорош. Музиканти зазначають, що їхня музика – це суміш мінімалістичних гранжевих гітар, нескладних хіп-хоп грувів і щільного електронного баса, яка занурює слухача глибоко в себе у 2000-ні роки.

«W.H.I.T.E – One Day»

Гурт «W.H.I.T.E – One Day» – український рок гурт, який існує понад десять років. Фронтмен колективу Олег Білий працював продюсером з ВВ та Green Grey, а пізніше відкрив власну студію, в якій записувались безліч українських виконавців.

«Kozak System»

Kozak System – український рок-гурт, заснований 2012-го року в Києві, з музикантів, які вийшли з гурту «Гайдамаки». Колектив часто представляє Україну на європейських фестивалях. 

Ділимось з вами піснею «Азов-сталь», яку соліст гурту Іван Леньо опублікував на своїй сторінці у Facebook з підписом: «Це не пісня – це крик душі, який буде лунати доти, доки хлопці не повернуться живими додому».

«Stoned Jesus»

«Stoned Jesus» – один з найвідоміших українських рок-гуртів за кордоном, заснований у 2009 році. Це перший український рок-гурт, який побував на гастролях у Південній Америці. За 8 днів вони виступили у Чилі, Аргентині й Бразилії. 

Пісня, якою ми хочемо з вами поділитись – Porcelain. Це 8 хвилин у дусі Tool, Defrones та інших велетнів прогресив-металу.

«Brutto» 

«Brutto» – білоруський панк-рок-гурт Сергія Міхалка, який створили після розпаду гурту «Ляпис Трубецкой».  

Взагалі шлях Міхалка досить буремний: заборона «Ляпис Трубецкой» на батьківщині, втеча від кримінального переслідування, отримання права на проживання в Україні. 

У творчість гурту все жвавіше вплітається українська мова: нещодавно гурт переклав свою легендарну пісню «Воїни світла». Але ми хочемо поділитись іншою, дуже ліричною піснею колективу «Вечірнє сонце» на вірші Ліни Костенко.

«Space of Varitions»

Space of Variations — український гурт із Вінниці, який виник у 2009 році. Учасники колективу позиціонували себе як виконавці мателкору, однак з часом музика отримала більш хаотичний характер. 

У 2015 та 2018 році були визнані найкращим метал-гуртом України за версією «The Best Ukrainian Metal Act».

«Epolets»

Epolets — український рок-гурт, що був створений 2012 року в Одесі. Загалом гурт випустив чотири студійні альбоми, а також взяв участь в українській версії шоу «X-Фактор». Музиканти виконують пісні українською, англійською та російською мовами. Жанр: альтернативний рок, денс-рок, пост-гранж.

«Alice Change»

Alice Change — співачка з Донецька, що переїхала до Києва з окупованого міста у 2016 році. Тетяна Коноваленко (справжнє ім’я) створювала електропоп з елементами хіп-хопу, але мережу підкорив її останній «рок-експеримент».

Пісня «Не вистачає кисню», написана під час повномасштабної війни, набула шаленої популярності у TikTok та посіла 16-те місце у Spotify в Україні — ділимось треком.

Добре знані українські рок-гурти

Тим, хто шукає, що українського послухати, хочемо також нагадати про «вічну класику» жанру.

  • О.Е. — культовий український рок-гурт, створений 12 жовтня 1994 року у Львові. «Океан Ельзи» неодноразово визнавали найкращим рок-гуртом та live-гуртом СНД та Східної Європи.
  • Ще один із найвідоміших українських рок-гуртів, про яких ми не можемо не сказати, — Green Grey. Його застували в Києві навесні 1993 року. Візитівкою гурту стали пісні «Под дождём», «Мазафака», «Эмигрант», «Стереосистема», «Тот день». З цікавого, що ви можете про них не знати: Green Grey першими та двічі в історії української музичної індустрії отримали нагороду MTV Europe Music Awards у Лондоні та Берліні. Також вони перші серед українських музикантів, хто підписав контракт з Pepsi, почали виступати з ді-джеєм, влаштовувати супершоу з використанням спецефектів, піротехніки та сценічних трансформацій.
  • Друга Ріка — гурт, який з’явився ще у 1996 році в Житомирі та який досі слухають українці. Музиканти грають у стилі поп-року з елементами нью-вейау, пост-панку, брит-попу та інді-року. Гурт неодноразово брав участь у головному українському фестивалі «Таврійські ігри». Також, Друга Ріка представляла Україну на міжнародних фестивалях в місті Гданськ (Польща, 2004) та «Слов’янський базар» (Білорусь, 2005).
  • «СКАЙ» — український рок-гурт, що виконує музику в стилі альтернативний рок, поп-рок та нової хвилі пост-панку. Заснований у 2001 році в Тернополі. Гурт був одним із претендентів на те, щоб представляти Україну на Євробаченні (2017 рік). Проте, їх пісня не пройшла до півфіналу.
  • Бумбокс — український гурт, що грає в жанрах рок, хіп-хоп і фанкі-ґрув. Створений 2004 року в Києві. Гурт входить до асоціації незалежних музикантів «Вдох». На початку російського вторгнення в Україну, Хливнюк записав акапельну версію гімну Українських січових стрільців 1914 року «Ой у лузі червона калина» і опублікував її в Instagram. Згодом, використавши цей семпл, Pink Floyd записали кавер пісні під назвою «Hey, Hey, Rise Up!» на підтримку України.
  • ТІК (Тверезість і Культура) — гурт, заснований у 2005 році в Вінниці, вважають Кращим Святковим Гуртом України. Тільки уявіть, цей народний колектив з найбільшою кількістю концертів в Україні. Жанр: фолк-рок, регіска, панк-поп, рок-фолк, панк. 
    Наразі, продовжуючи активну гастрольну діяльність, гурт готується до нового великого туру та виходу чергового альбому.
  • Антитіла — український поп-рок-гурт із Києва, що виник у 2007 році. Фронтменом гурту є Тарас Тополя. З цікавого про хлопців: 25 лютого 2022 року, після повномасштабного нападу Росії та територію України, учасники гурту записали відеозвернення, в якому повідомили фанів про вступ до тероборони. В «Антитіл» мав вийти новий альбом «MLNL», який через війну не вдалося презентувати.
  • Без Обмежень — розпочав свою діяльність у закарпатському місті Мукачево у 1999 році. Після участі у змаганнях The Global Battle Of The Bands колектив назвали найкращим новим гуртом з заходу України.
  • Тартак — український репкор-гурт, заснований у Луцьку 1996 року. 20 січня 2022 музиканти оголосили про завершення своєї роботи у складі гурту на його офіційній Facebook-сторінці та анонсували роботу над новим проєктом. 

Дивіться також нашу добірку з 50 сучасних українських виконавців у різних музичних жанрах.

Над матеріалом працювали: Дар’я Лобанок, Вероніка Полякова

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.