Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк під час конференції National Media Talk 2023, закликала українську владу припинити масштабне держфінансування й розширення телеканалів. Замість цього вона пропонує якісно підтримувати Суспільне мовлення і сприяти розвитку незалежних медіа.
Романюк вважає Єдиний телемарафон неефективним та шкідливим для українського інфополя.
«Мене надзвичайно турбує розростання Єдиного марафону та інших державних телеканалів. Це підриває довіру. Бо якщо картинка подається без критики, то довіри до неї не буде. Критичні запитання журналістів — це подарунок. Якщо немає розуміння, як з цим працювати — то це питання до компетенцій тих людей, які займаються комунікаціями в державі», — пояснює директорка ІМІ.
Оксана Романюк вказує на проблемний дисбаланс у фінансуванні медіаринку, який залишає багато медіа залежними від грантів з-за кордону. Медійниця обурюється, що незалежні медіа опинилися на межі виживання та закриваються через нестачу фінансів. Вона закликає бізнес взяти на себе соціальну відповідальність та підтримати незалежні медіа, не лише публікуючи рекламу, але і надаючи їм суттєву фінансову допомогу.
«Єдиний марафон виявився цікавим рішенням в умовах найбільшої кризи. Проте, коли ситуація більш-менш стабілізувалася і тримається під контролем, необхідно зменшувати його тривалість. Довга присутність телемарафону може призвести до дисбалансу на і так зруйнованому медіаринку, особливо в регіонах.
Коли менші та середні видання намагаються забезпечити своїх працівників, державні канали отримують сотні мільйонів гривень. Такий вибір є непрозорим, не збалансованим та не інклюзивним. Відповідно, цей підхід слід переглянути та перейти до іншої моделі, де незалежні медіа матимуть можливість працювати незалежно, а державні комунікації відіграватимуть свою роль», — зазначив головний редактор Ґвара Медіа Сергій Прокопенко.
Єдині новини
Єдині новини — загальноукраїнський телемарафон, запущений 24 лютого 2022 року для інформування населення про ситуацію в Україні під час російського вторгнення. Виробництво ведуть Національна суспільна телерадіокомпанія України, «1+1 Media», «Starlight Media», «Inter Media Group», «Ми – Україна» і телеканал ВРУ «Рада».
«Детектор медіа» від травня 2022 проводить щотижневий моніторинг телемарафону на виявлення порушень журналістських стандартів, політичного піару і російської пропаганди. Найбільше порушень зафіксовано в дотриманні журналістських стандартів.
Більш як 60% журналістів вважають цей телемарафон формою цензури, зазначають результати соціологічного дослідження 2023 року, проведеного ZMINA та Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
За результатами соціологічного дослідження Українського інституту майбутнього, проведеного з 4 по 10 серпня 2023 року:
- 50% респондентів не дивляться телемарафон, 13% дивляться регулярно, і 37% — час від часу.
- Тільки 14% опитаних, які дивляться телемарафон, повністю довіряють інформації в ньому.