«Удар по обороноздатності країни» чи «Що за Федоров?». Як військові оцінюють відставку очільника Міноборони

14 липня Верховна Рада підтримала відставку прем’єр-міністерки Юлії Свириденко, після чого, відповідно до законодавства, у відставку пішов увесь склад Кабінету Міністрів.

Наступного дня президент Володимир Зеленський заявив журналістам, що ще не визначився, чи залишиться Михайло Федоров у новому складі уряду. За словами президента, остаточне рішення він планував ухвалити після консультацій із самим Федоровим, кандидатом на посаду прем’єр-міністра Сергієм Корецьким та військовим командуванням.

Увечері 15 липня Михайло Федоров підтвердив, що залишає посаду. За даними джерел «Суспільного» та «Української правди», серед кандидатів на посаду нового міністра оборони розглядали чинного очільника МВС Ігоря Клименка. Водночас народна депутатка Інна Совсун у коментарі Ґварі Медіа зазначила, що президент поки не вносив його кандидатуру на розгляд Верховної Ради.

Низка кадрових рішень Банкової викликала масштабні протести по всій Україні.

Журналістки Ґвара Медіа поспілкувалися з чинними військовими та ветеранами щодо відставки Михайла Федорова з посади міністра оборони. Їхні оцінки різняться — від різкої критики кадрового рішення до переконання, що для більшості підрозділів зміна міністра майже не матиме практичного значення. Частина співрозмовників погодилася говорити лише на умовах анонімності через побоювання можливих службових наслідків.

«Перший міністр, який реально зробив щось корисне»

Серед опитаних журналістками Ґвари військових найбільше занепокоєння кадровими змінами висловлюють військовослужбовці, які безпосередньо працюють з безпілотними системами. На їхню думку, діяльність Федорова сприяла збільшенню постачання дронів, реформуванню закупівель та розширенню можливостей підрозділів.

Командир роти FPV одного з підрозділів, який воює на Харківщині, називає відставку незрозумілою:

«Окрім як “я в ах*ї”, нічого в голову не приходить. Це саме той випадок, коли нічого пояснювати не треба. Багато більш профільних людей уже написали, чому це погано. Для мене це був перший міністр оборони, який реально зробив щось корисне».

Військовослужбовець ППО, який служить на Харківщині, також негативно оцінює рішення. На його думку, саме за Федорова вдалося суттєво покращити закупівлі безпілотників, ефективніше використовувати бюджетні кошти та наростити спроможності українських підрозділів: «Ми бачили ці реформи. Ми бачили нарощування спроможностей безпілотних систем. Це комплексна система, яка, можливо, дала нам шанс казати не про заморозку фронту по поточній лінії, а про перемогу у війні з Росією. Бо саме завдяки міністру Федорову ми змогли зламати логістику ворога. І ми ламаємо її зараз».

Водночас військовий зауважує недоліки роботи міністра: «Команда була молодою, багатьом бракувало військового досвіду. Але попри це вони змогли вибудувати ефективну систему роботи».

«Я думаю, що його відставка — це удар по обороноздатності нашої країни. Причому досить важкий, серйозний і неприємний, який призведе до наслідків […]. Його відставка — це нонсенс […]. І вважаю, що саме рішення винятково заполітизоване і пов’язане з конфліктом із головкомом».

Про можливий конфлікт Федорова із Сирським говорить й військовослужбовець Дмитро, який воює на Харківщині:

«Новина про відставку Федорова згнітила насправді. Не стільки через факт, що його прибирають, скільки через можливі причини, про які писали медіа: конфлікт із Сирським, протидія корупції у закупівлях тощо. Я сприйняв це як сигнал, що “маленька радянська армія” все ж перемогла всередині нашої країни, і необхідні реформи системи опинилися під питанням».

Що відомо про можливий конфлікт Федорова та Сирського?

Джерела «Української правди» повідомили, що Зеленський на зустрічі з депутатами 15 липня заявив про системний конфлікт Федорова з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським та армією.

Михайло Федоров на брифінгу зазначив, що пропонував замінити головнокомандувача ЗСУ Олександр Сирського та начальника штабу Андрія Гнатова, «якщо ми хочемо перемогти ворога асиметрично, з мінімальними втратами», повідомляє «Громадське».

Після відмови Зеленського Федоров не ставив ультиматумів «або я, або Сирський». Водночас він заявив, що частина його ініціатив почала блокуватися.

«Сирський не готовий особисто в очі відкрито говорити про проблеми. Він готовий ходити особисто на зустрічі, плести інтриги, думати, що хтось замовив у медіа якусь кампанію […]. Це призвело до того, що по факту він [Сирський] поставив ультиматум», — розповів Федоров.

На думку Дмитра, Міністерство оборони має бути інституцією, яка врівноважує Генеральний штаб. Водночас оцінювати потенційне призначення Ігоря Клименка військовий поки не береться.

Акція протесту у Харкові проти звільнення Михайла Федорова, 16 липня 2026 року / Фото: Ґвара Медіа, Любов Ємець

«У піхоті ми цих змін майже не відчули»

Іншу позицію озвучують піхотинці. Бійчиня одного з підрозділів Сил спеціальних операцій, який воює на Харківщині, каже, що для піхоти зміна міністра оборони не є визначальним фактором: 

«Мені паралельно, чесно кажучи. Міністр оборони — це політична посада, яка працює глобальніше. Чи сильно в піхоті ми відчули зміни? Ні. Чи від початку ми були щасливі, що вся влада складається з людей, які ніколи не служили в армії й намагається керувати країною під час війни та армією, в якій не розбираються? Ні. На прикладі нових контрактів ми побачили, що стається, коли людина не розуміє внутрішніх механізмів армії».

На її думку, запропоновані нові контракти Міноборони не враховують потреби тих, хто вже багато років служить у ЗСУ. Наприклад, відстрочка після завершення контракту не поширюється на тих, хто воювали до повномасштабного вторгнення. 

Нові правила, говорить бійчиня, створюють нерівність між військовими, які служать багато років, і тими, хто лише починає службу: «Скажіть мені, чому я служу 10 років, а людина, яка ухилялася від усього і яку мобілізували вчора, підписує такий самий контракт, служить два роки й списується? А я навіть не маю цього права».

Військовослужбовиця також вважає, що запропонована система не розв’язує проблему мотивації для тих, хто вже тривалий час перебуває у війську: «Вони борються тільки за тих, кого зараз будуть призивати. А ті, хто вже давно служить, — нікого не цікавлять».

За її словами, у війську за роки повномасштабної війни змінилося вже кілька міністрів, однак на фронт це не мало відчутного впливу. Пояснює: «Кожен із них робить на політичному рівні щось для замилення очей, але в реальності для самих військовослужбовців ніхто ніколи нічого не робив і робити не буде, тому що це невигідно». 

Показовою вона називає реакцію своїх побратимів. Коли військова запитала у них, що вони думають про відставку Федорова, один із бійців перепитав: «Що за Федоров?». «Це, власне, і є відповідь піхоти», — додає військова.

Акція протесту у Харкові проти звільнення Михайла Федорова, 16 липня 2026 року / Фото: Ґвара Медіа, Любов Ємець

«Не ламайте те, що працює»

Ветеран і доброволець Гліб прийшов на акцію з плакатом «Нах*я ламаєте те, що працює? #ISupportFedorov». Він переконаний, що за останні місяці Міністерству оборони вдалося суттєво покращити забезпечення військових дронами.

«За останні шість місяців ми дуже сильно піднялися і якісно, і кількісно у знищенні противника. На мою думку, Федоров комусь перекрив “схематоз”, тому його й намагаються усунути».

На запитання, чи можуть подібні акції вплинути на владу, він відповідає: «Держава мусить чути людей. Якщо ми перестанемо виходити, з нами будуть робити все, що захочуть».

За словами ветерана, навіть шість місяців роботи міністра вже дали помітний результат: «Він значно збільшив поставки дронів у бригади, спростив процедури та заклав механізми для змін».

Військовослужбовець Дмитро також підтримує акції протесту, вважаючи їх легітимним способом впливу громадян на державні рішення: «Тогорічні акції на підтримку НАБУ і САП показали, що це працює. Сподіваюся, спрацює й цього разу».

Читайте також:

зображення до посту: «Удар по обороноздатності країни» чи «Що за Федоров?». Як військові оцінюють відставку очільника Міноборони
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.
Новий логотип Gwara
Загальна інформація

На цій сторінці Ви можете керувати своєю згодою на використання файлів cookie. Сookie — це невеликі текстові файли, які зберігаються у Вашому браузері. Вони допомагають нам забезпечити роботу основних функцій сайту та покращити його зміст. Для отримання повної інформації, будь ласка, ознайомтеся з нашою Політикою конфіденційності та Політикою cookie.