17 березня Президент Зеленський підписав законопроєкт про компенсації українцям за пошкоджене чи зруйноване житло внаслідок війни. Документ набере чинності за два місяці, повідомила народна депутатка Олена Шуляк.

За цей час уряд повинен розробити та ухвалити всі постанови Кабміну. Водночас місцевій владі необхідно створити відповідні комісії при кожній громаді.

«Саме ці комісії мають організаційно й технічно допомагати всім тим людям, які будуть звертатися за компенсацією. Комісії не прийматимуть рішення про те, хто і коли отримає компенсацію чи яка сума буде зазначена в житловому сертифікаті, що надаватиметься для компенсації. Комісії працюватимуть суто над організаційними моментами», — сказала політикиня.

Шуляк зазначила, що вже понад 600 громад приєдналося до роботи з цифровим Реєстром пошкодженого та зруйнованого майна, де міститься вся інформація.

Як отримати компенсацію?

Подати заявку на компенсацію зруйнованого житла можна двома способами:

  1. онлайн — через застосунок або сайт Дії,
  2. особисто — через центр надання адміністративних послуг.

В обох випадках однаковий алгоритм: треба заповнити спеціальну форму. Її може подати лише власник житла. У Дії треба обрати розділ «послуги», далі — «пошкоджене майно».

Вказати всю необхідну інформацію у форму, додати дані про об’єкт, фото/відео пошкоджень та контакти власника. До заяви, залежно від випадку, треба додати один з документів, що підтверджує:

  • право власності;
  • інвестування та фінансування будівництва;
  • смерть власника;
  • членство у житлово-будівельному кооперативі, та викупив квартири;
  • право пріоритетної компенсації.

Якщо дані про нерухомість містяться в Державному реєстрі нерухомих прав, вони автоматично підтягнуться у Дію. Тоді з переліку треба лише обрати, яке саме майно пошкоджене.

Далі спеціальні комісії обстежуватимуть пошкоджене майно та складатимуть відповідні акти. Готова заявка потраплятиме в Реєстр пошкодженого та знищеного майна.

Скільки чекати на компенсацію?

Наразі немає чіткого алгоритму. У кожної громади буде своя черга, яка формуватиметься автоматично. Законом передбачено, що родини військових, багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю, демобілізовані матимуть першочергове право на неї.

Важливо й те, що людина зможе сама обирати населений пункт і не буде прив’язана саме то того місця, де було зруйновано оселю. Отриманий житловий сертифікат можна буде використати й на придбання житла на вторинному ринку або для інвестиції на первинному ринку.

Втім, одним із найскладніших питань залишається відшкодування тим особам, житло яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

«У цих випадках підрахувати пошкодження та руйнування дуже важко. Уряд наразі розробляє відповідний порядок, де будуть прописані особливості роботи саме на таких територіях і будуть застосовуватися різні сучасні засоби, зокрема робота із супутниковими даними, аерофотозйомка тощо. Усі руйнування будуть зафіксовані, щоб застосувати надання механізму компенсації для всіх українців», — зазначила Шуляк.

  • Світовий банк підрахував, що $411 мільярдів потрібно для відновлення економіки України. Близько 22% потреб припадає на транспорт, 17% – на житловий сектор, 11% – на енергетику і 7% – на сільське господарство.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.