Станом на середину червня в Україні зареєстровано майже 5 тисяч волонтерів. За пів року 2023 до Реєстру волонтерів додали 2 294 людини — майже стільки ж зареєструвалося за весь 2022 рік.
При чому за даними Монобанку, станом на 2023 року 38 963 українці відкрили «банки» для збору коштів, що у вісім разів більше, ніж кількість офіційно зареєстрованих волонтерів. Про це повідомляє Опендатабот із посиланням на дані ДПС та Монобанку.
Один із найпоширеніших способів волонтерів збирати гроші — збір на банки. За даними Монобанку, станом на початок травня 2023 року 38 963 українців відкрили банки для збору коштів. Це майже в 8 разів більше за перелік офіційно зареєстрованих волонтерів.
Для порівняння, від початку повномасштабного вторгнення власників банок побільшало майже у 21 раз. Станом на початок березня власні банки для збору коштів мали лише 1872 особи. Після чого щомісяця збирачів коштів більшало, у середньому, на 2,8 тисячі. Пік припав на травень та червень 2022 року — тоді за місяць 5620 та 5435 українців почали збирати кошти.
Станом на початок травня 2023 року, кількість відкритих банок для збирання допомоги складає 48 662 — це у 23 рази більше, аніж було в березні у 2022 році. Поповнень теж було більше — у 20 разів.
Цьогоріч у середньому, українці роблять 3,1 мільйона транзакцій на місяць, тоді як на початку березня минулого року поповнень було близько 158 тисяч на місяць. Сплеск потенційних донатів припав на травень минулого року — тоді кількість поповнень зросла за місяць у 7 разів.
Станом на початок травня, у середньому, одну банку поповнює близько 70 людей.
Реєстр волонтерів допомагає волонтерам не сплачувати податки з отриманих донатів. Однак на початку червня з’ясувалося, що навіть включені до Реєстру волонтери мають сплачувати податки з донатів, якщо придбана ними допомога не включена до переліку в постанові № 112 від 24 жовтня 2016 року «Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді, яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб».
Проблема полягає в тому, що список був складений ще у 2016 році, тому значної кількості актуального озброєння немає.
Скандал набирав обертів, й, після втручання міністра фінансів Сергія Марченко, за кілька днів перелік дозволеної допомоги було розширено. У той самий час було призначено спецпредставника від Уряду, який має співпрацювати з волонтерами і фондами для оперативного вирішення питань і запобіганню застряганню важливих для оборони питань у міністерських кабінетах.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!