Спеціальна тимчасова слідча комісія Верховної Ради займатиметься розслідуванням незаконної діяльності у сфері фінансових послуг кол-центрів та фінансових пірамід.
Впродовж року комісія займатиметься розслідуванням імовірної неправомірної діяльності, яка пов’язана з шахрайством та незаконними фінансовими операціями, що здійснюються з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж. За відповідний проект постанови №9264 на засіданні парламенту 30 травня проголосувало 276 депутатів.
Мова йде про так звані “офіси” та “кол-центри”, які займаються обманом та вимаганням грошей у громадян. Про це в пояснювальній записці до проєкту постанови повідомив нардеп Олександр Куницький.
“На жаль, існує велика кількість “офісів”, які спеціалізуються на обмані та зловживанні довірою населення в Україні та по всьому світу загалом. Жертвами фінансових аферистів стають люди з усіх куточків України, які безжально ошукані та ніколи не зможуть повернути свої гроші”, – нарікає він.
Народний депутат наголошує, що таких випадків зафіксовано величезну кількість, і вони потребують парламентського контролю. Адже часто шахраї залишаються непокараними, що спонукає їх діяти більш витончено та жорстоко.
Оновними завданнями ТСК пропонується визначити:
- вивчення та розслідування можливих фактів порушень законодавства у сфері фінансових послуг, а саме діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, включаючи, але не обмежуючись, call-центри, а також фізичних осіб, які шляхом обману або зловживання довірою (шахрайства) щодо третіх осіб заволодівають їх коштами;
- вивчення та розслідування можливих фактів здійснення будь-яких операцій з фінансовими активами (коштами, цінними паперами, борговими зобов’язаннями та правами вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів), які здійснюються фізичними або юридичними особами, зокрема call-центри та “фінансовими пірамідами” з метою набуття або можливості набуття вигоди для себе чи інших осіб за рахунок перерозподілу активів інших осіб, зокрема без провадження фактичної господарської діяльності (фінансові піраміди);
- вивчення та розслідування можливих фактів здійснення фінансових послуг юридичними особами, включаючи, але не обмежуючись, фінансово- освітні організації, які не мають необхідних дозвільних документів та ліцензій для здійснення таких послуг;
- підготовка пропозицій щодо удосконалення законодавства у сфері протидії фінансовому шахрайству, а також посиленню контролю за діяльністю call-центрів, “фінансових пірамід”, а також фінансово-освітніх організацій, які здійснюють свою діяльність без відповідних дозвільних документів.
За даними НБУ, понад половину суми збитків від шахрайських дій (53%) минулого року сталося за допомогою використання соціальної інженерії. Про це повідомив заступник голови НБУ Олексій Шабан. Статистичні дані доводять, що шахраї в основному “працюють” через Інтернет. Адже 94% суми збитків від незаконних дій припадає на мережу Інтернет, 4% – на торговельну мережу та 2% – на банкомати.
Як не потрапити на гачок до шахраїв?
- Варто звернути увагу на те, що фішинговий сайт виказує в першу чергу відмінність в URL-адресі: можуть бути зайві символи або неправильне написання.
- Завжди необхідно уникати підозрілих гіперпосилань та не вводити конфіденційні дані. Тому для шопінгу рекомендується використовувати перевірені сайти, а інформацію про соцвиплати отримувати з офіційних сторінок державних органів.
Також у травні вже запрацювала система фільтрації фішингових доменів, яка б мала протидіяти одержанню платіжних даних українців шахраями. Однак, правозахисники, які опікуються питанням свободи слова в мережі, бачать ризики, оскільки система автоматично отримуватиме дані про користувача, який намагався перейти на заблокований ресурс.
- Міністерство цифрової трансформації запустило новий освітній курс «Як відкриті дані допомагають українцям під час війни» на платформі «Дія.Відкриті дані».
Читайте також:
- Обіцяв евакуацію, а потім зникав: у Харкові судитимуть чоловіка, який наживався на війні
- В Україні запрацює центр із протидії шахрайським операціям — МВС
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.