Перший заступник голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк розповів про відстрочку для студентів, педагогів, строковиків та родичів інвалідів, а також про демобілізацію.

Про це говорили в ефірі нацмарафону.

Михайло Цимбалюк зазначив, що до робочої групи щодо цього питання входять представники всіх фракцій та груп, а також представники ЗСУ і всіх сил оборони. Вони працюють над вдосконаленням законодавства у сфері військової діяльності.

За словами першого заступника голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів, народні депутати в розробці законопроєктів, що стосуються мобілізації, демобілізації і інших питань сектору оборони радяться з вищим військовим керівництвом.

Уже скоро два роки як широкомасштабна війна Російської Федерації проти України, покликала мобілізувати велику кількість українців, які рік, а дехто й більше без ротації, зазначив Цимбалюк.

«Для того, щоби провести фахову професійну ротацію, потрібно підготувати певну кількість військовослужбовців ЗСУ та інших сил оборони», — додав він.

Найближчим часом пропонується

  • зробити відпустки терміном 90 днів з оплатою грошового забезпечення для осіб, які повернулися з полону (у тому числі унормування, які документи повинен мати військовослужбовець або військовозобов’язаний під час проходження ВЛК чи лікування після поранення, а що має забезпечити держава через ВЛК, щоб зменшити бюрократію);
  • встановити права на звільнення з військової служби осіб без громадянства або іноземців;
  • встановити права на звільнення з військової служби осіб, що мають інвалідність першої, другої групи;
  • встановити права на звільнення з військової служби або демобілізацію жінок-курсантів, які достроково розірвали контракт.

Відстрочка для викладачів та студентів

За словами Цимбалюка, законопроєктом також планується врегулювати право на відстрочку педагогів та викладачів вищої професійної освіти, а також студентів, які здобувають вищу освіту.

Викладачі мають право на відстрочку, каже Михайло. Щодо студентів, то зараз йде дискусія про недопущення порушення прав особи на здобуття освіти.» Але що вирішено — коли людина здобуває другу або третю вищу освіту, дати можливість завершити навчання, це однозначно вже вирішено», — пояснив представник комітету.

З іншого боку, юридичне управління Верховної ради підготує пропозиції стосовно тих осіб, які в майбутньому захочуть здобувати другу, третю вищу або професійну підготовку, а саме яким чином може бути обмежене це право.

Щодо строковиків

Законопроєктом планується надати право на демобілізацію строковиків.

«Це дуже важливе питання. І щобільше, вони всі без виключення вже відслужили законом терміни. Через те ми передбачаємо, що після змін у законодавстві, Верховний головнокомандувач повинен буде підписати закон про демобілізацію і всі ці особи, вони будуть демобілізовані», — каже Цимбалюк.

Щодо родичів людей з інвалідністю

Крім того, за його словами, обговорюється питання, як мінімізувати кількість тих, хто доглядає осіб із першою та другою групами інвалідності. Планують обмежити — одна особа призивного віку має право на відстрочку по догляду за людиною з інвалідністю, якщо немає інших членів родини, які можуть її доглядати.

Читайте також

  • У Харківському ОТЦК та СП розповіли про військовий облік жінок.