Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій, розвінчаних фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
24.12.2024
Фейк. «Велика» індексація пенсій в Україні
До чат-боту «Перевірка» надійшли запити з різних телеграм-каналів із повідомленням про те, що з певного числа (дати в повідомленнях вказуються різні) в Україні пенсії нараховуватимуться по-іншому.
«Володимир Зеленський наголосив: аналітиками пенсійного фонду України були проведені розрахунки, та вони дійшли висновку, що спосіб нарахування пенсії та субсидії давно час замінити, оновити дані та саму систему нарахування», ― йдеться у таких повідомленнях.
Текст повідомлень дещо різниться за змістом (нарахування пенсій може залежати від віку, дати народження, місця проживання тощо), але у всіх дописах користувачу месенджера пропонується обрати одну із опцій (з активною кнопкою чи гіперпосиланням) та дізнатися, якого розміру пенсію він отримуватиме.
Також спільним для цих повідомлень є те, що протягом кількох днів у телеграм-каналах, з яких вони пересилаються, ці дописи стають недоступні для перегляду. Так, запити із повідомленням такого контексту надходили до нас із наступних телеграм-каналів: «БДСН | Війна 2024 | Новини | Курськ», «Кропивницький | Times», «Житомир Новини», «Поради пенсіонерам», «Україна Сьогодні Новини», «Хмельницький Новини», «Полтава | Times», «Перший Соціальний», «Рівне INFO», «Times of Ukraine» тощо.
Що криється насправді за цими повідомленнями ― далі у нашому матеріалі.
26.12.2024
Фейк. У поштові скриньки українців під приводом «новорічної акції» кидають отруйні пробники парфумів
Протягом грудня у @perevir_bot надійшла низка запитів з проханням перевірити, чи дійсно у поштові скриньки українців кидають отруйні пробники парфумів від відомих брендів «під прикриттям новорічної акції».
«Відомо, що достатньо зробити лише декілька вдихів аби це призвело до летального випадку. Зазвичай флакони розсилають під прикриттям «новорічної акції». Будьте пильні та попередьте близьких», — йдеться в таких повідомленнях.
Такі повідомлення поширилися у локальних групах соцмереж у Facebook (1, 2, 3) та Instagram (1, 2), в телеграм-каналах (1, 2, 3) та інших месенджерах.
Чи дійсно у поштові скриньки українців під приводом «новорічної акції» кидають отруйні пробники парфумів – далі в нашому аналізі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
27.12.2024
Фейк. Французький художник створив стріт-арт із Зеленським на повідку
19 грудня російський телеграм-канал «Медведь» (архів) опублікував допис, в якому йдеться про те, що французький художник OakOak створив стріт-арт, зобразивши президента України Володимира Зеленського у вигляді собаки на повідку, який чекає, допоки президент Франції Макрон та новообраний президент США Трамп спілкуються. Як доказ, до новини додані зображення із цим графіті, на яких присутні логотипи французького мовника TFI та ранкової програми «Bonjour ! La Matinale TF1», що виходить на цьому телеканалі:
«Макрон дуже хоче привезти Зеленського на інавгурацію Трампа в США. Як це бачить французький художник OakOak: Пес Зеленський прив’язаний до «місця для собак», поки білі люди вітають одне одного», — йдеться в дописах пропагандистів.
Новину поширили також телеграм-канали «Одесса zа победу» (архів) та «Vadym Sava» (архів), група в соцмережі Instagram «sobre la patria» (архів).
Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
30.12.2024
Фейк. Обкладинка Courrier international із санітаром Макроном та Зеленським у хоспісі
26 грудня Telegram-канал «Медведь» (архів), який систематично розповсюджує російську пропаганду, опублікував новину про те, що тижневик Courrier international нібито зобразив президента Франції Макрона санітаром, який веде під руки пацієнтів хоспісу — Володимира Зеленського та свою дружину Бріджит Макрон.
«Французький журнал представляє Макрона як божевільного санітара, який дуже любить «доглядати» за всім, що однією ногою в могилі — як Зеленський або Бріджит Макрон», — йдеться в дописі.
Новину підхопили інші пропагандистські телеграм-канали (1, 2), групи в російських соцмережах та веб-ресурси, що орієнтовані на іншомовну аудиторію (1, 2), а також в соцмережі Х (1, 2, 3).
Детальніше про підробку — в нашому матеріалі.