У листопаді експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 27 випадків порушення свободи слова. Серед них є і російські злочини, їх 19 випадків – обстріли журналістів, пошкодження приміщень медіа, погрози, кібератаки та юридичний тиск.
Про це стало відомо завдяки щомісячному моніторингу ІМІ «Барометр свободи слова».
Так, в інституті зазначають, що у листопаді стало відомо про загибель двох медійників – Олексія Андреєва та Андрія Бучака.
- Олексій Андрєєв – військовослужбовець, телеоператор з Маріуполя. Поховали 2 листопада 2014 року в Чернівцях. Він вважався зниклим безвісти в Донецькій області з 29 листопада 2023 року. Його тіло повернули нещодавно під час обміну. Загибель підтвердив аналіз ДНК. Олексій Андрєєв із 2000-х років працював оператором на міських телеканалах Маріуполя «ТБ7» та «Сигма», також у пресцентрі металургійного комбінату «Азовсталь».
- Андрій Бучак – журналіст із Луганська, який на фронті був із 2014 року. Зник 13 серпня 2024 року біля села Водяне Донецької області. Про загибель повідомила 24 листопада 2024 року його дружина Олена. У 2000-х Андрій Бучак працював у луганській рекламно-інформаційній газеті «Кур’єр».
Крім цього, під російський удар дронами в Харківській області потрапили журналісти Hromadske Ксенія Савоскіна та оператор Олексій Нікулін. Це сталося під час знімання сюжету про волонтерів, які вивозили покинутих коней. Усі вціліли, однак автівка медійників згоріла.
Крім того, внаслідок російського обстрілу зазнав значних пошкоджень павільйон, де телеканал СТБ знімає шоу «МастерШеф». Постраждалих унаслідок обстрілу немає.
Також 26 листопада низка медіа та журналістів отримала від невідомих електронні листи про мінування різних установ у різних областях України, а також самих редакціях медіа.
«Листи надіслано з різних електронних адрес та підписано різними іменами. Автор кожного листа представляється ветераном бойових дій, що спеціалізується на мінно-підривній справі, та звинувачує суспільство в несправедливому ставленні до учасників бойових дій. Він погрожує продовжувати вибухи “раз на три-чотири дні”, зокрема в школах, адміністраціях, редакціях ЗМІ та громадському транспорті», – йдеться у повідомленні.
Інститут масової інформації зазначає, що у скоєному автор листа просив звинувачувати журналістку Радіо Свобода Ірину Сисак та заступницю міністра фінансів України Світлану Воробей.
Крім цього, минулого місяця було зафіксовано декілька російських кібератак на медіа.
Також Росія заочно заарештувала журналістку France 24 Кетрін Норріс Трент після репортажу з Курської області. Раніше РФ відкрила проти неї кримінальну справу за обвинуваченням у незаконному проникненні до Курської області, частково контрольованої Україною. Журналістка потрапила на територію Курщини разом з українськими військовими, її репортаж показали в ефірі телеканалу та на сайті мовника наприкінці вересня.
Водночас ІМІ зафіксував вісім випадків порушення свободи слова, що не пов’язані з війною Росії проти України.
Нагадаємо, що за вересень та жовтень цього року було зафіксовано 27 випадків злочинів, які скоїла Росія проти медіа та журналістів в Україні.
В цьому переліку, зокрема, знаходиться мультимедійний журналіст Ґвара Медіа Денис Клименко, який 18 жовтня, знімаючи інтерв’ю з бійцями 13 бригади «Хартія» під Липцями, потрапив під російський обстріл. Деталі за посиланням.
Читайте також
- У російському полоні залишаються щонайменше шість мерів міст і голів громад.