Управління житлово-комунального господарства та будівництва Лозівської міськради, що на Харківщині, 29 листопада уклала договір з полтавською компанією «Юрай ЛТД» на придбання 190 надгробків за понад десять мільйонів гривень для зведення військового меморіального кладовища.
Журналісти Ґвара Медіа проаналізували цю закупівлю, порівнявши ціни в договорі з ринковими. З’ясувалося, що Лозівська міська рада, ймовірно, переплатила за пам’ятники вдвічі — могла заплатити менше на 5 мільйонів гривень, що становить половину від усієї суми контракту. Чому уклали такий договір — розбираємося далі.
Початок: проєктування меморіального кладовища
На тлі активних обговорень потреби меморіалізації памʼяті в Україні, зокрема, гідного вшанування полеглих військових, у Лозовій вже два роки реалізовують план зі зведення меморіального кладовища для загиблих воїнів.
У міськраді кажуть, хочуть зробити, «як на Марсовому полі у Львові». Для цього навіть їздили туди та проводили консультації.
«Ідея створення військового кладовища виникла у нас давно. Ми обговорювали її з громадою і вирішили реалізувати коштом місцевого бюджету. Найважче було узгодити концепцію з родинами загиблих, бо в кожного свій рівень достатку, і не всі хочуть однакове», — розповів Ґвара Медіа координатор ініціативи, секретар Лозівської міськради Юрій Кушнір.
За його словами, врешті вдалося продумати все: від стоянки та озеленення території до вигляду самих памʼятників, які затверджували разом з рідними полеглих під час зустрічей у рамках робочих груп з вшанування загиблих. На розробку плану будівництва витратили понад 300 тисяч гривень ще у 2023 році.
Крім того, на придбання самих памʼятників для меморіального кладовища заклали понад 10 мільйонів гривень, про що свідчить інформація на Prozorro.
Цифри: скільки що коштує?
Загальна сума всієї закупівлі памʼятників склала майже 10,3 мільйона гривень. Усього, відповідно до договору, Лозівська міськрада замовила 190 пам’ятників. Таким чином, вартість одного пам’ятника склала 54 тисячі гривень. Ця вартість складається з ціни самого пам’ятника, а також доставки вартістю трохи понад 1 тисячу гривень. Пам’ятник без доставки коштував для Лозівської міськради 52,8 тисячі гривень.
Звідки переплата?
Серед документів, які Лозівська міськрада розмістила в Prozorro, ми знайшли технічну специфікацію пам’ятників, які місцева влада планує встановити на території почесних поховань — вид каменю та схематичне зображення. Це й дало можливість редакції порівняти, наскільки вартість пам’ятників, замовлених міськрадою, відповідає ринковій.
Для цього ми звернулися до трьох різних, непов’язаних між собою меморіальних агенцій, доклавши відповідні документи, і запитали, скільки коштуватиме виготовити такі надгробки.
Перше агентство «Граніт» погодилося виготовити пам’ятник за 24 000 гривень. В агентстві зазначили, що при замовленні оптом (від ста штук), нам зроблять знижку.
«Будемо домовлятися, але точно ще можемо знизити суму», — сказав нам їхній представник.
Друге агентство, яке захотіло лишитися анонімним, назвало суму у 22 400 гривень, додавши, що за портрет на памʼятнику буде потрібно доплатити ще дві тисячі, тож загальна сума від них склала 24 400 гривень.
А гранітна майстерня «Меморія» назвала найвищу ціну — 28 900 гривень за памʼятник.
Тим часом, Лозівська міська рада, згідно з тендером, заплатить майже 53 тисячі гривень за один памʼятник (без доставки) полтавській компанії «Юрай ЛТД». Ця ціна майже вдвічі більша за ринкову.
Ми також порахували, скільки б витратила Лозівська міськрада на закупівлю 190 пам’ятників, якби уклала контракт з компаніями, які запропонували вдвічі меншу ціну. Для цього до їхньої вартості ми додали вартість доставки — близько 222 тисяч гривень, в документації «Юрай ЛТД» ціну розраховано за одиницю товару ( ≈ 1,2 тисячі), тобто доставка рахувалась окремо для кожного пам’ятника.
- Агентство «Граніт»: ≈ 4,8 мільйона;
- Анонімне агентство: ≈ 4,86 мільйона;
- Агентство «Меморія» (найдорожче): ≈ 5,7 мільйона.
Варто зауважити, що ціна доставки, залежно від розташування підприємства та витрат на логістику могла б відрізнятися.
Отже, міська рада Лозової уклала угоду на понад 10 мільйонів, що вдвічі перевищує кожну зі знайдених нами пропозицій.
Що відомо про компанію-переможця
Компанія-підрядник «Юрай ЛТД» зареєстрована у 2018 році у Полтаві. Основний вид діяльності — будівництво доріг та автошляхів.
Її власником є 28-річний Богдан Добровенко. Журналістка Ґвара Медіа намагалася з ним звʼязатися, однак не змогла додзвонитися, адже номер, на який зареєстровано його ФОП, належить іншій людині.
У 2024 році «Юрай ЛТД» взяло участь у державних закупівлях на понад 30 мільйонів гривень, переважно — на ремонт доріг. При цьому офіційно «Юрай ЛТД» не має зареєстрованої нерухомості та власного чи орендованого автотранспорту для виконання дорожніх та будівельних робіт.
Також компанія лише одноразово виконувала замовлення, аналогічне до тендеру Лозівської міськради. У 2023 році «Юрай ЛТД» поставило надгробні плити, хрести та пам’ятники для приватного підприємця з Чугуєва. Сума договору склала понад 430 тисяч гривень.
З огляду на зібрані факти, ми звернулися за коментарем до керівника управління житлово-комунального господарства Лозівської міськради Миколи Пономаря, щоб з’ясувати позицію громади щодо компанії-підрядника.
«На нашу думку, “Юрай ЛТД” відповідає всім кваліфікаційним вимогам. Цінова пропозиція, на нашу думку, розрахована коректно», — сказав він.
Коментар юриста
Ми поділилися інформацією про цей тендер та результатами наших досліджень з юристом громадської організації «Центр протидії корупції» Олексієм Бойком.
«Насправді це має вигляд, ніби компанії для подачі дійсно шукали. Бо якщо ми подивимося на строк подання тендерних пропозицій — а це 18 днів — це достатньо великий строк і я чи не вперше таке бачу. Відповідно до законодавства тендер могли закінчити за сім днів», — пояснив він.
За словами експерта, важливо дізнатися, чи готові меморіальні агентства працювати за післяплатою, бо процедура тендерів на Prozorro здебільшого передбачає такий формат.
«Але ті завищення, про які ви кажете, є суттєвими, бо 10-15% — можна пояснити, але це не може бути 50-60-70%, як тут», — додав Бойко.
Загалом, як пояснив юрист, у такій «завищеній» ціні він вбачає два мотиви — організатори переймалися, що на тендер не буде заявок, або ж це була усвідомлена переплата. А кваліфікація самої переплати залежить від того, як формувалася цінова пропозиція.
«Якщо організатори хотіли, щоб максимальна кількість компаній прийшла на тендер, а та єдина ТОВ, яка долучилася, подумала, що от така ціна висока, тож будемо «підганяти» під неї вартість — це одна справа. Тоді це можна пояснити, адже Харківщина — прифронтовий регіон», — додав Бойко.
Водночас він додав, що сума переплати на цьому тендері має ознаки порушення статті 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем) — за умови, якщо гроші вже пішли на рахунок компанії. «Це вже мають досліджувати слідчі Нацполіції», — каже Бойко.
Він наголошує, що важливо ще й те, де «Юрай ЛТД» візьме памʼятники. За словами Бойка, з урахуванням того, що компанія не спеціалізується на цьому, то найімовірніше залучатимуться інші організації. Офіційно «Юрай ЛТД» запевняє, що виготовлятиме пам’ятники самостійно, та додає документ, який це підтверджує.
«Якщо компанія залучає субпідрядні організації до робіт — це порушення умов договору. У такому разі замовник може ставити питання про розірвання договору і певні санкції, адже через приховування інформації він не зміг перевірити субпідрядників на відповідність критеріям тендеру», — підсумував Бойко.
Висновки
Наразі договір на придбання памʼятників на понад 10 мільйонів укладено. 10 надгробків збираються поставити до кінця 2024 року, решту — 180 штук — уже у 2025 році.
Однак на цьому історія з меморіальним кладовищем не завершується. Система Prozorro містить щонайменше ще один тендер на понад 25 мільйонів гривень безпосередньо на будівництво кладовища.
Попередню закупівлю аналогічного змісту скасували начебто через відсутність пропозицій, йдеться на Prozzoro. Але інформація з протоколу проведення тендеру свідчить: міськраду не влаштували документи, подані київською компанією «Дер Бау» з пропозицією побудувати кладовище за 21,5 мільйона гривень та фастівською «Автошлях 2020», яка погодилася виконати роботи за 21,7 мільйона гривень.
«Причини відмови дивіться на Prozorro, там все написано. Але можу точно сказати, одна з фірм взагалі була “ліва” [“Дер Бау” була зареєстрована у 2023 році й має 50 видів діяльності одночасно — ред.]. А друга [“Автошлях 2020” — ред.] неправильно подала документацію», — сказав Пономар.
Керівник управління ЖКГ Лозівської міськради Микола Пономар також наголосив, що експертна оцінка плану будівництва, проведена Центром комплексних експертиз проєктів, розрахувала цінову пропозицію у понад 44 мільйони, яку їм «вдалося знизити до понад 36». Ми змогли знайти документальне підтвердження цих слів.
Новий тендер на будівництво кладовища завершився 13 грудня, однак розгляд документації організаторами ще триває. Зазначимо, що єдиною компанією, яка подалася на цей тендер виявилося відхилене раніше «через проблеми з документацією» ТОВ «Автошлях 2020». Ґвара Медіа продовжує слідкувати за цим процесом.
Нагадаємо, раніше видання «Наші гроші» виявили переплату в оголошеному в Лозовій тендері на будівництво укриття для ліцею №12 за 78 мільйонів гривень. Сума переплати за цим договором, за даними журналістів, становить приблизно 4,26 мільйона гривень.
Цей матеріал створено в рамках менторства JEP MDF.
Читайте також
- Начальник Лозівської міськради Зеленський написав заяву на звільнення.
- «Ми повинні боротись до останнього»: як родичі зниклих безвісти та полонених військових обʼєднуються в пошуках.
- У селі біля фронту на Харківщині без тендеру обрали підрядника на розробку документації для укриття ліцею за майже 1,5 млн грн.