У Кропивницькому відбувся фестиваль «Вересневі самоцвіти», на якому виступили евакуйовані театри з Харкова і Маріуполя, а також запрошені театральні колективи з Чернігова, Вінниці, Києва.
Цього року, в умовах російської агресії проти України, свято відбулося під гаслом «Музи не мовчать».
Фестиваль відкрила вистава Донецького академічного обласного драматичного театру з Маріуполя, під назвою «Крик нації», яка розповідає про життя і долю поета-дисидента Василя Стуса.
Цей театр відомий українцям, коли у березні на його будівлю скинули авіабомбу. Деякі актори, що виступали на фестивалі, у той день теж перебували у будівлі.
«Трупа Донецького обласного драмтеатру вперше в Театрі корифеїв – і це для нас велика честь. Ми знайшли в собі сили повернутися після виїзду до Ужгорода трохи назад, до центральної частини України, де загроза обстрілів більша. Ви можете собі уявити, наскільки це було для нас психологічним бар’єром», – розповіла керівниця обласного Донецького театру Людмила Колосович.
Також на фестивалі представили спільний проєкт Харківський державний академічний український драматичний театр «Березіль» та Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр «Хлібне перемир’я» з виставою про двох братів у Донецьку у 2014 році, за драмою Сергія Жадана.
Харківський театр евакуювався з-під обстрілів 3 березня, а вінницькі театрали надали прихисток харків’янам.
«Для мене подібні фестивалі – це таке заземлення. Ми дуже вдячні тим, хто профінансував «Вересневі самоцвіти» і організував їх. Можливо, це зараз ще більше потрібно, ніж у мирні часи – і глядачам, і акторам», – додала керівниця літературно-драматургійної частини Харківського театру Маргарита Корнющенко.
В театральному фестивалі також взяли участь Київський академічний драматичний театр на Подолі, Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка, Кіровоградський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького та народний хореографічний ансамбль «Світанок».