13 грудня в місті Харкові невідомі особи пошкодили кілька погрудь молодогвардійців поблизу 116-ї школи. Працівники Департаменту культури Харківської обласної військової адміністрації склали акт щодо пошкодження об’єктів культурної спадщини до Міністерства культури і інформаційної політики України та поліції, повідомив в.о. директора Департаменту Олександр Костін.
За його словами, наразі жодних дій щодо демонтажу пам’яток не планується. ХОВА діятиме в правовому полі, а подальші санкції щодо винних мають визначити правоохоронні органи.
Раніше ХОВА надіслала до Інституту національної пам’яті перелік з близько 150 об’єктів, які на думку адміністрації та територіальних громад підпадають під дію закону про декомунізацію. У цьому переліку були й пошкоджені погруддя. Інститут має зробити висновок щодо кожного об’єкта — чи належить він до декомунізації і яка має бути його подальша доля.
«Це або вилучення об’єкта з державного реєстру (тобто вона втрачає статус пам’ятки). Є ще, наприклад, пам’ятка, що містить окремі елементи, які підпадають під дію закону про деколонізацію, то передбачається вилучення елементу, а сам об’єкт залишається в реєстрі. Також є перейменування: бувають такі випадки, коли сама по собі пам’ятка нормальна, але у назві містяться певні наративи. І четвертий шлях — це перенесення деяких пам’яток. Тобто вони залишаються зі статусом пам’ятки, але переносяться з публічного простору», — зазначив Костін.
Пошкоджені погруддя є пам’ятками місцевого значення за видом монументального мистецтва. В новому законі про декомунізацію немає норми щодо таких об’єктів, тому їх можна вилучити з державного реєстру за процедурою.
Погруддя алеї молодогвардійців навпроти гімназії № 116 на вулиці Культури не могли знести, оскільки вони є у реєстрі пам’яток. У 2021 році Міністерство культури та інформаційної політики внесло алею у Держреєстр пам’яток історії та монументального мистецтва місцевого значення Харківської області.
Читайте також
- У Харкові треба демонтувати понад 100 об’єктів та перейменувати понад 400 вулиць