Сьогодні, 1 грудня, в Україні відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом. А у пʼятницю, 29 листопада, у Харкові провели інформаційно-просвітницьку акцію «Тестуйся, лікуйся, живи!», яка також передбачала тестування на ВІЛ\СНІД серед внутрішньо переміщених осіб.

Про це Ґварі розповіли організатори заходу.

Для проведення цієї акції харківський благодійний фонд «Парус» розгорнув мобільну амбулаторію, до якої запрошували звернутися ВПО для надання їм першої базової інформації про ВІЛ-інфекцію. Фахівці також наголошували на необхідності використовування презервативів під час сексу, адже у понад 80% випадків інфікування на ВІЛ відбувається статевим шляхом. Тому на місці можна було отримати їх.

Ще одним завданням акції було провести анонімне безкоштовне консультування та швидке тестування на ВІЛ. Відтак, за три години роботи його пройшли близько 30 людей. 

Тестування на ВІЛ, Харків / Фото: фонд «Парус»

Як працює швидкий тест на ВІЛ/СНІД

Для його проведення потрібна крапля крові та 15–30 хвилин часу. Водночас тестування за допомогою експрес-тестів конфіденційне та безболісне.

«Тобто це доволі проста процедура і по ресурсу, і по часу. Але вона дозволяє виявити ВІЛ на ранніх стадіях та вчасно почати приймати лікування, що не дасть захворюванню розвиватися і перейти в СНІД», — додали організатори. 

Яка необхідність цієї акції

Відповідно до статистистики Міністерства охорони здоровʼя, станом на 1 жовтня, на обліку медзакладів по всій Україні стоїть близько 147 599 людей, які живуть з ВІЛ. З них понад дві тисячі осіб з-поміж внутрішньопереміщених, серед них — пʼять вагітних. Хоч Харківщина і не належить до областей з найвищим показником захворюваності, однак кількість інфікованих тут, за даними організаторів, становить 6239 людей і ще 26 іноземців. Однак це лише ті, запевняють організатори, хто стоять на обліку, а є й ті, «хто знає свій статус, але уникають реєстрації у медзакладах та лікування».

Дізнатися кількість інфікованих з-поміж ВПО на Харківщині не вдалося, «це неможливо, адже у карті хвороби лікарі не вказують соціальний статус». Водночас організатори запевнили, сьогодні є потреба тестування саме внутрішньопереміщених осіб, як соціально не захищеної верстви населення.

«Сам по собі статус ВПО не належить до груп ризику інфікування ВІЛ. Але, фахівці відмічають випадки ризикованих практик саме у соціально складних переселенців, частина яких залишається у Харкові. І ці люди, не маючи сил самостійно розв’язувати складні питання, які додатково спричинені війною, можуть не реєструватися у лікарнях, не мати постійного заробітку, не проходити медичний огляд, мешкати у друзів або навіть у покинутих приміщеннях, підвалах», — розповіли в Парусі.

Однак, за статистикою МОЗ, смертність від ВІЛ-інфекції по Україні становить 33%. Тобто отримуючи правильне і постійне лікування люди з ВІЛ-позитивним статусом можуть народжувати здорових дітей, не можуть інфікувати інших через статевий зв’язок або кров, а тривалість життя людини з ВІЛ рівноцінна тривалості життя людини без ВІЛ.

Пройти тестування у Харкові завжди можна у двох локаціях:

  • Офіс харківського благодійного фонду «Парус» за адресою проспект Героїв Харкова, 140/1, к.15-17;
  • Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом за адресою вулиця Боротьби, 6. 
  • Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ можна у чат-боті #ТЕСТпоруч і на сайті

Крім того, у МОЗ запевняють, пройти тестування можна в закладах охорони здоров’я (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші).

Читайте також

  • Стати донором крові «на антидепресантах»: у теорії можна, на практиці — частіше ні. Досліджуємо тему.
  • За понад два роки повномасштабної війни в Україні вдалося повністю відновити 522 медичні заклади, Харківщина серед лідерів за кількістю таких обʼєктів.