У Харківській міськраді не змогли надати інформацію про кількість топонімів у Харкові, які потребують перейменування в межах Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Про це стало відомо з відповіді на запит журналісту Ґвара Медіа.
У відділі з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища міської ради надав посилання на цілу низку законів, а також зазначив, що нормами закону не вимагається від розпорядника створювати інформацію, документ, навіть на вимогу запитувача. У відповіді на запит публічна інформація має надаватися у тій формі, в якій вона зберігається у розпорядника інформації.
«Утворення інформації, що Вами запитується, покладає на виконавчі органи Харківської міської ради надмірний тягар, потребує значних інтелектуальних та інших зусиль», – додають у відділі Харківської міської ради.
Нижче надаємо копію відповіді:
У січні 2024 року на сесії міськради перейменували 65 топонімів. Серед них – і колишня вулиця Пушкінська, яка тепер має ім’я Григорія Сковороди.
Тоді ж міський голова Харкова Ігор Терехов в ефірі національного телемарафону зазначав, що назви, які пов’язані з Росією та її союзниками, планують перейменувати впродовж кількох місяців. За словами мера, перейменування топонімів відбувається в Харкові з вивченням громадської думки. Зокрема, на сайті міськради регулярно проводяться відповідні опитування.
Перейменування вулиці Пушкінської у Харкові сталося майже через два роки після початку повномасштабної війни
Мер Харкова Ігор Терехов ввечері 24 січня повідомив, що після останніх обстрілів центра Харкова пропонує перейменувати вулицю на честь Григорія Сковороди: «Я пропоную дати вулиці ім’я нашого великого земляка — Григорія Сковороди. Людини, чия філософія життя та свободи була в корені протилежною імперським амбіціям. Він учив нас цінувати життя та свободу кожної людини, і ці принципи є найкращою відповіддю на виклики, з якими ми зараз стикаємося», — пояснив мер Харкова.
2 липня 2022 року в етері «Радіо Свобода» Терехов зазначив: «У чому винен Пушкін, що народився Путін? Тим більше Пушкін – всесвітньо відомий поет, так само як і Лермонтов. Є й інші видатні поети, письменники, художники. Не треба усіх під один гребінець… Ми вчилися на чудових поемах Пушкіна і Лермонтова. І Пушкінська залишиться Пушкінською. У нас є вулиця Пушкінська, у нас є станція метро імені Пушкіна. Це нехай залишається».
27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», який визначив правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановив порядок ліквідації символіки російської імперської політики.
Однією з вимог Закону є невикористання в найменуванні юридичних осіб, політичних партій, інших об’єднань громадян, зареєстрованих на день набрання чинності вказаним Законом, символіки російської імперської політики.