Харківські розробники створили розвідувальний БпЛА «Сірко», який захищає оператора від відстежування.
Над дроном працювала компанія Skyassist. Представник Ігор Криничко зазначив, що це перший продукт підприємства.
«Сірко» — це тактичний розвідник літакового типу або БпЛА з нерухомим крилом. Він забезпечує розвідкою відстань до 30 кілометрів.
Основні показники БпЛА:
- Розмах крила — 93 см;
- Вага — 1,5 кг;
- Максимальна відстань, яку може пройти пристрій до 130–140 км;
- У повітрі може бути близько півтори години.
Ідея створення безпілотника з’явилася в березні 2022 року. Перші результати напрацювань були в жовтні. Тоді створили прототип «Сірка», а вже сьогодні є новий літальний апарат. «У березні фантазія — сьогодні дійсність», — каже Ігор Криничко.
Розробники ставили перед собою завдання зробити безпілотник непомітним, дешевим та масовим, щоб можна було легко замінити пошкоджений апарат. «Аби солдат не боявся втратити пристрій і завжди була можливість поновити його». Відтак, на сьогодні ціна одного літака — $3 тисячі. Вона не вища за вартість БпЛА Мавік.
Як результат, отримали дрон маленького розміру, майже непомітний завдяки своєму забарвленню. Але найбільша перевага — пристрій може літати без радіозв’язку. Що це означає?
«Зазвичай дрон можна побачити або на власні очі або завдяки радіохвилям. У нашому випадку безпілотник може працювати у двох режимах. Перший — це режим радіомовчання. Тобто виключаються всі пристрої й “Сірко” може проводити розвідку без будь-яких випромінювань. Оператор задає маршрут польоту, після чого здійснюється розвідка із записом інформації на бортовий пристрій», — пояснює представник компанії.
Такого ефекту досягнули також завдяки матеріалу, з якого виготовлений безпілотник. Він на 90% зроблений із полімерних радіо прозорих матеріалів.
Другий режим роботи — відкритий. Тобто є онлайн-зв’язок, можливість керування. У такому випадку відбувається випромінювання, однак розробники оснастили пристрій спеціальними системами шифрування. Також одна з переваг «Сірка» в тому, що ним можна керувати на відстані до 25 кілометрів, що убезпечує операторів від відстежування.
Крім того, на підприємстві є школа, де безплатно навчають керувати безпілотником. Представник компанії розповідає, що завдяки автоматизації дрона, дуже легко навчитися виконувати бойові завдання на цьому літачку.
Запускається «Сірко» способом гумової катапульти. Тобто, гумка дає першу швидкість, при якій з’являється достатня підіймальна сила. «Це можна зробити самостійно, деякі моделі запускаються руками. Однак для цього необхідні навички. А нашою схемою зробити запуск зможе кожен».
Чому «Сірко»?
«Сірко — це славетний козак, родом із Харкова. Він відомий тим, що за своє життя не програв жодної битви. Так і ми віримо, що українські захисники не програють жодної битви разом із нашим літальним апаратом», — поділився Ігор Криничко.
Далі підприємство планує розробити на основі безпілотника ударну систему.