За статистикою, цьогорічні показники перевищують минулі майже вдвічі.
У січні 2024 року в Україні було зареєстровано рекордну кількість кримінальних справ щодо домашнього насилля – 435 за місяць. Це на 55% більше, ніж минулого року. Про це повідомили в Опендатаботі з посиланням на Генеральну прокуратуру.
Кількість справ росте з кожним роком, виключенням став лише перший рік повномасштабного вторгнення. У 2023 в Україні було зареєстровано 2705 відповідних кримінальних проваджень. Це на 11% більше, ніж у 2021 — 2432 справи.
«225 кримінальних проваджень щодо домашнього насильства, в середньому, відкривали на місяць торік. Для порівняння, у ковідному 2020 таких справ було 184, а у 2021 році — 202 провадження на місяць», – ідеться в повідомленні.
Загалом 10 351 справа щодо домашнього насильства була зафіксована в Україні за останні 5 років. Близько 80% від загальної кількості доходить до суду щорічно.
Довідка
Стаття 126-1 про домашнє насильство була вперше внесена до Кримінального кодексу України у грудні 2017 року, а набула чинності у січні 2019. Перші справи у звітах Генпрокуратури з’явилися вже у квітні 2019 року.
Також у червні 2022 року український парламент прийняв Закон України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» (Стамбульська конвенція). Така зміна дозволила комплексно підійти до боротьби з насильством стосовно жінок.
Конвенція визначає відповідальність держави за протидію всім формам домашнього насильства, зокрема:
- фізичному;
- економічному;
- психологічному;
- сексуальному, включно зі зґвалтуванням, примусовим шлюбом або абортом;
- злочинами заради «честі» (культура, звичаї, релігія, традиція або так звана «честь» не розглядається як виправдання таких актів. Це охоплює, зокрема, заяви про те, що постраждала порушила культурні, релігійні, соціальні чи традиційні норми або звичаї належної поведінки) та іншими подібними злочинами, а також за захист постраждалих від насильства та покарання кривдників.
Читайте також
- Чоловіка з Борової засудили за домашнє насильство — прокуратура.
- Домашнє насильство під час війни. Як запобігти, розпізнати та куди звертатися.