Є три друга. Вони – різні. З різними історіями. Характерами. Баченнями світу. Проте їх дещо об’єднює. Один початок. Одне місто. Одна школа. Одні пластові табори. Одні історії.А сьогодні ще й одна справа. Знайомтеся, Андрій, Вова й Юра – засновники компанії SKEIRON.
Ви колись гуляли Google картами в режимі перегляду вулиць? Це завжди захоплююче потрапити в цифрову реальність.
Skeiron створює таку 3D реальність.
https://www.facebook.com/skeiron.llc/photos/a.1693299067624386/2089200178034271/
Розкажіть, як усе починалося?
«Ми з одного класу, разом пройшли через пластові табори, що збудувало дружність, довіру, і як каже Юра, терпіння один до одного. Юра пішов на геодезію, я – на комп’ютерну інженерію, Володя – на комп’ютерні науки. Поступили в один день. Під час другого, третього курсу ми побачили нові технології фотогеометрії. І з того часу почали думати, як би ми могли це застосовувати. Я це бачив з одного боку, Юра – з іншого, Володя – з третього. І саме це об’єднювало всіх трьох» – розповідає Андрій.
Далі Юра підхоплює: «Андрій поїхав в Америку на WorkAndTravel, займаючись там відеомонтажем. Накопивши гроші, які для наших студентських років були тоді справді великими, ми таки наважилися купити квадрокоптер. Із цього все почалося».
Паралельно в цей час Андрій займався сферичною зйомкою. Тоді вони з хлопцями вирішили створити свій перший сайт. «Але виникла одна проблема. Була лише одна батарея, на якій квадрокоптер міг працювати 15 хвилин. Тому ми їздили по всьому Львову й підзаряджали дрон у друзів на квартирах, – згадують з посмішкою друзі. – Зараз ми бачимо свої проблеми в проектах, які зробили. Ми постійно вчимося».
Що таке фотогеометрія і як вона працює?
Фотогеометрія бере купа знімків із літаків і з дронів, встановлює свої координати, тобто певну точку в просторі. Якщо маємо 1000 знімків, то фотогеометрія бере, шукає щось спільне поміж них і створює мапи. Таке знання на другому курсі, коли ми ще нічого не вміли робити, відкрило очі на те, що ми можемо робити з квадрокоптерами. Ми почали літати дронами над об’єктами й фотографувати. Так щось і виходило.
«Ми також використовували фотогеометрію, коли будувався комплекс із семи будинків. На той момент їх було лише два. Ми змоделювали інші», – розповідає Андрій.
Як виникла назва Skeiron?
Це запропонував наш друг.
Ми сиділи на кухні й думали, яку назву можна дати. Він почав розповідати, що в древньогрецькій міфології був такий бог північно-західного вітру Скейрон. Ми без вагань зрозуміли, що це і є наша назва.
Цікавий момент, що коли ми зареєтровували домен, то skeiron.com.ua ще був відкритим.
Буквально через місяць вже інший домен skeiron був викуплений. Ми придумали назву вчасно!» – з посмішкою згадують засновники Skeiron.
«В березні 2016 року зареєстрували себе як Skeiron. З того часу по можливості їздили на різні проекти. Займалися спочатку відеозйомкою, бо вона найлегше приносила дохід. Паралельно їздили і сканували різні архітектурні пам’ятки.
Наприклад, 3D модель костелу Св. Йосипа в Підгірцях – одна з наших перших моделей, яка зроблена з максимальною точністю, так що скульптор може виміряти потрібні деталі й зробити з неї реконструкцію. Згодом ми зробили 3D модель костелу св. Ольги й Єлизавети у Львові, що складається з 12500 знімків.»
Що таке геодезія й і як вона працює у вашій роботі?
Геодезія вступає, коли треба виміряти точність менше, ніж сантиметр. Є багато випадків, коли люди застосовують геодезію. Наприклад, є споруда з п’ятьма однаковими ліпнинами. І в разі пошкодження однієї з них, сканують іншу таку саму, потім пускають на 3D принтер і роздруковують модель, із якої можна зробити копію, щоб це реставрувати. Із-за того, що ми всі об’єкти переносимо в цифру, можна будь-які виміри дістати з цього пізніше.
Яка є основна місія Skeiron?
Основана місія Skeiron – привернути увагу міщан до певної проблеми ( до прикладу, розвалення пам’ятки архітектури ) і те, як дану проблему можна вирішити з набагато меншими фінансовими затратами завдяки новим технологіям.
Чи є інші компанії в Україні, з якими ви співпрацюєте?
В Україні дана галузь тільки починає набирати обертів. «В нас немає конкурентів, інші компанії – наші друзі. З ними ми спільними зусиллями реалізуємо різноманітні проекти, обмінюємося досвідом.
Наприклад, одна компанія запросила нас виконати геодезичні роботи та познімати, в той час як вони в ролі архітекторів знали, де треба добудувати.
Таким чином, вони нас учать чогось, а ми їх. Сходинка за сходинкою ми, допомагаючи один одному, досягаємо загального успіху».
Які у вас хобі?
«Ми любимо ходити в гори, мандрувати. Це ще почалося з пластових таборів, які нас дуже здружили. Стараємося збиратися щоп’ятниці або щосуботи на «настільні ігри» – до ігор не завжди доходить, адже весь час витрачаємо, щоб поділитися один із одним, що з нами сталося за тиждень».
Які були ваші останні проекти?
«Нещодавно зробили проект для незрячих дітей. Вперше діти могли усвідомити, як виглядають архітектурні споруди.
Першою в списку 3D моделей, які нас попросили зробити, стояв цирк. Ми були здивовані, не розуміючи, що в ньому такого особливого.
Як виявилося, одного разу під час походу в цирк діти доводили виховательці, що він – квадратний. Завдяки 3D моделі вони змогли зрозуміти, як він насправді виглядає. Зараз ці маленькі пам’ятки будуть подорожувати Україною – в Одесу, Слав’янськ, щоб діти, які не бачать, могли “побачити”».
(прим. редакції – в Україні існує схожий проект “Відчуй Культуру“)
Що вас надихає?
Ідеї один одного.
Часто виникає так, що ми не можемо всі троє взятися за один проект. Тоді хтось, хто запропонував ідею, веде нас, а ми його підтримуємо на шляху й допомагаємо довести почате до кінця.
Нас також дуже мотивують добрі відгуки від людей. Люди надихають часами більше, ніж коштовна винагорода.
Які у вас плани на цей рік?
Планів насправді дуже багато. Один із них – це запустити книжку з Gwara Media, в якій будуть 3D моделі різних споруд, їхній опис, паралельно аудіо-наповнення із записом звуку навколишнього середовища.
Це буде анімаційний туристичний путівник по Львову, де турист, приїхавши, англійською, українською чи польською мовою зможе побачити з усіх сторін архітектурну пам’ятку.
Таким чином, він зможе привезти з собою як сувенір не просто магніт чи карту, а частинку самого міста в цифровому міні-форматі.
Парк мініатюрних споруд також у наших подальших планах. Уявіть, що ви приходите в український парк й бачите там точну масштабовану копію Ейфелевої вежі чи європейського костелу.
Тож, людина приїжджає до Львова, але має можливість побувати ще й у візуальній Європі.
Цього року в Німеччині нас також чекає конференція, на якій ми будемо представляти Skeiron. В подальшому ми б хотіли співпрацювати з туристичними агенціями, візуалізувати Полтву, подаватися на грантові програми.
«В нас є доволі багато ідей, проте ми не хочемо розпорошуватися на все одразу. Ми хочемо робити свою роботу якісно. Адже якість може дати більше в довготривалій перспективі, аніж першість» – стверджують друзі.
Історія Skeiron дійсно надихає.
Ми віримо, що вони зможуть реалізувати усі поставлені цілі. І також віримо у ваші історії.
Пробуйте, ризикуйте, створюйте!
Читайте також VR Forum 2 – Художники та Медіа