«Театр 360 градусів»: між мистецтвом і технологіями

Ната Попова - 28 Жовтня 2020 | 17:29
Театр 360

 Днями Театр на Подолі оголосив про інноваційний артпроєкт «Театр 360 градусів». 17 листопада відбудеться перша постановка такого типу – театральна вистава з елементами 3D «Камінний господар» за драматичною поемою Лесі Українки. 

Завдяки високоякісній техніці та зйомкам кожної сцени чотирма різними камерами (кожна з яких повинна розкривати сцену або її частину по-своєму) глядачі зможуть побачити виставу не тільки з однієї точки, а під будь-яким кутом так близько, ніби самі на сцені.

Діджиталізація театру у світі

Світова театральна практика вже має досвід поєднання реальної та віртуальної реальностей у постановках: це використання і проєкційного відображення на сцену та об’єкти (3D-mapping), і застосунків на смартфонах або айфонах. Таким чином автори та режисери створюють додаткові виміри, оптичні ілюзії та художні асоціації, а також віртуальних істот, що починають взаємодіяти з реальністю. Фаб’єн Ріґгалл, засновник Secret Cinema, у зв’язку з цим зауважує: «Є покоління глядачів, які вже не задоволені просто пасивним досвідом. Вони хочуть бути частиною нього». 

Постанови, в яких успішно поєднано дві реальності:

  • вистава The Jeremiah Project (Blue Bloodshot Flowers), побудована на взаємодії реального виконавця з віртуальним аватаром та аватара з глядачем (Лондон, 2001 р.);
  • вистава Everyman: The Ultimate Commodity 2.0, де віртуальні зображення масок обличчя співставляються із людськими зображеннями на проекційному екрані, що поділяє простір реальної постановки та віртуальної (Торонто, 2007 р.); 
  • технологічне шоу Elements of Oz, засноване на сюжеті фільму «Чарівник країни Оз», під час якого глядачам пропонували завантажити мобільний застосунок, який, при наведенні камерою на сцену під час вистави, проектує різноманітні ефекти та нові пласти зображення, підвищуючи цим самим перформативність вистави (Нью-Йорк, 2015 р.).

 

2018 року американська компанії Oculus, що належить Facebook, розробила VR-гарнітуру для віртуального театру. Ідея полягає в тому, щоб залучати до постановки спеціально навчених акторів, які, виступаючи наживо в театрі, передаватимуть свої рухи за допомогою технології «захоплення рухів» (motion capture), а кожен, хто матиме гарнітуру компанії, зможе потрапити у світ вистави та взаємодіяти з акторами.

Бельгійський VR-театр CREW створює художню реальність, поєднуючи живе театральне дійство, відео і комп’ютерні технології у реальному часі. Компанія першою поєднала 360°Omni Directional Video (ODV) і Headmounted display (HMD), щоб створити альтернативну реальність, у якій глядач завдяки спеціальному комбінезону стає повноцінним учасником театрального процесу. На думку засновника компанії Еріка Йоріса, вистави,  коли глядач виходить з партеру й стає безпосереднім учасником дійства, перевертають сам задум театру.

Традиційні театри також активно адаптуються до існування онлайн, перетворюючись з локальних на глобальні. Так, британська цифрова платформа Digital Theater успішно співпрацює з Royal Opera House, London Theatre, Englisch Touring Theatre та провідними театральними компаніями, пропонуючи глядачеві за 9,99 фунтів на місяць отримати доступ до найкращих постановок з усього світу в будь-якому місці та в будь-який час або «орендувати» бажану виставу в цифровому форматі на 48 годин за ціною від 7,99 фунтів. Завдяки високоякісним технологіям, що відтворюють різні ракурси, режисери Digital Theater  показують справжні емоції глобальній онлайн-авдиторії.

Платформа theatresonline.com пропонує перегляд різноманітних шоу, мюзиклів, опери, театральних постанов та балету (з Великобританії, Ірландії, Австралії, Канади, Іспанії, Нідерландів та Німеччини) у форматі стріму, деякі з них – безкоштовні. Попри те, що все це можна переглянути вдома з будь-якого девайсу,  придбати квиток та дочекатися показу саме в певний час і день таки доведеться.

На сайті timeout.com можна знайти розклад та посилання на онлайн-трансляції подій у The Metropolitan Opera (Нью-Йорк), New York Theater, The Public Theater (Нью-Йорк), London Theatre, The Royal Opera House (Лондон), а також на мюзикли з Бродвею від Disney (і не тільки), опери Верді, Моцарта і Пуччіні; легендарні танцювальні театри; фестивалі, музичні вечори в пабах та багато іншого.

Онлайн-платформа stream.theatre (що є частиною Broadway on Demand group) не тільки запрошує глядачів переглядати різноманітні театральні події в режимі прямої трансляції, але й пропонує свої послуги режисерам, які бажають транслювати власні постановки, вистави та заходи для широкої інтернет-авдиторії. Серед послуг платформи: оренда відеопрогравачів для безперервної онлайн-трансляції, технічного обладнання для зйомки, а також допомога в налаштуванні процесу продажу квитків. Глядачам платформа пропонує створити особистий акаунт, куди надсилатиме актуальні пропозиції щодо інтересів користувача.

scenesaver.co.uk – онлайн-хаб, де можна дивитися театральні вистави зарубіжних та периферійних театрів з усього світу. Слоган платформи: «Робимо маленький театр великим». Усі вистави можна подивитися безкоштовно, але платформа пропонує глядачеві зробити доброчинний внесок за перегляд, адже це надає змогу відправляти 100% коштів усім акторам та театральним групам, представленим на платформі, які не можуть працювати під час пандемії.

Українські театри онлайн

Cучасні українські вистави та перформанси можна переглядати на платформі OpenTheatre, яка існує за підтримки Українського культурного фонду, а на платформі theatre.love є посилання на вистави «Дикого Театру», «Театру на Подолі», театрів «Чорний квадрат», «Актор», «Театру на Печерську», «Молодого театру», «ДАХ», Театру ім. Івана Франка та інших. 

Окрім цього, в Києві є Голографічний театр доповненої реальности Visual Fusion, перша вистава-інсталяція якого поєднала в собі модерну хореографію, пластичний театр та інтерактивні голографічні відеоефекти, висвітлюючи автентичність слов’янської культури. Також на Гогольфесті-2017 елементи віртуальної та доповненої реальности у своїх шоу використовували гурт DakhaBrakha та театральне шоу фрік-кабаре Dakh Daughters. Під час пандемії київський театр «Актор» створив гейміфіковану zoom-виставу «Містер Баттерфляй», представивши принципово інший сценічний простір та протестувавши можливості інтернет-вистав.

Український театральний проєкт з елементами 3D

Повернімося до «Театру 360 градусів». Його мета – запустити новий формат театральних вистав за допомогою інтеграції 3D-копій акторів та декорацій  у цифровий формат. «Ніколи в житті три скелети, що знаходяться на сцені, не зможуть клануватися під час танцю в тисячі скелетів. Ми це зможемо зробити», – розповідає співавторка проєкту Дарія Малахова. Саме завдяки поєднанню традицій та інновацій авторам вдалося залучити до проєкту масштабні українські та міжнародні бренди (Visa, Glo та Київстар), магнітом для яких стала концепція «небінарности» – поєднання двох різних речей, не призначених для поєднання, але на перетині яких народжується щось нове.

Як розповідають авторки проєкту «Театр 360 градусів» Наталія Чижова та Дарія Малахова, головною метою є не ускладнити театр для сприйняття, а зробити його максимально доступним кожному та створити такий жанр, який не перекреслює все те, що було раніше, але допомагає діяти в нових умовах і реаліях. Завдяки такому формату під час перегляду вистави глядачі сумніватимуться,  чи це відбувається насправді, чи це щось нереальне.

Переглянути виставу можна буде через електронне посилання, яке глядач отримає на свою поштову скриньку після купівлі квитка та завдяки якому можна перейти на відеоплеєр, що відкривається у певний день та у певний час (згідно з датою та часом на квитку). Фішка такого онлайн-перегляду полягає в тому, що  вистава розпочинається, навіть якщо глядач/-ка не відкрив/-ла плеєр. Виставу можна буде відмотати назад, але не вперед. Одну з десяти прем’єр «Театру 360 градусів» можна буде переглянути безкоштовно, попередньо зареєструвавшись на сайті

 

Думки з приводу проєкту

Вадим Мірошниченко, вчений та кандидат культурології:

«Додати функцію 360 градусів у театральний проєкт реально, але мистецтву не обов’язково бути технологічним. Під час реалізації такого проєкту можуть виникнути фінансові, технічні та психологічні проблеми, що полягають у фінансуванні проєкту, наявності спеціалістів та готовності авдиторії. Адже новий формат дорівнює новий досвід як для авторів проєкту, так і для глядача. Крім того, щоб бути вдалим, продукт має бути дуже якісний, зацікавити та охопити авдиторію, не перетворюючись на невигідний “одноразовий проєкт”. Водночас цифровий театр є життєздатним форматом для України, а його поява і розвиток можуть призвести до інкультурації».

Юлія Шевченко, акторка:

«Театр у його основі – це глядач та актор. Це контакт між глядачем та актором у будь-якому випадку, а так ми повертаємося більше до фільму. Зараз також можна подивитися багато вистав у записі, але це не воно. Театр – це живий процес та спілкування з людьми. Відкрити посилання, вимкнути – так серіал можна посидіти подивитися, а так ти приходиш і спостерігаєш за живим процесом: актор саме в цю мить перед тобою переживає якісь емоції, ти переживаєш їх разом з ним. І тут все повинно бути дуже відкрито і без фальшу, тут не має 150 дублів, тут не можна перезняти».

 

Отже, чекаємо на прем’єру і сподіваємося, що Театру на Подолі вдасться досягти поставлених цілей: зберегти театральне мистецтво в умовах пандемії, трансформувати його, залучити нових глядачів, а практику 3D-театру зможуть перейняти й інші українські театри, які шукають виходи з кризи, що сталася внаслідок запровадження карантину.

 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.