Суд оголосив перерву до 10 вересня у справі про обстріли Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ), в якій підозрюють трьох російських генералів та двох полковників. Причина — відсутність фінансування на публікації повісток про виклик на сайті «Урядового кур’єра».
Справу передали до суду в січні й призначили до розгляду по суті у травні 2025 року. Обвинувачені — представники вищого командування російської армії: генерал-полковник Журавльов, генерал-майор Маковецький, генерал-лейтенант Єршов, полковники Пілюков та Геращенко.
Їх обвинувачують у воєнних злочинах та екоциді, вчинених за попередньою змовою групи осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438, ч. 2 ст. 28, ст. 441 ККУ).
Судове засідання
На засіданні 2 липня головуючий суддя Роман Вітюк оголосив, що у попередньому засіданні постановили опублікувати повістки про виклик підсудних на сайті «Урядового кур’єра» — обов’язковий крок у процедурі виклику підсудних згідно з частиною 135 КПК України. Однак через відсутність фінансування публікацій не було.
Через це суд на засіданні поставив на обговорення можливість продовжити розгляд.
Прокурор Кадницький заявив, що необхідно виконати вимоги статті 135 КПК України, тобто опублікувати повістки про виклик особи в «Урядовому кур’єрі». Він запропонував оголосити перерву й повторно викликати підсудних.
Окрім того, Кадницький підготував відповідне клопотання:
«Стаття 135 КПК зобов’язує нас здійснювати виклик, а 136 стаття не обмежує учасників надавати суду будь-які дані, які можуть свідчити про вручення повістки. У зв’язку з цим прошу суд доручити Управлінню Служби безпеки України в Харківській області та прокуратурі встановити будь-які контактні дані наших підсудних: соціальні мережі, месенджери тощо. Потім надати до суду ці дані, щоб ми згодом повідомляли наших підсудних».
Усі захисники підсудних — Анатолій Супрун, Віктор Ткаченко, Роман Уманський, Людмила Зуєва, Татевік Акопян — та представник ХТФІ підтримали клопотання прокурора. Зрештою суд оголосив перерву і постановив провести наступне засідання 10 вересня.
Що відомо про обстріли ХТФІ
За даними слідства, з березня по вересень 2022 року російські війська систематично обстрілювали інститут. Правоохоронці зафіксували влучання 74 снарядів різних видів озброєння: авіабомб типу ФАБ-500, снарядів ствольної артилерії та реактивних систем залпового вогню «Град», «Ураган», «Смерч», САУ «Піон» тощо. У прокуратурі зазначають, що обстріли могли призвести до екологічної катастрофи.
Зокрема, внаслідок обстрілу 6 березня 2022 року пошкоджена дослідницька ядерна установка «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується лінійним прискорювачем електронів» (ЯПУ «Джерело нейтронів»). Вона призначена для проведення наукових і прикладних досліджень в області ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії та для виробництва медичних радіоізотопів.
Шкода від обстрілів ХФТІ, згідно з висновком експертизи, складає понад 14 мільярдів гривень.
Заступник керівника Харківської обласної прокуратури Олександр Сузий в інтерв’ю виданню «Думка» розповів, що для регіону це перше доведене до суду кримінальне провадження за статтею «Екоцид».
«Можна взагалі сказати, що на території України, та й загалом у світі, мало аналогічних кримінальних проваджень, які розслідувалися, зібрано докази, проведено експертизи й обвинувальний акт направлено до суду. Досудове розслідування тривало під час проведення бойових дій, до того ж є унікальним сам предмет та об’єкт розслідування», — резюмував Сузий.
Нагадаємо, в Україні зафіксовано понад 9 тисяч фактів заподіяння шкоди довкіллю внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Орієнтовні розрахунки збитків складають 5,262 трильйона гривень, повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Читайте також
- Наслідки нічного обстрілу Новобаварського району Харкова — фото
- У Харкові розпочалося підготовче слухання щодо незаконного будівництва біля «Гіганту»: позиції сторін
