Маніпуляція: Українські біженці в Німеччині повинні самі за все платити

Ґвара Медіа - 16 Cерпня 2022 | 13:10

Це маніпулятивне твердження. Відео, на якому жінка жаліється на те, що її змушують платити за проживання у притулку для біженців – постановочне. Досвід однієї людини не відображає загальну картину.

Повідомлення про те, що українські біженці мусять самі за все платити у Німеччині, вже розлетілось у Facebook, TikTok, YouTube, а також поширюють його на російських сайтах: Юрій Подоляка, Rutube, 9111.ru.

Що сталось?

У мережі поширюється відео, на якому жінка, начебто українська біженка, демонструє якийсь «офіційний лист» німецькою мовою. Вона скаржиться, що з неї вимагають понад 800 євро. Це оплата за те, що вона проживає з дитиною в таборі для біженців, де їх годують і вони користуються водою та світлом. При цьому жінка зазначає, що такий лист надійшов усім мешканцям табору для біженців. 

Ключове повідомлення: в Німеччині українським біженцям доводиться за все платити.

Спростування

Це відео – невеликий гвинтик, вмонтований у російські наративи «Українці нікому не потрібні», «Насправді підтримки закордонних партнерів немає».

По-перше, ми проконсультувалися із психологом Едуардом Крайніковим, доцентом КНУ ім. Т. Шевченка. За його оцінкою, відео є постановочним; жінка відверто грає. Кілька разів упродовж відео вона зводить очі праворуч вгору, що, згідно з теорією нейро-лінгвістичного програмування, свідчить про брехню. Жінка відкриває німецькомовний лист на камеру і читає його аж три секунди — практично відразу вона починає пояснювати його зміст. Її міміка не свідчить про те, що зміст листа заскочив її зненацька і вона в розпачі.

Версію про непрозорість поведінки героїні відео підтверджують також думки людей, що є біженцями в Німеччині або їхні родичі зараз там – див. скріншоти з дискусії у фейсбук-групі «Українці в Німеччині / Украинцы в Германии»:

По-друге, для повної картини ми предметно поспілкувалися з українцями, що від початку російсько-української війни перебувають в Німеччині, а також із тими, хто нещодавно повернулися звідти. Вони розповіли різні історії про те, за що насправді платять українські біженці.

Ольга

Якщо український біженець вчасно звернувся до Центру зайнятості (Jobcenter) і подав документи (відповідно до § 24 «Надання права на перебування для тимчасового захисту Закону про перебування іноземців та осіб без громадянства (AufenthG)»), то від німецького уряду за спрощеною процедурою йому призначається соціальна допомога.

Поширена практика тут така: біженці самостійно сплачують лише за електрику та інтернет-послуги. Моїм знайомим, теж біженцям, відшкодували вартість окулярів для дитини, а мені, до речі, чомусь в аналогічній ситуації відмовили. Буває по-різному…

Надається змога безкоштовно вивчати німецьку мову, щоб відтак мати змогу працевлаштуватися.

Соня

Насамперед ми оформилися в Migrationszentrum (Міграційному центрі), відтак у в Jobcenter (Центрі зайнятості), а згодом отримали допомогу.

Велику увагу німці приділяють родинам із неповнолітніми дітьми: їх відвідують соцпрацівники, перевіряють, чи належні умови, чи мають діти змогу навчатися, при потребі надають безкоштовне місце в дитсадку або у школі.

До речі, наприкінці червня всі процедури для українців ускладнилися й уповільнилися. Хоча всебічна допомога й досі надається — і від німецького уряду, і від волонтерів, і від окремих громадян. Житло, кошти, при потребі навіть окремі кошти на умеблювання тощо — німці до українців ставляться краще, ніж до інших біженців.

Але часом заважає мовний бар’єр: не всі німці говорять англійською, у тому числі в державних установах.

Також слід розуміти нюанс з їхньою медициною: меддопомогу можливо отримати лише в разі загострення хвороби.

 Женя

Українці в Німеччині отримують платіжки двох типів:

Leistungen (Соціальне забезпечення) — це допомога, яку ми отримуємо від Jobcenter, Kindergeld («Дитячі гроші») – окремі виплати на дитину. Крім того, якщо батьки обмежені у коштах, на дітей можуть давати додаткові гроші, наприклад, щоб зібрати дітей до школи. При поселенні в порожню квартиру можуть виділити кошти на меблі.

Gebühren – збори, котрі біженці повинні сплатити: телефонний зв’язок, електрика, у деяких таборах збори за їжу та комунальні.

У Німеччині українські біженці мають різний досвід. У кожній землі, навіть у кожному краї – свої порядки. І якщо навіть виникають якісь накладки, бюрократичні казуси, то все залагодити можливо, – слід звернутися в Jobcenter. Зрештою, німці також мають власні проблеми та виклики.

Також додаємо офіційну інформацію від Федерального міністерства внутрішніх справ і  комплексного територіального розвитку (Bundesministerium des Innern und für Heimat) про допомогу українським біженцям. Тут можна знайти всю потрібну інформацію про допомогу особам, вимушеним покинути Україну.


Висновок

Ми вважаємо відео постановочним і маніпулятивним. Воно спрямоване на породження сумнівів у реальності допомоги західних партнерів, зневіри, невдоволення. Такого плану інформація вбиває клин у відносини, підриває довіру, будує бар’єри.

Маніпуляція виникла на підставі того, що в Німеччині є різний досвід перебування українських біженців. Проте узагальнення цього досвіду очевидне: українські біженці в Німеччині можуть розраховувати на підтримку і будуть здатні себе забезпечити.

Спілкуйтеся з людьми, що перебувають у Німеччині, — і отримуйте інформацію з перших вуст.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Матеріал підготовлений Тетяною Крайніковою

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.