Станом на січень 2024 року майже 105 тисяч чоловіків мобілізаційного віку продовжують навчання в українських закладах вищої освіти. Про це у відповіді на запит журналіста Ґвара Медіа повідомили у Міністерстві освіти і науки України з посиланням на ЄДЕБО (Єдиної державної електронної бази з питань освіти).
«Загальна кількість чоловіків віком від 27 років, які здобувають освіту, становить 104890 осіб», – додають у МОН.
В Україні триває загальна мобілізація та правовий режим воєнного стану. Чоловіки призовного віку, які не мають відстрочки чи бронювання та спроможні виконувати військовий обовʼязок, можуть бути мобілізовані.
У травні 2023 року Кабмін ініціював законопроєкт, покликаний знизити призовний вік громадян з 27 до 25 років. Проєкт закону проголосували у Верховній Раді ще наприкінці травня 2023 року, але президент Зеленський станом на 25 березня 2024 року досі його не підписав.
Тому нині якщо чоловік має статус «призовника», його не мобілізують без згоди до досягнення 27 років, якщо ж він має статус «військовозобов’язаного» – мобілізувати можуть.
Новий закон про мобілізацію
Парламент продовжує розгляд та зведення правок до законопроєкту про мобілізацію – нардепи підготували 4195 правок у цей проєкт закону. В пояснювальній записці вказували положення, які пропонуються в документі, а саме:
- зниження призовного віку з 27 до 25 років;
- надання можливості військовослужбовцям, яких звільнили з полону, додаткової відпустки на 90 днів;
- залучення місцевої влади до мобілізації;
- уточнення норм «щодо виконання військово-транспортного обовʼязку»;
- уточнення обов’язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації;
- уточнення підстав для відстрочки чи звільнення від призову;
- встановлення додаткових обставин для звільнення чи відстрочки військовозобов’язаних від призову;
- виключення з переліку висновків військово-лікарських комісій висновку про обмежену придатність до військової служби;
- виключення строкової військової служби — як виду військової служби та звільнення зі служби в запас військових строкової військової служби;
- запровадження для всіх громадян базової загальновійськової підготовки до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
- запровадження базової військової служби за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку;
- встановлення обмеження прав громадян, які ухиляються від взяття на військовий облік та проходження військової служби;
- надання повноважень Національній поліції щодо участі в заходах мобілізації.
Читайте також
Харків’янин, який ухилявся від призову на військову службу отримав три роки ув’язнення. Київський окружний суд визнав винним 31-річного чоловіка в ухиленні від мобілізації. Йому призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.