«Спочатку пандемія, а потім вторгнення — ми навіть алфавіт не встигли вивчити»: виклики офлайн освіти на Харківщині

Ліза Бикова - 20 Вересня 2024 | 12:48

9 вересня розпочався навчальний процес в офлайн форматі в школах Берестинського району [раніше Красноградського — ред.]. Це відбулося вперше за понад два роки.

Наскільки безпечно у прифронтовому регіоні ходити в школу, які рішення влади передували відновленню офлайн освіти та що потрібно покращити — досліджували журналісти Ґвара Медіа.

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

«Школа офлайн»

Цьогоріч Міністерство освіти і науки України розпочало реалізацію нової програми «Школа офлайн», мета якої повернути за парти близько 300 тисяч школярів по всій країні та зробити освіту доступною. 

Відтак, МОН затвердило наказ № 1112 «Про порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах в Україні». Документ визначив умови для повернення якомога більшої кількості учнів до очного навчання у низці областей України та погодив вимоги для функціонування дистанційних класів. 

Харківщина увійшла до списку регіонів з дозволом на відновлення освіти.

Серед вимог для повернення до очного/змішаного формату тут — наявність укриття в школі або на відстані не більше ніж 500 метрів від неї, а також матеріально-технічне забезпечення, достатнє для організації змішаного навчання (обладнання, необхідне для освітнього процесу, шкільні автобуси, техніка).

Крім того, головна умова від МОН — рішення про формат навчання має прийняти Рада оборони області або керівник ОВА, а також педагогічна рада кожного навчального закладу окремо. 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Цей наказ викликав значний резонанс у суспільстві, що пізніше змусило Міністерство дещо змінити кілька положень в ньому. Мова йде про зміни щодо мінімальної кількості дітей у класах та умов можливого відрахування школярів з-поміж внутрішньо переміщених осіб. 

Однак положення щодо рекомендації впровадження офлайн навчання лишили без змін. Тож в обласній військовій адміністрації одразу розпочали обговорення подальших рішень. Щоправда, спершу розглядали два райони — Лозівський та Берестинський [раніше Красноградський — ред.], як достатньо безпечні для відновлення офлайн навчання. Проте прийняти рішення на Харківщині змогли лише 28 серпня, перед самим початком навчання. А поновити його дозволили лише в Берестинському районі, з «індивідуальним рішенням для кожної школи». 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

«Наразі, єдиний район, який ми вважаємо достатньо безпечним та ситуація в якому дозволяє нам виключити можливість бойових дій, — Берестинський. Тож надаємо дозвіл школам тут самостійно визначати формат навчання та проводити уроки в режимі офлайн за наявності найпростішого укриття», — сказав начальник ОВА Олег Синєгубов журналістам Ґвара Медіа 28 серпня під час брифінгу. 

Враховуючи це, у вересні запрацювало 12 навчальних закладів, які наразі надають освітні послуги у змішаному форматі для майже 2 тисяч учнів Берестинського району. 

«Всього у нашому районі 64 школи, сьогодні на офлайн навчання вийшло дванадцять з них. Це Берестинська [раніше Красноградська — ред.], Кегичівська, Сахновщинська та Старовірівська громади. Тобто це ті навчальні заклади, які мають документи та підтвердили наявність найпростішого типу укриття», — розповіла заступниця голови Красноградської районної військової адміністрації Наталія Осадча. 

Вона додала, що кількість учнів постійно збільшується. Адже «батьки спілкуються між собою та  розповідають про новий формат навчання, що дозволяє обмінюватися досвідом і змінювати свої погляди щодо безпечності таких умов». 

Наталія Осадча також пояснила, сьогодні мова не йде про класичний офлайн формат, адже забезпечити його «просто неможливо», однак альтернативу йому вдалося віднайти. 

«В усіх школах — виключно змішане навчання. Тобто діти вчаться в групах і мають по чотири уроки вдень. Все залежить від їх розкладу», — пояснила вона.

Щодо інших шести районів Харківщини — навчання лишається дистанційним або ж вимоги до навчальних закладів з очною формою включають наявність бомбосховищ та протирадіаційних укриттів, перевірених ДСНС. 

Відтак, крім Берестинського району, до очного навчання вдалося повернути близько 6680 школярів у Харкові. За інформацією департаменту освіти та науки у Харківській області, мова йде про 50 закладів у місті. Зокрема, це шість шкіл, що розташовуються в метро, два заклади загальної середньої освіти, де наявні захисні споруди протирадіаційного захисту, чотири приватні школи та інші навчальні установи.

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Як це працює на практиці

Журналісти Ґвара Медіа відвідали одну зі шкіл Берестинського району, де 9 вересня розпочалося офлайн навчання. Цей заклад розташований у селі Піщанка Берестинської громади.

Всього тут навчається 272 дитини, за згодою батьків до офлайн освіти повернулося 132 учні, тобто майже половина з них.

«З 9 вересня ми застосовуємо новий для нас формат навчання — змішану систему. Це означає, що всіх учнів 1-9 класів було поділено на дві групи, які навчаються онлайн та офлайн відповідно. Наголошую, офлайн лише за згодою батьків та поки лише в укритті», — розповіла директорка навчального закладу Світлана Сливка-Власова.

Директорка школи у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Вона також додала, що підготовка до такого процесу розпочалася ще торік. Тоді серед дітей та вчителів провели тест освітніх втрат, аби визначити їх рівень підготовки до нового навчального року. 

«Все літо, і зараз теж, продовжує свою роботу «Вулик». Це така кімната у будівлі школи, яка повністю обладнана партами, технікою та усім іншим, необхідним для навчання. Тут вчителі займаються з дітьми, які потребують повторного засвоєння матеріалу», — додала Сливка-Власова. 

За її словами, четверо вчителів зараз так само проходять курси підвищення кваліфікації. 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Який вигляд має навчальний тиждень учнів 

У школі розробили два окремі розклади для школярів 1-4 класів та 5-9. Таким чином очні уроки для 1-4 (по чотири в день) проводять у понеділок та пʼятницю, а пʼятий урок у ці дні відбувається дистанційно. Водночас днями очного навчання для 5-9 класів є вівторок, середа та четвер. Діти так само мають по чотири уроки, однак дистанційний формат організовують з 5 по 8 уроки. Перерва між змінами формату роботи триває 20 хвилин, школярі мають можливість продовжити вдома чи скористатися компʼютерами у школі. 

«Навчання офлайн дає учням можливість особисто спілкуватися зі своїми однолітками та вчителями, обговорювати теми та виконувати завдання разом. Основний плюс такого формату у звичності. Вчителі можуть контролювати учнів на уроках, відстежувати, наскільки вони засвоїли матеріал та коригувати швидкість його подачі», — додала Сливка-Власова. 

Власне це підтвердила і класна керівниця четвертого класу Людмила Садовська. 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

«Я дійсно бачу, що очне навчання набагато ефективніше. У мене зараз четвертий клас, я починала їх вести з першого. Ми навіть алфавіт не встигли з ними вивчити. Бо захворіла учениця на коронавірус, потім був довгий карантин, а потім повномасштабне вторгнення. І я тепер бачу, що багато матеріалу потрібно надолужувати. Онлайн — зовсім не те. У мене маленькі діти і їм потрібне живе спілкування для повноцінного засвоєння», — розповіла вчителька. 

Самі школярі теж зізнаються, через проблеми з інтернетом часто пропускали деякий матеріал і потім важко «ловили» суть всього уроку. А тут, кажуть, можна перепитати як у вчительки, так і в однокласників. 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Як вчаться діти Красноградського району дистанційно

Директорка переконує, розклад один для учнів усіх форм навчання.  Так само як і тема уроку визначається синхронно для усього класу.  Єдине, що відрізняється — під час очних уроків діти, які належать до групи дистанційного навчання, проходять матеріал самостійно за заздалегідь підготованим вчителем планом. Всі виконані завдання після уроку вони вантажать для подальшої перевірки педагогом на платформу. 

«Зрозуміло, що якщо мова йде про ті дні, коли проводяться лише дистанційні заняття, то це звичні для всіх уроки по відеозвʼязку з вчителем та виконання завдань на спеціальній платформі», — додала Сливка-Власова. 

Вона також підкреслила, право вибору формату освітніх послуг належить батькам — «ніхто не тисне». А освітні послуги у результаті отримають усі школярі.

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Думка батьків

З розмови з колективом школи стало зрозуміло, багато батьків все ж хвилюються через безпекову ситуацію, тому залишають дітей вдома. 

«Війна триває — по нашому селу теж був «прильот» і, звісно, людям страшно за дітей. Особливо враховуючи, що росіяни доволі часто завдають ударів по освітнім закладам», — пояснила директорка. 

Вона додала, що навчання відбувається лише в укритті, тобто під час освітнього процесу діти перебувають в безпеці. 

Укриття школи у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

«У нас була дискусія з батьками, тобто тими, хто «за» і хто «проти». Дехто дійсно переконаний, що мені не страшно. Ні, мені теж страшно. У мене двоє дітей: дочка в шостому і син в девʼятому. Але вдома більше сидіти не можливо. Дітям треба спілкування. А я побачила умови власними очима, і мені здається, це достатньо безпечно», —  розповіла мати школярів, які погодилися відвідати школу, Наталія Сорокіна. 

За її словами, їх завчасно попередили про можливе впровадження офлайн навчання — ще в кінці минулого навчального року. Тоді ж і почали збирати думки батьків щодо цього. 

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

За словами Світлани Сливки-Власової, спершу така ініціатива мала схвальні відгуки від батьків, однак коли влітку повітряна тривога тривала по дві доби, думка змінилася. 

Умови для дітей

Загалом будівництво укриття у школі завершили у квітні цього року. За інформацією з ресурсу DREAM, на його капітальний ремонт витратили 22,1 мільйона гривень.  

До сховища ведуть два входи з головного корпусу. А всередині на учнів чекають класи, ігрова кімната, зона з вентиляцією, склад з питною та технічною водою, медпунктом і вбиральнею. 

Склад з питною водою в укритті школи у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

«На жаль, у нас ще нема їдальні, тому учні мають брати з дому перекус. Уроків фізкультури теж поки нема, але в нас є руханки для дітей. Коли потеплішає, за умови відсутності тривоги, будемо проводити їм якісь активності на свіжому повітрі. Також поки відсутній інтернет», — додала директорка. 

Каже, рішення Ради оборони області було перед самим початком навчання, тож ці нюанси ще не встигли продумати. Але це в планах на найближче майбутнє. 

Перерва у школі / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Загалом, за словами директорки, до школи ходять діти з усієї громади. Зазвичай, це навколишні села і сама Піщанка. Для них є шкільний автобус, який в декілька заїздів допомагає логістично. Але тих, хто живе поруч — батьки супроводжують до школи самостійно.

Школа у Берестинському районі Харківщини / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Нагадаємо, Міносвіти запустило гарячу лінію «Школа офлайн» щодо безпеки дітей в школі. Вона працюватиме для батьків або опікунів школярів, які мають питання, щодо навчання за тих чи інших умов.

Звернутися до фахівців з питанням можна за номером 1545. Потрібно також натиснути  «5» для підключення. Гаряча лінія доступна в будні з 9:00 до 17:00 (у п’ятницю до 16:00).

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.