Чи знали ви, що 2020 року, незадовго до офіційного початку пандемії, ВООЗ оголосила «інфодемію»? Кількість фейків в інфопросторі була настільки велика, що це почало становити реальну загрозу.
Щоб не вестися на фейки та не скуповувати гречу поперед батька в пекло, долучайтеся до Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності, який вже триває. А ми зі свого боку запросили на інтерв’ю одного з «амбасадорів» фейків – кота Шаріка.
Знайомтеся, це Кіт-Фейкомьот. Він, як ви вже зрозуміли, обожнює фейки, конспірологічні теорії та дезінформацію. Ми поспілкувалися з ним, щоб нарешті зрозуміти – нащо він те робить.
– Шарік, розкажи, звідки ти взагалі взявся?
– Привіт. До вас на інтерв’ю я вирвався з лабораторії під Барселоною. Там ховався мій улюблений батько, мій творець та один з майстрів пропаганди. Він і назвав мене «Кіт – Фейкомьот Ге», або просто «Кіт Шарік». Мені більше подобається Шарік.
– Розкажи, взагалі чим ти займаєшся у вільний час? Просто поширюєш фейки?
– Вечорами я будую план захоплення Всесвіту та думаю, як я можу вплинути на людський мозок. Відтоді, як батькові довелося покинути Барселону, або він ще там – не знаю. Однак мені вдома стало самотньо, і я почав слідкувати за перебігом виборів у Харкові. Також, я веду власне ютуб-шоу. Розповідаю справжню правду про те, що називають «фейками».
– Це ж яку таку правду?
– Щиро кажучи, я впевнений, що цим фейкоборцям різним добренько так заплатили «соросята», щоб приховати справжню правду! Але хто ж, як не я, розповість справжню правду.
Не цим же науковцям чи журналістам купленим розповідати! У жовтні я відчув, що потрібен цим людям, і приїхав до Харкова. Адже тут стільки однодумців, стільки людей, які відчувають справжню правду!
– А як тобі вдається створювати такий, скажімо, специфічний контент?
– Ну є в мене сироватка, її треба колоти щоранку. Вона не дає замилити очі новинами типу «коронавірус – не всесвітня змова», «соросята не продають Україну», «ми побороли всю корупцію».
– А чим ти займаєшся, крім задурювання людей?
– Так я люблю, відосики про рептилоїдів. Іноді пишу пости про те, як я або моє око пробігли 10 км. Також в мене нове захоплення: чатики у Вайбері. Спочатку я хотів зробити твіттер, але довбані «соросята» забанили мене там. Так я відкрив для себе Вайбер-чати.
По секрету, я навіть маю фан-клуб тітушок, які залюбки діляться моїми новинами з усіма родичами. А пост про ліки від коронавірусу взагалі порвав всі чати!
– Так, до речі, я подивилася твоє відео, і в мене виникло запитання, чому в тебе весь час випадає око?
– Коли я сильно нервуюся, око просто не витримує навантаження. Буває, що я навіть сліпну на деякий час. Це почалося після невеликої бійки з хейтером мого батька.
– Так, ти ж знаєш, що в Україні триває виборча кампанія. Наприклад, у Харкові обиратимуть нового мера. Що ти про це думаєш?
– Спочатку, мене вибори не цікавили. Занадто низький рівень для мене. Але одне відео політиків радикально змінило мою думку! Я відчув, що і в мені є потенціал!
Я зрозумів, що можу також вплинути на ці процеси!
– Як саме ти вирішив впливати на вибори?
– Напередодні старту виборчої кампанії я пішов у штаби різних потенційних кандидатів. Запропонував їм створити персональний блог на YouTube, щоб я, як «незалежний» журналіст чи експерт, «валив» конкурентів. Дав їм декілька порад щодо матеріалів для газет. Але мені всюди відмовили: сказали, що в таке ніхто не повірить.
– Вони дійсно так сказали?
– Так, уявляєш?! Але як я був здивований, коли побачив, що купа штабів все ж таки використали мої ідеї. Був випадок, коли якийсь проплачений пройдисвіт намагався зіпсувати палатку партії мого батька, я тоді навіть в око отримав, синець тиждень проходив. Ну той чувак хоча б штраф, може, заплатить.
– Ми зовсім забули запитати, чи ти вакцинований?
– Що ви таке, кажете! Побійтеся рептилоїдів. У жодному разі не буду колоти цю дурню. Дякувати татові, я створений котом і мене не зобов’язують цього робити. Але я всім своїм знайомим кажу, щоб вони цього не робили! Тим паче, коли у нас бувало щось якісне безкоштовним? Ото пропонують нам свій плебейський Pfizer. Можливо, депутатам цим, «соросятам», нормальну вакцину і колють. А нам що? Вигадують казки всілякі, маски повдягали. Єдине, що думаю, напередодні виборів спробувати вакцинуватися Спутніком Лайт.
– Ти не боїшся, що люди постраждають від твоєї пропаганди?
– Звісно, боюся. Але менше людей тоді піде на вибори. Чим більше антиваксерів, тим менше антиваксерів. Взагалі раджу наїстися цибулі, часника, оселедця, все як я люблю. Тітка Валя на вулиці сказала, що це працює. А ще можна маску спиртом промочити, тоді коронавірус точно не пройде. Цього я робити не буду, бо водка бридка, хоча дуже радили. А оселедець я люблю, він точно лікує. Можливо, ще пожарю його, але як кажуть китайці, коли смажиш оселедець, то він тхне кажанами. Ще не куштував, знаю, в Африці та Китаї на ура таке їдять. Ну котам від цього точно нічого не буде, а ось людям – не знаю. Взагалі я ж кіт, звідки мені знати.
– Давай трошки поговоримо про Fake X. Ти бачив, що вони використали твій образ для гри?
– З цією організацією в мене особисті рахунки. Вони руйнують все, що я так довго створював! Я спробував їх зупинити. Навіть намагався зірвати їхню конференцію, але, на жаль, у мене не вийшло. Я навіть намагався зруйнувати їх зсередини, проте мене швидко виявили, і, уявляєш, перетворили на посміховисько! Ну нічого, все одно тільки в мене є правда, і тільки я зможу її розказати людям! Мене не зупинять дурні жарти «соросячих» людей!
– Дякую тобі, Шарик, за інтерв’ю.
– Дякую, і в жодному разі не вакцинуйся!
Дисклеймер: це узагальнений образ пропагандиста, брехуна і фейконосця. Не варто вірити фейкомьотам.
Наш гість – лише частина великого проєкту Fake-X.
Fake-X спрямований на боротьбу з фейками. По секрету, над ним працює команда маркетологів, політологів, художників та інших фахівців, які хочуть зробити інфопростір чистішим. Усього їх близько 20 осіб.
«Саме над Шаріком працює автор Павло Коваль, один з авторів сатиричного порталу UaReview. Він також відповідальний за монтаж: саме на монтажі він часто знаходить додаткові фішки та геги, які посилюють ефект. За образ Кота відповідає Артем Вусик – художній керівник керівник театру “Нєфть» – розповідає нам Валерія Михальська, співзасновниця проєкту Fake X.
Автори створили гру про фейки, випустили колекцію мерчу, запросили купу популярних людей провести лекції та запланували понад 8 тематичних тижнів. Про все це можна дізнатись у них на сайті.
Розповідаємо про те, як виникла ідея та яке майбутнє чекає на Шаріка. Адже Шарік не спить і постійно готує для вас порцію дезінформації напоготові.
– Спочатку ми хотіли створити позитивний образ, типу помічника, який буде давати поради фоловерам проєкту. Але ми не змогли цілісно сформувати позитивний образ, який би не був повчальним та нудним. У цей момент проєкт різко повернувся у бік сатири.
Ми досі вважаємо висміювання одним із головних інструментів, які можуть протистояти брехні та фейкам. Так з’явився Фейкомьот – образ, який буде максимально наочно демонструвати проблему пропаганди та дезінформації. Вся його діяльність – це гіпербола щодо фейків, які реально існують та циркулюють в нашому суспільстві.
– Чому Шарік виглядає так, трошки кріпово?
– Кіт за задумом мав комбінувати образ «мілоти» та «механічності». Але в процесі створення ляльки ми також шукали його емоційні особливості, які б розкривали його внутрішній світ. Тому, як і будь-який пропагандист, ми вирішили, що він буде агресивним. Він демонструє цю агресію своїм виглядом, але в той же час має залишається недолугим. Адже здебільшого пропагандисти агресивні. Вони не готові чути думки інших, вони можуть послати опонента «в дупу» в прямому ефірі (кейс Максима Назарова з телеканалу «Наш»).
– Яке майбутнє може чекати на Шаріка як персонажа? Що на нього чекає далі?
– Мета Шаріка – це влада. Він шукає будь-які способи, як її отримати. Шукає вихід в політику через місцеві ради або Верховну Раду України, але тут досить висока конкуренція популістів.
Тому в цілому він налаштований на те, щоб по максимуму використати маскульт для отримання влади. Він хоче в телевізор та знятися в кіно.
– Ну і пораду людям наостанок 🙂
– Наприклад, люди вірять, що від коронавірусу їх може врятувати ТІЛЬКИ лимон та часник – а ми пропонуємо їм цілющий чебурек. Люди вірять, що вони можуть заробляти, вкладаючи в B2B Jewelry – але не вірять, що так спрацює, якщо вони вкладатимуть у моркву. Можливо, наступного разу, коли вони понесуть гроші черговому аферисту, вони згадають наші чебуреки та моркву.