За результатами оцінювання діяльності понад 800 депутатів з 15 міських рад України найменший середній бал продемонстрували у Харкові. Оцінка — 2,2 з 5 максимальних.

Про це свідчать дані щорічного моніторингу роботи депутатів міськрад, яку провели експерти Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» — кампанія «Атестація депутатів місцевих рад».

За їхньою інформацією, найбільший середній бал за об’єктивними показниками серед 15 міських рад продемонстрували у Львові, оцінка — 4,4, а найменший — у Миколаєві та Харкові
(по 2,2).

Оцінка роботи депутатів / Ілюстрація: ВГО «Комітет виборців України»

Загалом у межах від 3 до 3,8 бала оцінено діяльність ще шести міських рад: Києва,
Кропивницького, Луцька, Рівного, Сум, Запоріжжя. Ще шість міських рад отримали від 2,3 до
2,9 бала: Вінниця, Івано-Франківськ, Одеса, Хмельницький, Черкаси, Чернігів.

Що означають «об’єктивні показники» та за яким принципом проводили дослідження?

Дослідники здійснили комплексне персональне оцінювання роботи депутатів 15-ти міських рад обласних центрів за
21 критерієм відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності протягом третього року
повноважень (листопад 2022 – листопад 2023). В результаті моніторингу діяльність кожного з
місцевих обранців було оцінено за шкалою від 0 до 5 балів.

«Всі критерії мають законодавче підґрунтя й відповідають зобов’язанням депутатів, встановлених нормативно-правовими актами та спираються на сучасні хороші практики здійснення місцевими депутатами
повноважень», — переконують експерти.

Основними критеріями для дослідження «об’єктивних показників» роботи депутатів стали:

  • Оприлюднення біографічних відомостей — інформації про депутата на офіційному сайті ради: біографічна довідка з інформацією про освіту, місце і досвід роботи, про партійну приналежність, а також фотокартка. Найбільша кількість депутатів, щодо яких оприлюднені повні біографічні відомості в Івано-Франківській (100%), Рівненський (94%) та Кропивницькій (93%) міських радах. У Харківській — 78%. Водночас у Вінницькій, Миколаївській, Хмельницькій та Черкаській міських радах немає жодного депутата, щодо яких були б оприлюднені повні дані на сайтах міста.
  • Здійснення прийому громадян — разом з представниками молодіжних НГО провели польове дослідження щодо організації таких прийомів та відвідували їх. Найбільшою проблемою, з якою вони стикнулися, виявилася відсутність актуальної контактної інформації про приймальні місцевих обранців. Відтак, у Харкові 53% інформації про приймальню є неактуальною.
  • Комунікація у соціальних мережах — надають перевагу facebook та спілкуванню з виборцями через різноманітні месенджери. У Харкові відсоток депутатів, які надають перевагу такому способу взаємодії з виборцями — 17%.
  • Відвідуваність сесій — тут Харківщина лідирує, попри проведення засідань лише у форматі онлайн, на майже всіх засіданнях міської ради були присутніми 79% депутатів.
  • Відвідуваність засідань постійних комісій — в середньому 16% депутатів з-поміж 15 міських рад відвідали менше половини засідань постійних комісій. Найбільше прогульників у Харківській — 37%.
  • Звітування депутатів — у Харківській міській раді за 2023 рік не прозвітував жоден депутат.

Нагадаємо, мер міста Харків Ігор Терехов раніше запевняв, місту потрібно відходити від великої централізації у комунальних питаннях. Це допоможе забезпечити життєдіяльність міста під час війни. 

Читайте також

  • Харківська міська рада 11 червня підписала комплексну програму підтримки з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) для українських міст, зокрема кредитну угоду щодо надання Харкову 25 млн євро на підготовку до зими.