Служба безпеки повідомила про підозру співробітнику ФСБ РФ щодо причетності до воєнних злочинів проти цивільного населення у період окупації Харківщини.
Про це повідомив речник СБУ Владислав Абдула.
За інформацією СБУ, йдеться про полковника Максима Живило — співробітника 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби центрального апарату ФСБ. На початку повномасштабного вторгнення Росії його призначили старшим групи, яка займалась придушенням руху опору на тимчасово окупованій частині території регіону.
За даними СБУ, перебуваючи у захопленому на той час Чугуївському районі, підрозділ ФСБ під керівництвом підозрюваного вистежував та викрадав українських патріотів.
Задокументовано, що у квітні 2022 року російські військові посеред вулиці схопили місцевого жителя, а потім зв’язали його та відвезли до російської катівні. Там чоловіка жорстоко били, застосовували до нього електричний струм, проколювали губи, ясна та спилювали зуби.
При цьому Живило, як зазначають в СБУ, особисто брав участь у катуваннях. У такий спосіб посадовець російської спецслужби намагався змусити постраждалого співпрацювати з агресором.
Також, за інформацією СБУ, Живило повністю контролював перевезення вантажів через окупаційні блокпости у напрямку Росії та письмово погоджував такі «рейси». Таким чином, за його «підписом» загарбники вивезли до РФ понад 20 фур з награбованим майном місцевих жителів. Здебільшого це були викрадені автомобілі преміумкласу, катери, квадроцикли та сільгосптехніка.
З кожної вантажівки мародери сплачували посадовцю ФСБ «данину» у вигляді різних сум готівки. «Такса» залежала від типу і кількості награбованого вантажу.
Наразі слідчі Служби безпеки повідомили Живилу про заочну підозру щодо порушення законів та звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності за злочини проти України.
Катівні Харківщини
З моменту деокупації Харківщини правоохоронці виявили в області 28 катівень. Це найбільша кількість по Україні. Три з них лишаються не задокументованими через те, що розташовані в інтенсивно обстрілюваних населених пунктах на кордоні з РФ.
Офіційно потерпілими від рук російських військовослужбовців в Куп’янській катівні визнано 67 людей, однак поліціянтам відомо про тортури більш ніж 150 потерпілих віком від 16 до 65 років. Саме таку кількість людей тримали в ізоляторі. Серед них були школярі, пенсіонери, вчителі, директори місцевих підприємств та фермери.
Читайте також
- СБУ затримала жінку, яку підозрюють у наведенні ракет по цивільних будинках Харкова