Меми про війну: чи здатні вони відігнати тривогу? Створити відчуття, що ти не один та перебуваєш у безпеці? Чому наше інфосередовище таке багате на жарти у ці, здавалося б, страшні дні?
Щодо ефективності мемів Умайр Акрам та його колеги навіть провели дослідження, результати якого опублікували у статті Scientific Reports [рецензоване наукове видання з відкритим доступом, що видається Nature Portfolio й охоплює всі галузі природничих наук — ред.].
Вивчаючи реакції людей на меми про COVID-19, вчені виявили: кумедні картинки можуть стати механізмом подолання труднощів. Крім того, люди з тривожністю вважали їх навіть смішнішими, ніж інші респонденти.
Можна зробити висновок, що українські меми про війну справді допомагають українцям витримувати повсякдення та не з’їжджати з глузду. Але давайте по черзі.
Як правило, на інтернет-мемах зображують жартівливі соціальні коментарі, що стосуються певної демографічної групи людей. Вони стали життєво важливим аспектом цифрової культури, яка закріпилася у засобах масової інформації, постійно при цьому зберігаючи актуальні посилання на явища у культурній та політичній сферах.
Як проводили дослідження про меми?
Для дослідження команда використовувала рейтингові меми з Coronavirusmemes. На кожному була картинка з коротким гумористичним описом, пов’язаним з пандемією. Вчені запустили анонімне онлайн-анкетування, де запропонували учасникам оцінити кожен мем за шкалою від 1 до 5 (наскільки мем негативний, цікавий, кумедний, образливий та загальнодоступний).
Для визначення рівня тривожності виміряли симптоми занепокоєння; також уточнили, чи хтось із родичів чи друзів реципієнтів мав проблеми з коронавірусом — для унаочнення кореляції. Насамкінець, групі запропонували відповісти на питання за шкалою когнітивної переоцінки («Коли я хочу відчувати менше негативних емоцій, я змінюю спосіб мислення про ситуацію») та емоційного придушення («Я тримаю свої емоції при собі»).
Тривожний мем
Меми не ділилися на категорії — вони були спільними для всіх: не було поділу груп ні за віком, ні за гендером. Це були 45 найкращих мемів за рейтингом онлайн-форуму Reddit. У процесі порівняння відповідей тривожних та не тривожних учасників, різниця виявилась великою!
«Стурбовані» учасники оцінили меми як більш кумедні, правдиві та корисні.
З’ясувалось, що люди, які схильні до тривожності, використовують соціальні мережі як засіб адаптації у складній ситуації. Група вчених дійшла висновку, що тривожні люди, які використовують соцмережі у боротьбі з переживаннями, демонструють реальне покращення настрою у процесі переглядання мемів.
Українські меми на тему війни можна вважати негативними у своїй природі, адже вони ілюструють теми голоду, насилля та смерті. Але, переглядаючи їх, починаєш розуміти, чому люди знаходять у них розраду під час активної фази війни. Адже українські меми у легкій формі порушують ці ж теми самотності, страху смерті, дозволяючи нам кепкувати з власних страхів. Тож, попри не надто позитивний зміст, ми не оцінюємо ці картинки як негативні.
Меми про війну стали механізмом виживання
Легко ставлячись до серйозної події, переоцінюєш негативні переживання, сприймаючи їх як менш тривожні. Меми поширюють у мережі на величезні ком’юніті людей, що також сприяє відчуттю спільності, колективності: ми всі разом, ми переживаємо це разом – виникає почуття підтримки.
Дослідження дуже втішне, але потребує глибшого вивчення.
Гумор справді пом’якшує переживання проблем чи й зовсім позбавляє тривоги. Попередні дослідження також відстежували позитивну динаміку: до прикладу, люди з депресією вважають сумні меми кумеднішими за більшість опитуваних. У контексті регулювання емоцій використання інтернет-мемів, пов’язаних із поточною пандемією, може сприяти когнітивній переоцінці.
Ймовірно, українці саме тому так активно формують меми на тему війни, аби мати змогу переосмислити негативний досвід.
Але не варто забувати, що це — таблетка миттєвої дії, з якою прийде полегшення, втім, меми не зможуть допомогти при тривалій тривозі чи депресії.
«Пошук реального включення гумору до стратегії виживання чи використання його як методу лікування потребує подальшого вивчення», — запевняють дослідники.
Сьогодні ж у якості швидкого знеболювального пропонуємо вам переглянути добірку актуальних українських мемів від Gwara Media: