Військовослужбовців Запоріжжя не збирали на концерт студії “Квартал 95”. Якщо ви зустрічали подібну інформацію в мережі, знайте, це — черговий фейк, який запустили, аби підірвати довіру українців до влади.

Фейк спростувала Запорізька обласна військова адміністрація, від імені якої начебто і був надісланий лист з проханням зібрати 600 військових на концерт.

Йдеться про підробний лист керівника Запорізької ОВА Олександра Старуха до військових. Цей документ на своїй сторінці оприлюднив Борислав Береза, колишній народний депутат, із наступним підписом:

“Дебилы в Запорожской администрации решили собрать 600 воинов в одном месте. Им плевать, что есть агентура России, им плевать, что это опасно. А ведь может прилететь. Но они выполняют поставленную перед ними задачу. И кто они после этого?”.

У фейковому листі йдеться про те, що 600 військовослужбовців мають відвідати захід у запорізькому бомбосховищі для “підтримання морально-психологічного стану”.

В цьому листі, який начебто був відправлений на ім’я командира угруповання військ “Дніпро”, посилаються на конкретних представників Запоріської військової адміністрації — Івана Ареф’єва та Злату Некрасову, які є чинними працівниками ОВА.

В реальності ж цього документа не існує. У Запорізькій ОВА це підтвердили того ж дня. Фейк, до речі, спростував той самий Іван Ареф’єв, який начебто був відповідальним за концерт Кварталу.

Підробний документ

“Звісно, що ЗОВА не могла та не писала такого листа. По-перше, і це найголовніше, такий лист не має сенсу. По-друге: будь-який лист від адміністрації полишає ЗОВА лише на офіційному бланку. По-третє: кількість граматичних помилок в тексті. Що насамперед свідчить про зневагу авторів фейку сами до себе”, — написав речник адміністрації Ареф’єв. 

Те, що цей документ є фейковим, нам також допоміг з’ясувати сервіс перевірки фото Forensically.

На ньому видно, що верхня та нижня частини взяти з різних документів. Верхня частина тексту повністю вигадана, а нижня і справді була взята з якогось документу Запорізької ОВА.

Верхня частина — це інше фото

Будьте уважні: звертайте увагу не лише на відсутність пунктуації, помилки в посадах, а й на саму суть тексту таких документів.

Якщо ж вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції та пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Бережіть себе, все буде Україна!

UPD:

Попри все, концерт “Кварталу 95” дійсно відбувся. Фото у себе на сторінці виклала представниця Запорізької ОВА Злата Некрасова. Вона зазначила, що концерт відвідали військові, лікарі та переселенці. Крім “Кварталу” на заході виступили Наталя Могилевська, Віталій Козловський.

“Серед війни, болючих новин, очікування нашої перемоги, щоб жити далі та мати сили, потрібна посмішка”, — написала Некрасова.

Вона також зазначила, що лист до військових, який розповсюдили в мережі, був фейком.

Доповнення від 24.05.2022