10 травня 2023 року в Україні стартувала програма «єВідновлення». Українці, житло яких було пошкоджене внаслідок бойових дій, зможуть отримати компенсацію на ремонт. Розповідаємо, як одержати кошти жителям Харківської області.
Що таке єВідновлення?
єВідновлення — державна програма допомоги у відновленні квартир, приватних будинків або інших житлових приміщень, пошкоджених через бойові дії після 24 лютого 2022 року.
Компенсацію можна отримати, якщо житло підлягає відновленню й не було відремонтоване самостійно. Максимальний розмір допомоги не має перевищувати 200 тисяч гривень, за які можна придбати будівельні матеріали або послуги підрядників-учасників програми. Купити товари й послуги можна лише в компаній-учасників програми.
Використати компенсацію можна протягом року з моменту її нарахування. Джерелами відшкодування стануть як гроші з державного бюджету, так і кошти міжнародних донорів та кредиторів.
Кошти надаються, якщо житло:
- пошкоджене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року;
- розміщене на неокупованій території;
- підлягає відновленню за результатами комісії;
- не було відремонтоване самостійно.
Як отримати допомогу?
Крок 1. Подати заяву про пошкоджене майно через застосунок або портал Дія чи в ЦНАП; Крок 2. Відкрити рахунок єВідновлення в банку (до або під час подання заяви). Оформити картку для компенсації можна онлайн, завантаживши застосунок банку-партнера, чи офлайн, звернувшись до кол-центру або відділення банку-партнера програми: А-Банк, izibank, monobank, ПриватБанк, ПУМБ, Raiffeisen Bank, Sense Bank, sportbank; Крок 3. Подати заяву про отримання допомоги через Дію; Крок 4. Чекати на дзвінок комісії місцевої влади для огляду майна і встановлення суми допомоги; Крок 5. Дочекатися в Дії сповіщення про рішення комісії; Крок 6. Отримати гроші на картку єВідновлення.
Витратити компенсацію можна лише на товари та послуги компаній-партнерів, яким банк видав МСС-коди 5211 (магазини будівельних матеріалів та пиломатеріалів), 5231 (магазини скла, фарби та шпалер) та 1520 (підрядники в галузі будівництва).
Чи існують пріоритетні групи на отримання компенсації?
Першочергово компенсації отримують такі групи:
- учасники бойових дій
- люди з інвалідністю внаслідок війни
- ветерани війни
- члени сімей загиблих військових
- мобілізовані
- багатодітні родини
- люди з інвалідністю I та II групи
- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу і опікуни/піклувальники
- прийомні батьки та патронатні вихователі
- діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування
Хто не може претендувати на відшкодування?
- люди, які перебувають під санкціями
- люди, які мають судимість за злочини проти національної безпеки
- їхні спадкоємці
Реалізація програми «єВідновлення» в Харківській області
Як повідомив голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов, у 53 громадах області створені та функціонують комісії щодо виплат компенсацій. Станом на 24 липня кількість заяв на відшкодування в області складає 10 609. З них оброблені 944: погоджені 822 компенсації на загальну суму понад 62 млн грн.
Про реалізацію програми на Харківщині ми поговорили з директором Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації, головним архітектором області Коротовських Антоном Володимировичем.
Які були причини відмови у виплаті компенсацій?
— 112 відмов видали через відсутність правовстановлюючих документів або інші причини, відповідно до законодавства. У Постанові Кабміну прописано, за яких умов можлива відмова у наданні компенсації: якщо, наприклад, будівля повністю зруйнована або заявник не подав всі потрібні документи, — розповідає Коротовських.
До переліку необхідних для отримання виплат документів входять паспорт, номер платника податків, правовстановлюючі документи щодо об’єкта нерухомого майна (свідоцтво про право власності, видане нотаріусом, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про придбання майна тощо) або копії.
Що робити людям, яким на ремонт потрібно більше ніж 200 тисяч гривень?
— Зараз сума компенсації не може перевищувати цю суму, але в майбутньому діятиме програма компенсацій за повністю знищене майно. Будуть видаватися сертифікати на заміну втраченого майна. Потім нам обіцяють третю хвилю відшкодувань, коли виплачуватимуть компенсації більше ніж на 200 тисяч гривень, — зазначає Коротовських. — Комісіям важко впоратись із таким обсягом роботи: за день команда з п’яти-дев’яти людей може обробити максимум п’ять домівок. Таким чином затягується процес, але зараз вносяться деякі зміни в Постанову.
Чи можуть розраховувати на компенсацію ті, хто відремонтували житло самостійно?
— Наразі такого механізму немає, але нам обіцяють, що він буде, — говорить Коротовських.
Якщо власник пошкодженого житла хоче сам зробити ремонт, він може не звертатися до підрядників?
— Людина може самостійно купити матеріали й зробити ремонт. Ніхто не зобов’язує наймати будівельні бригади. Це вже на власний розсуд, — каже Коротовських.
Мешканці деяких населених пунктів Харківської області не мають смартфонів та/або можливості дістатися ЦНАПу, аби подати заяву. Чи передбачені для них спрощені умови або альтернативний спосіб подання заяви?
— Подати заяву можна лише через Дію або через ЦНАП. За моєю інформацією, майже в усіх неокупованих громадах, де не ведуться відкриті бойові дії, є ЦНАПи. Тому першочергове завдання голови громади — організувати роботу так, щоб люди мали можливість подати заяви та отримати компенсацію за пошкоджене житло, — зазначає Коротовських. — Ці питання громади вирішують самостійно.
Чи зможе отримати компенсацію людина, яка частково відремонтувала приміщення?
— Механізм обіцяють впровадити, але сьогодні він не в пріоритеті, — говорить Коротовських.
Чи виплачуватимуть компенсацію людям, житло яких розташоване на території, що піддається активним обстрілам, наприклад, в Куп’янському районі?
— Зараз Постанова дозволяє, поки обмежень не впроваджували, але протягом наступних днів можуть бути внесені зміни.
Читайте також:
- Райони Харкова: як виглядає місто після повномасштабного вторгнення РФ
- Харків: населення та демографічні зміни з початком повномасштабної війни
- Як молодь з інвалідністю опановує фриланс-професії під час війни
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!