Україна та Албанія уклали двосторонню безпекову угоду на 10 років. У ній балканська країна містом свого «особливого інтересу» визнала Харків та пообіцяла надавати йому пріоритетну підтримку під час реконструкції.
Про це повідомляє Офіс президента України.
Албанська сторона запевнила, що заохочуватиме свої підприємства, фонди та установи брати участь у відбудові української економіки. Зокрема, планується будівництво «Балканського кварталу», але не уточнюється, про що саме йдеться.
Крім того, Албанія підтримала позицію, що майбутнє України — в НАТО, тож, як дійсний член організації, обіцяє сприяти підвищенню сумісності України з євроатлантичними партнерами. Також військова та гуманітарна допомога країні під час війни продовжиться.
У документі підкреслюється, що Албанія «шукатиме всі можливі способи» та пропонуватиме Україні подальшу безпекову й оборонну підтримку в усіх сферах.
Водночас країни засвідчили, що прагнуть досягти такого військового потенціалу України, щоб у разі зовнішньої агресії проти Албанії Київ міг би надати Тирані ефективну військову допомогу.
Також Албанія та Україна домовились поглиблювати оборонно-промислове співробітництво та зобов’язалися співпрацювати у сфері розвідки, морської безпеки та кіберзахисту.
Крім того, у Тирані погодилися, що російські активи повинні залишатися знерухомленими, допоки російська федерація не компенсує збитків, яких вона завдала Україні.
Саму угоду підписали Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Албанії Еді Рама під час зустрічі у швейцарському Давосі.
Нагадаємо, у березні 2022 року росіяни завдали ракетного удару по консульству Албанії в Харкові, внаслідок чого будівля була знищена, однак ніхто зі співробітників не постраждав. Тоді ж МЗС Албанії засудило напад.
Читайте також
- У Варшаві підписали безпекову угоду між Україною та Польщею — що це означає?