Коаліція правозахисних організацій «Україна. П’ята ранку» закликає президента Володимира Зеленського ініціювати процес ратифікації Римського Статуту Міжнародного кримінального суду.
Заяву опублікували на сайті Центру прав людини ZMINA.
Напередодні Володимир Зеленський відвідав Нідерланди, зокрема, з’їздив до Гааги. На думку правозахисників поїздка до Гааги є свідченням безумовної відданості України принципам правосуддя та невідворотності покарання, але нагадують, що їхнє прохання ратифікувати статут влада ігнорує щонайменше дев’ять років.
Правозахисники зверталися із цим проханням ще до повномасштабного вторгнення. У заяві пояснюють, що після ратифікації Римського Статуту Україна отримає право:
- номінувати власних громадян для участі у виборах МКС, голови канцелярії, суддів, брати участь у розробці резолюцій, спрямованих на розвиток та посилення роботи МКС;
- голосувати під час Асамблеї країн-учасниць Римського Статуту;
- збирати робочі групи з напрацювань змін до РС, зокрема щодо злочину агресії;
- отримувати технічну допомогу для посилення національної спроможності від інших країн — учасниць Асамблеї;
- брати участь у робочих групах із реформування, розвитку та укріплення МКС як інституції.
«Наразі Україна залишається місцем вчинення масових воєнних злочинів, але до ратифікації Римського Статуту наша держава не набуває прав повноцінної учасниці МКС — дієвого механізму притягнення до відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини», — зазначають автори заяви.
Правозахисники також нагадують, що ратифікація Римського статуту — зобов’язання України, закріплене в Угоді про Асоціацію з ЄС.
Римський статут — це міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд. МКС — це міжнародний трибунал, який був створений у 1998 році для розслідування та переслідування осіб, звинувачених у геноциді, злочинах проти людяності, воєнних злочинів та злочинів агресії. Це перший трибунал який діє на постійній основі. Суд почав роботу з липня 2002 року.
Україна підписала Статут 20 січня 2000 року, однак ще не ратифікувала його.
Читайте також: В Україні відкриють представництво Міжнародного кримінального суду.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.