Хоча кількість перевірок під час повномасштабного вторгнення зменшилася, сума штрафів за ПРРО/РРО зростає.

Відтак, кількість перевірок у 2022 році зменшилася на 17% до показників 2021 — з, у середньому, 2230 перевірок на місяць до 1860, повідомляє Опендатабот. Водночас цьогоріч перевірок на місяць стало більше в порівнянні з минулим роком на 6%, однак їх усе одно менше, ніж до початку війни.

У 2021 році ДПС за результатами перевірок наклала 30 тисяч штрафів на суму 540,8 мільйона гривень. У 2022 році наклали майже 23 тисячі штрафів на суму 1 349 мільйонів гривень.

Так зростання пов’язане з тим, що 1 січня 2022 року розмір штрафів збільшився в 10 разів. Це означає, що за перше виявлене порушення штрафували не на 10% від чека, а на 100%, за повторне порушення не 50% від чека, як раніше, а 150%.

Інфографіка від Опендатабот

Більш ніж половина суми штрафів за ПРРО/РРО торік було накладено в жовтні на суму 754,5 мільйона гривень — це більше, аніж за весь 2021 рік.

Інфографіка від Опендатабот

З початку 2021 року, коли офіційно закон набув чинності, до травня 2023 року 54,9 тисяч перевірок, за результатами яких накладено 59,7 тисячі штрафів на загальну суму 2 мільярди гривень.

Українські підприємці масово переходять на програмне РРО: кількість ПРРО за три роки з моменту введення закону зросла в 6 разів. Якщо на початку 2021 року лише одна п’ята припадала на програмні каси, то напередодні війни ПРРО та РРО зрівняли рахунки. У травні 2023 кількість ПРРО на 29% більше за звичні каси.

Результати опитування власників закладів у телеграм каналі «Реве та стогне ресторатор» показали, що 76% бізнесів уже перейшли до фіскалізації продажів, а 12% бізнесів планують це зробити найближчим часом.

Контекст

Програмний реєстратор розрахункових операцій — це цифровий аналог касових апаратів, тобто класичних РРО. Замість придбання дорогого обладнання та витрат на його утримання, підприємець може купити значно дешевшу ліцензію на ПРРО.

ПРРО дозволяє створювати електронні чеки, рівноцінні звичайним. Їх можна відправляти в месенджер чи на електронну пошту клієнта

«Я раджу підприємцям не зволікати й підключати ПРРО вже зараз. З 1 липня скасовується мораторій на документальні перевірки для бізнесів, які не працюють із підакцизними товарами. Тож вони стануть найпершою ціллю для візиту інспекторів. Що довше тягнути із підключенням РРО, то більше накопичуватиметься штрафів — бо санкції застосовуються для кожного окремого чеку», — коментує Родіон Єрошек, СЕО Poster.

Закон про обов’язкові касові апарати (РРО/ПРРО) для ФОПів набув чинності ще 1 січня 2021 року. Через численні протести та коронакризу Верховна Рада подовжила перехідний період для підприємців на рік.

На початку повномасштабного вторгнення держава заборонила штрафувати підприємців за не використання ПРРО/РРО задля збереження бізнесу, окрім випадків, що стосуються підакцизних товарів.

Проте в липні 2023 року цей мораторій може бути скасований — у разі, якщо Верховна Рада прийме законопроєкт 8401.

Про законопроєкт

Цього року Кабінет Міністрів України напрацював законопроєкт № 8401 «Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану».

У ньому пропонується установити, що окремі норми діють до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше 01 липня 2023 року, зокрема скасувати:

  • можливість для фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу;
  • можливість для фізичних осіб — підприємців платників єдиного податку І та ІІ груп не сплачувати єдиний податок;
  • зупинення проведення документальних перевірок;
  • зупинення перебігу строків (строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження тощо, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
  • незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства;
  • незастосування штрафних санкцій за порушення правильності нарахування,
  • обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне
  • соціальне страхування;
  • незастосування штрафних санкцій за порушення порядку використання реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Тобто, скасовується добровільний фіксований єдиний податок, скасовують спеціальну ставку 2%, яку було прийнято на час воєнного стану для ФОПів 3-ї групи, повертаються усі види перевірок.

Читайте також:

Допомога під час війни: як бізнес допомагає вирішувати соціальні проблеми — дослідження.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.