Станом на 13 січня в Україні 432 постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), виплатили проміжні репарації в межах пілотного проєкту від держави. Серед постраждалих є вісім дітей.

Про це повідомила урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.

За її даними, у межах пілотного проєкту надання проміжних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом надійшло 646 звернень. Із них 377 від чоловіків, 255 – від жінок. Також 14 щодо дітей – 12 дівчат та 2 хлопців.

Станом 13 січня 2025 року, репарації були виплачені 432 людям. Зокрема, 240 чоловікам, 184 жінкам та 8 дітям (1 хлопчик та 7 дівчат).

Зазначається, розмір виплати для постраждалих становить 3000 євро. В межах пілотного проєкту ці репарації виплачуватиме Фонд Global Survivors Fund, що фінансується урядами різних країн. 

Контекст

20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації”. Документ визначає правовий статус таких потерпілих та членів сімей померлих осіб, які постраждали від СНПК. Закон набуде чинності 18 червня 2025 року.

Відповідно до цього документу, постраждалі мають право на отримання невідкладних проміжних репарацій.

Поняття невідкладних проміжних репарацій охоплює такі заходи, як право на відновлення своїх порушених прав:

  • право на отримання невідкладної компенсації,  
  • право на безоплатне проходження реабілітації (тобто комплекс медичних, психологічних, соціальних, юридичних та інших заходів, спрямованих на відновлення фізичного і психологічного стану та соціальних функцій особи), 
  • право на визнання (тобто отримання правового та соціального захисту особою, яка пережила сексуальне насильство, пов’язане зі збройною агресією Російської Федерації проти України), 
  • право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, за рахунок осіб, які її заподіяли.

Важливо, що до постраждалих від СНПК зараховують також дітей, народжених унаслідок такого насильства.

Читайте також