Громадський транспорт відіграє важливу роль у поліпшенні якості життя, забезпеченні доступності послуг, захисту навколишнього середовища, економії грошей та зменшенні трафіку.
Хоча роль різних видів пасажирського міського транспорту всюди різна, але підвищений інтерес у багатьох мешканців великих міст викликає розвиток трамваїв. Вони добре підходять для міських районів зі щільним населенням і високим попитом на громадський транспорт, оскільки можуть швидко й ефективно перевозити велику кількість людей. Вони також є екологічно чистими, оскільки зазвичай живляться від електрики та виробляють низький рівень викидів.
Переваги трамваїв:
- Експлуатація обходиться дешевше автобуса та тролейбуса;
- Не забруднюють повітря продуктами згоряння;
- Цілком задовольняють вимоги електробезпеки;
- Трамвайна лінія може відокремлюватися природним способом — шляхом позбавлення її дорожнього покриття;
- Забезпечують більшу провізну спроможність, ніж автобуси та тролейбуси;
- Відрізняються набагато більшим терміном служби (трамвай може експлуатуватися 30–40 років).
Водночас трамваї не в усіх випадках є найкращим варіантом. Їм потрібні виділені шляхи, що може обмежити їх гнучкість і ускладнити зміну маршруту у відповідь на зміну схем руху або будівельні проєкти. У районах із меншою щільністю людей трамвайний транспорт може бути менш ефективний, оскільки вони можуть не назбирати достатню кількість пасажирів, щоб виправдати витрати на будівництво та підтримку необхідної інфраструктури.
Недоліки трамваїв:
- Прокладка трамвайних ліній вимагає вправного розміщення шляхів і ускладнює організацію руху;
- Трамвайна лінія дорожча тролейбусної та автобусної;
- ДТП можуть зупинити рух на великій ділянці трамвайної лінії;
- Трамвайна мережа відрізняється порівняно низькою гнучкістю;
- Трамвайне господарство вимагає постійного обслуговування;
- При поганому утриманні колії зворотний тяговий струм може йти в землю.
Трамваї в Україні
Одна з причин руйнування трамвайних господарств — нестача фінансування, що тягне за собою незавершений ремонт колій, відставання від розрахункових обсягів ремонту й робіт з утримання трамвайної колії, «старіння» трамвайного парку. У багатьох містах триває процес ліквідації трамваїв, в інших — трамвай цілком конкурентоздатний вид транспорту.
Наприклад, у Харкові демонтували трамвайні колії по вулиці Весніна. До повномасштабного вторгнення маршрут на цій вулиці з’єднував Індустріальний район із центром. До міськради створили петицію з проханням залишити колії, однак у травні минулого року, під час боїв навколо Харкова, комунальники почали їх прибирати. У вересні внаслідок обстрілу міста під час ремонту на Весніна загинув один працівник. Роботи тоді продовжили.
Наразі троє харківських активістів Олексій Свід, Ірина Кравченко та Павло Храмов судяться з міськрадою, аби ті провели реконструкцію вулиці Весніна та повернули трамвай.
Харків’яни переконані, що рейки з вулиці зняли «у піратський спосіб» — без дозвольних документів. Саме рішення про демонтаж колії було протиправним, вважають позивачі, бо проходила реконструкція під виглядом ремонту водогону. Але фактично це була реконструкція, бо проїжджа частина змінилась. Це означає, що міськрада мала провести громадські обговорення, перш ніж почати реконструкцію на Весніна. Якщо їх не було, то реконструкцію можна вважати незаконною.
Окрім того, на проспекті Незалежності та вулиці Південно-Східній, що знаходиться на ХТЗ трамвайні колії знаходяться у занедбаному стані.
Також після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну перестали працювати такі маршрути у Харкові:
- №5(Південний вокзал – Одеська);
- №12 (Південний вокзал – Лісопарк);
- №14 (Південний вокзал – Одеська);
- №23(1-е салтівське селище – Південно-Східна);
- №26 (парк Горького – Південно-Східна);
- №28 (Салтівська – Парк Машинобудівників).
Нині у місті працює 9 маршрутів – це 60% від загальної кількості.
Європейський досвід
Тим часом поки в Харкові демонтовують трамвайні колії, у містах Європи навпаки — розширюють.
Зокрема, столиця Хорватії Загреб отримає новий трамвайний маршрут, лінія якого довжиною 3700 метрів.
Згідно з планом, споруда складатиметься з двоколійної лінії з контактною мережею та випрямною станцією. Проєкт спрямований на реалізацію нових рішень у будівництві колій із простим і швидким монтажем, підвищеною довговічністю, зниженням рівня шуму та полегшенням обслуговування.
У французькому місті Анже три місяці тому відкрили нові дві трамвайні лінії. Рішення було запропоноване спільнотою Angers Metropole Loire для громадян, аби зберегти екологію та скоротити витрати на використання автомобіля.
У столиці Чехії Празі планують повернути декілька трамвайних маршрутів для покращення системи громадського транспорту міста. Впровадження обох ліній розширить трамвайну мережу Праги приблизно на 8 кілометрів.
Зденек Ґржиб, заступник міського голови з питань транспорту, підкреслив важливість цих ліній, зазначивши: «Обидві лінії є важливими компонентами південної та північної частин празького трамвайного кола, що забезпечує нові, ефективні сполучення громадського транспорту, не перевантажуючи центр міста. Впровадивши Дворецький міст і трамвайну лінію Dvorce — Budějovická — Michle, ми створимо зручне, високопродуктивне та екологічне сполучення між Прагою 4 і Прагою 5, зменшивши викиди та покращивши доступність громадського транспорту».
У Японії вперше за 75 років відкрили нову трамвайну мережу з функціями, призначеними для полегшення доступу для людей похилого віку та користувачів інвалідних візків. Трамвай працює в місті Уцуномії на відновлювальній енергії, а вагони розроблені з низькою підлогою та зниженою вібрацією для зручності.
Муніципальна влада також планує 5-кілометрове розширення трамвайної колії із західного боку станції Уцуномія до 2035 року.
У Лондоні розглядають можливість будівництва трамвайного маршруту в межах планів стимулювання місцевої економіки.
В естонському Таллінні вирішують, яку нову трамвайну лінію побудувати наступною. Міністр клімату Крістен Міхал (Реформи) схвалив 40 мільйонів євро на нову інфраструктуру в Таллінні, включаючи нові трамвайні лінії. Наразі розглядають будівництво трьох ліній. Заступник мера міста Володимир Свєт також зазначив, що будівництво всіх трьох трамвайних маршрутів планується завершити до кінця десятиліття.
«Тобто всі ці проєкти є життєздатними. Усі вони конкуруватимуть з автомобілями й пропонуватимуть людям більше пересуватися громадським транспортом», — сказав Володимир Свєт.
Читайте також
- Харківська міськрада знову не прийшла на суд щодо знесення трамвайних колій на Весніна.