У суботу, 10 лютого харків’ян запрошують на розмову «Україна і світ. Харків і Україна. Харків» у межах літературного фестивалю «П’ятий Харків».
Про це повідомили організатори заходу.
«П’ятий Харків» — це назва літературного фестивалю, який відбувався і минулоріч, майже підпільно, і зараз — під постійною загрозою обстрілів. Його заснували Харківський літературний музей та Сергій Жадан.
Перша подія в рамках фестивалю відбулася у вересні 2022 року. На заходах обговорювали минуле, теперішнє та майбутнє, щоб зрозуміти, як на нас впливає те, що ми обираємо памʼятати. Актуалізували Григорія Сковороду, харківських романтиків 19 століття і наші 1920-ті. Так «5 Харків» став публічною дискусійною платформою для осмислення майбутнього міста.
«Це остання підсумкова подія третього етапу проєкту. Ми його починали як триденний фестиваль, потім він у видозміненому форматі триває вже півтора року», зазначила директорка Літературного музею Тетяна Пилипчук.
Однак це ще не завершення, адже наприкінці травня — початку червня відбудеться «Книжковий Арсенал», на якому гостем буде «П’ятий Харків». Так кияни зможуть познайомитися літературним фестивалем.
«10 лютого ми хотіли б разом з усіма, хто прийде на подію подумати, що робити далі: чи припиняти фестиваль, чи змінювати формат», — зазначила Тетяна.
Зокрема обговорюватимуть що встигли зробити за час існування «П’ятого Харкова». Як змінилася наша думка до певних тем, про що варто продовжувати говорити.
Спікерами будуть організатори та партнери фестивалю, які впродовж усього часу допомагали робити заходи:
- Тетяна Пилипчук, Євгеній Стасіневич, Луціє Ржегоржікова, Радослава Кабачій, Олександр Савчук, Яна Партола, Марія Тахтаулова, Віктор Дворніков, Тетяна Ігошина, Ольга Бондар.
Насамкінець відбудеться мистецька частина — концерт «ДЖАЗ-РЕФЛЕЕКСІЇ» за участі Сергія Давидова та Катерини Храпової.
Народжений у Харкові джаз, якій увиразнив у XX ст. новизну, сміливість і перспективу — завершує півторарічний фестиваль «П’ятий Харків», презентуючи відчуття свободи, творчості та погляду в майбутнє.
Подія відбудеться 10 лютого, з 14:00 до 20:00, у Art Area ДК на вулиці Чернишевській, 13.
Тетяна Пилипчук додала, що команда Літмузею готує вже новий проєкт, який включає тренінги для інституції культури, а також має компонент, пов’язаний із тим, що нам варто пам’ятати сьогодні. Це буде і виставка, й екскурсійний маршрут, і фільм, але всі подробиці згодом.
Літературний фестиваль «П’ятий Харків» присвячений Юрію Шевельову – видатному українському мовознавцю. У 1948 у Мюнхені році Шевельов опублікував ессе «Четвертий Харків». Розмірковуючи в ньому над “Повістю про Харків” Леоніда Лимана, мовознавець описує чотири етапи розвитку міста, починаючи з ХVІІ століття і закінчуючи повоєнними роками століття ХХ. Детальніше про це у репортажі: П’ятий Харків: харків’яни дискутували про постать Юрія Шевельова та концепцію назви проєкту.