Офіс Генерального прокурора відкрив 27 кримінальних проваджень за фактами страти 54 українських військовополонених російськими окупантами.
Про це повідомив керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов у етері телемаратону.
За його словами, попередньо підтверджено, що відео зі стратою українських бранців, поширене 7 квітня, було зняте біля села Кринки на Херсонщині, однак деталі ще перевіряються.
«По цьому факту і попереднім ми відпрацьовуємо також командування, яке несе відповідальність за такі дії — не лише командирів підрозділів, а й найвище військово-політичне керівництво РФ, бо це свідчить про їхню політику», — сказав він.
Випадки страт українських військовополонених фіксуються з березня 2022 року, повідомив Бєлоусов. Вже є перший вирок російському військовому за страту захисника на Чернігівщині. Розслідування ускладнене через відсутність доступу до місць злочинів.
«Але ця робота ведеться. Україна має досвід документування злочинів навіть без доступу до територій. Ми співпрацюємо з Гаагою, ООН, розвідкою та неурядовими організаціями. Наше завдання — фіксувати правду. Злочинці опиняться на лаві підсудних», — зазначив Бєлоусов.
У доповіді Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні наведені дані щодо катувань українських військовополонених армією РФ у семи різних місцях Росії та на окупованих територіях України.
Групи українських військовополонених переміщували та утримували на період від 9 до 15,5 місяців у СІЗО № 1 (СІЗО-1) м. Курськ Курської області; СІЗО № 2 (СІЗО-2) м. Старий Оскіл та виправна колонія № 6 м. Валуйки Бєлгородської області; виправна колонія № 1 м. Донський Тульської області. Комісія також зафіксувала повідомлення щодо негуманного поводження в інших місцях позбавлення волі у Росії та на окупованих територіях України.
У Російській Федерації тортури вчиняли члени підрозділів спеціального призначення («спецназ») Федеральної служби виконання покарань Російської Федерації (ФСВП) і штатний персонал цієї служби, що є тюремними охоронцями. Постраждалі повідомили, що допити проводили, крім того, співробітники Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ФСБ).
Комісія ООН з прав людини в Україні задокументувала злочини РФ проти українських військовополонених. Спостерігачі опитали 60 нещодавно звільнених українських військовополонених. Їхні розповіді, як зазначає Моніторингова місія, підтвердили раніше зафіксовані факти тортур та нелюдського поводження, а також умови тримання, які не відповідають нормам міжнародного права.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець окремо звернув увагу на такі пункти звіту:
- з початку грудня 2023 до кінця лютого 2024 року зафіксовані позасудові страти щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках, що значно більше ніж за будь-який попередній період. Щодо трьох з цих випадків спостерігачі отримали незалежні підтвердження, зокрема свідчення очевидців;
- українських військових катують як одразу після захоплення в полон, так і в місцях постійного утримання. Йдеться про жорстокі побиття, застосування електроструму, психологічне насильство, погрози розстрілом або його імітація, сексуальне насильство;
- більшість військовополонених розповіли, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми рідними, обмежували в харчуванні, позбавляли сну, не надавали медичної допомоги;
- спостерігачі зафіксували один випадок смерті військовополоненого від перенесених катувань.
Спостерігачі ООН також акцентували на продовженні практики застосування насильства російськими окупантами до жителів ТОТ, серед яких вбивства, свавільні затримання, постійний тиск.