Найактуальніші харківські фейки та маніпуляції жовтня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті Харківської дези.
У Харкові послуги швидкої медичної допомоги стали платними
Маніпуляція. У пропагандистських Telegram каналах таких як: «Харьковчанка», «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V», «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» з’явився допис про платний виклик швидкої медичної допомоги. Також ця інформація поширювалась у російській соцмережі «ВКонтакте», зокрема в групі «Z-PolitWera».
«Через велику завантаженість харківських медичних закладів, що пов’язана з необхідністю догляду за пораненими українськими військовими, пересічні містяни не можуть вчасно отримати необхідну медичну допомогу», – йдеться у дописі каналу «УКРОПСКИЙ ФРЕШ». Автори подібних новин підкреслюють, що місцева адміністрація вирішила цю «проблему» завдяки збільшенню кількості платних клінік. Ба більше, у дописі припускають:
«Ймовірно, українцям скоро не можна буде розраховувати на безоплатну швидку допомогу — все буде платно».
Чи дійсно це так — читайте у нашому аналізі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку
Фейк. 21 жовтня російська армія здійснила жахливий терористичний акт, обстрілявши термінал «Нової пошти». Проте, майже одразу після ракетної атаки, російські пропагандисти, почали «обґрунтовувати» свої дії. Так, мережею шириться відео, яке нібито висвітлює перевезення військової техніки «Новою поштою».
23 жовтня до бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити одне й те саме відео. Його пересилали нам від різних Telegram-каналів. На відео можна побачити дві вантажівки в яких знаходиться військова техніка. При цьому на одній з фур, що має сірий тент, можна побачити квадратний логотип «Нової пошти».
«А ось що возять у трейлерах «Нової пошти»… Втім, використання «Нової пошти» для доставки військового обладнання не є таємницею ще з початку СВО. Просто в Україні окремі персонажі люблять вдавати, що це «мирний об’єкт», – йдеться в описі відео.
Ми також знайшли це відео на багатьох проросійських Telegram-каналах як-от: «Приднестровец», «Харькоv народный», «Первый Харьковский».
Тож, чи дійсно вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку – читайте у матеріалі.
Зеленський підписав прапор з символікою дивізії СС «Галичина»
Маніпуляція. 4 жовтня у проросійському Telegram каналі «Украина.ру» з’явилась новина, що Президент України Володимир Зеленський під час поїздки на Куп’янський напрямок, відвідав розміщення 103-ї окремої бригади територіальної оборони та розписався на прапорі дивізії СС «Галичина».
«Їхня емблема практично копіює розпізнавальний знак 14-ї дивізії СС «Галичина» (лише трохи змінили зображення лева і змінили фон). І що зробив Зеленський? З радістю підписав прапор послідовників військових злочинців!», – стверджують пропагандисти.
Впродовж наступної доби новина набула поширення і в інших пропагандистських Telegram каналах, зокрема «Open Ukraine», «В Украине нацизма нет», «Первый Харьковский».
Читайте розбір цієї маніпуляції у нашому дослідженні.
В харківському супермаркеті «Класс» згорів «Пункт Незламності»
Маніпуляція. 20 жовтня до бота «Перевірка» надійшло декілька запитів з проханнями перевірити, чи дійсно в Харкові згорів «Пункт Незламності» в супермаркеті «Класс». До запитів долучали відео, на якому зафіксовані кадри пожежі.
Також ця інформація була поширена у проросійських Telegram-каналах як-от: «Гагаузская Республика» та «Время».
«На ремонт Пункту було витрачено 97 млн гривень, але провладні ЗМІ надають новину як «пожежу в супермаркеті», замовчуючи важливий факт», — підкреслюють автори зазначених каналів.
Що відбулося насправді — читайте у нашому матеріалі.
На Харківщини за колабораціонізм судять невинну людину
Маніпуляція. Telegram-канал «Первый Харьковский», опублікував допис, де йдеться про те, що мешканку села Курилівка Харківської області судять за «просту допомогу односЄльчанам» в оформлені російської гуманітарки.
«СБУ — репресивний, беззаконний орган! Вже сотні людей схоплено ними за видачу гуманітарної допомоги, навчання дітей у школах, надання медичної допомоги землякам. Люди не покинули свої будинки за різними обставинами, але й провини своєї вони не відчували: хіба може нормальна людина назвати колабораціоністом того, хто складав списки мешканців села на отримання такої необхідної їм допомоги?!», — коментують автори допису.
Що ж сталося насправді — розбиралися наші фактчекери.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!