Станом на 22 жовтня, у держзраді на Харківщині підозрюється 243 особи. Серед них — колишні міські голови Вовчанська та Купʼянська.
Про це розповів голова Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков в інтерв’ю для видання «Обозреватель».
З його слів, наразі 25 осіб з-поміж підозрюваних за державну зраду вже засуджено. Також обвинувальні вироки винесено 511 колаборантам. Крім того, пʼять людей визнано винними у пособництві РФ, а 32 особи – у поширенні інформації щодо переміщення ЗСУ.
Фільчаков додав, часто трапляються випадки, коли підозрювані, скоївши правопорушення, виїжджають з України, найчастіше — до Росії. Саме тому прокуратура вимушена здійснювати досудові розслідування у провадженні у порядку «in absentia» — це спеціальна процедура за відсутності підозрюваного або обвинуваченого в Україні.
У таких випадках найчастіше інкримінують:
- держзраду, вчинену в умовах воєнного стану;
- публічні заклики до захоплення державної влади, розповсюдженні матеріалів із відповідними закликами;
- створення та поширенні матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії РФ проти України;
- колабораційну діяльність.
Під час інтервʼю Олександр Фільчаков також зазначив, особи, що підозрюються у колабораціонізмі, державній зраді чи інших злочинах, повʼязаних із співпрацею з РФ, мають різні мотиви для своїх вчинків. Зокрема, додає він, це може бути особиста вигода, найчастіше — гроші, а також ідеологічні переконання — «російська пропаганда працює так, що деякі громадяни починають вірити, що це дійсно правда».
«Деякі особи можуть також відчувати історичні чи культурні зв’язки з країною-агресором, що підсилює їхнє бажання співпрацювати. Психологічні травми та емоційний стрес, спричинені війною, також здатні призводити до рішень, які в інших обставинах людина не ухвалила б», — пояснив Фільчаков.
Додається, наразі до суду направлено обвинувальні акти щодо 1003 осіб, підозрюваних у звʼязках з РФ.
Нагадаємо, у Харкові судитимуть жінку, яка, ймовірно, передавала дані росіянам про наслідки обстрілів з боку російської армії.
Правоохоронці під час обшуку вилучили мобільний телефон з доказами її діяльності. На суд жінка очікує, перебуваючи під вартою. Їй загрожує довічне позбавлення волі.
Читайте також
- Генпрокурор Андрій Костін подав у відставку: «Багато ганебних фактів зловживань».