В Опендатабот проаналізували судовий реєстр за допомогою пошуковика «Бабуся» аби порівняти показники минулого та 2015 років.

Повномасштабне вторгнення РФ збільшило кількість мобілізованих українців. Водночас 2015 року були найбільш інтенсивні воєнні дії на Донбасі та вперше проводилась масштабна мобілізація в незалежній Україні. Як змінилася ситуація?

Ухилення від призову за мобілізацією

Найбільшу кількість справ про ухилення від призову зареєстрували у березні — 282 провадження. Далі кількість справ коливалась на рівні 100 проваджень щомісячно. У грудні ж — впала майже у 10 разів, до 19 проваджень. Загалом за минулий рік опублікували 1108 справ — це вдвічі менше ніж у 2015. Тоді завели 2256 проваджень.

Зазвичай, обвинувачених за цією статтею отримують 2-3 роки за ґратами з випробуванням строком в 1-2 роки.

Непокора

За статтею 402 ККУ про непокору кількість справ минулого року зросла в 6 разів, загалом — понад півтори тисячі проваджень. У 2015 таких випадків було лише 257. Пік непокори припав на травень-червень 2022 року. Покараннями за скоєне, в залежності від тяжкості, були:

  • тримання у дисциплінарному батальйоні або гауптвахті,
  • “умовні” терміни,
  • відрахування зарплатні від 10% до 20%,
  • штрафи від 34 тисяч до 153 тисяч гривень.

Самовільне залишення військової частини або місця служби

Аналітика Опендатабота / opendatabot.ua

За статтею 407 про «самоволки» за весь минулий рік зареєстровано понад 6 тисяч випадків. Пік припав на листопад, коли облікували четвертину таких справ. У 2015 році було обліковано в понад півтора рази менше проваджень — загалом майже 4 тисячі. 

Дезертирство

Аналітика Опендатабота / opendatabot.ua

За статтею 408 ККУ про дезертирство за минулий рік зареєстровано 3214 справ. Найбільше втікали у березні. Кількість проваджень за статтею зросла втричі у порівнянні з попередньою хвилею мобілізації.

Нагадаємо, що наприкінці січня цього року Президент підписав законопроєкт №8271, який передбачає посилення відповідальності військових.