Міський голова Одеси Геннадій Труханов звинуватив українських журналістів у неякісній подачі інформації, зокрема порадив їм звертатися до першоджерела. Чи дійсно українські ЗМІ розповсюдили фейк про заяви мера щодо необхідності ведення переговорів з росією в умовах воєнного часу, – розбиралися фактчекери з Gwara Media.
Що сталося?
28 серпня в італійському виданні Corriere della Sera опублікували інтерв’ю міського голови Одеси Геннадія Труханова.
Серед тез, озвучених у цьому інтерв’ю, Геннадій Труханов виступив проти знесення статуї Катерини:
«Я проти знесення статуй. Навіть якщо ми руйнуємо пам’ятники, історія не змінюється. Знаю, що зібрано петицію з 25 тисячами підписів (26 504 – ред.), але я чекаю. З такою логікою мені також прибрати пам’ятник Пушкіну чи Гагаріну? Це не має сенсу».
А також висловив свою думку щодо необхідності «домовлятися, шукати компроміси» з російською владою:
«Я вважаю, що важливо діяти політично, адже на кону життя мільйонів людей. Я не хочу, щоб мене неправильно зрозуміли. Очевидно, я мрію повернутися до наших кордонів у 1991 році, але треба крок за кроком домовлятися, поступово шукати компроміси, уникати конфронтації».
Крім українських ЗМІ, 29 серпня на заяви Труханова італійському виданню відреагував радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк, який створив допис у Twitter-акаунті, що, ймовірніше за все, є відповіддю меру Одеси:
Аналіз:
29 серпня міський голова Одеси спростував інформацію у своєму фейсбуці:
«Щоб уникнути подальших ідіотських маніпуляцій, змушений коротко повторити ті ж слова, які говорю з 24 лютого — окупанти повинні бути вигнані з усієї території нашої країни. Ми боротимемося до нашої остаточної Перемоги. Всі переговори — після того, як росіяни покинуть нашу землю».
Спростування Геннадія Труханова стосувалося лише «компромісу» з російською федерацією. Коментаря щодо зміни позиції стосовно знесення пам’ятника Катерини II не було. Проте це питання дуже непокоїть містян.
30 серпня Одеська ОВА рекомендувала мерії демонтувати пам’ятники Катерині II та Олександру Суворову. Про це стало відомо з листа ОВА до мерії, який надали Суспільному представники ГО «Об’єднання добровольців Одещини». У листі зазначається, що ці пам’ятники не бралися під охорону держави як об’єкти культурної спадщини.
«На сьогодні в публічному просторі Одеси залишається низка об’єктів монументальної скульптури, які російською пропагандою використовуються для просування ідей щодо приналежності території Одеси до російської федерації».
«Ці пам’ятники на честь культурних та військових діячів Російської імперії, які є об’єктами культурної спадщини, варто перенести до музеїв», – підкреслили у військовій адміністрації.
Висновок
Як бачимо, інтерв’ю з італійським виданням містить як схвальні, так і суперечливі тези, навіть в інтерпретації самого Геннадія Труханова. Наразі важко стверджувати, чи суперечливі тези щодо пошуку компромісу пов’язані з труднощами перекладу, чи мають інше підґрунтя. Проте ми можемо з упевненістю сказати, що на цей час петиція, яка набрала потрібну кількість голосів та вже була розглянута Президентом, все ще не розглянута Одеською міською радою, що і провокує певне невдоволення у суспільстві.
Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.
.