9 травня у Львові міністри закордонних справ країн ЄС та представники вищого керівництва Євросоюзу підписали заяву про політичну підтримку запуску спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ.
Про це повідомляють журналісти видання Ґрунт.
Зазначається, коаліція зі створення спеціального трибуналу для Росії налічує близько 40 країн. Сьогодні голови МЗС Євросоюзу підтримали його запуск.
«Команда правників два з половиною роки напрацьовувала формулу, прийнятну для України. Для нас важливо зберегти принцип невідворотності покарання для всіх, зокрема для президента, прем’єра і голову МЗС Росії», — передали журналісти слова глави МЗС Андрія Сибіги.
Уточнюється, трибунал буде знаходитися в Гаазі, а Рада Європи виступатиме центральною інституцією з його створення. У Львові сьогодні також приймуть декларацію, що дає політичну підтримку процесу на рівні голів МЗС Євросоюзу.
Крім того, у Суспільному повідомляють, що Україна очікує початок роботи спеціального трибуналу вже у 2026 році. Цьогоріч мають закінчити оформлення юридичної бази й почати формувати спецтрибунал: набирати суддів, секретаріат, впроваджувати правила й регламенти роботи, процедури.
Нагадаємо, у січні 2023 українська делегація разом з представниками Єврокомісії і Ради Європи провели першу зустріч робочої групи — Core Group — по заснуванню Спеціального трибуналу за злочин агресії проти України на базі Ради Європи.
Ґвара Медіа поговорили з експертками й експертами щодо створення майбутнього трибуналу і нових й старих викликів, з ним пов’язаних. Детальніше читайте у матеріалі.
На початку лютого 2025 відбулася 13-та, передостання, зустріч цієї групи. На сайті Єврокомісії повідомляли, що там вдалося «визначити юридичні засади» майбутнього трибуналу і розробити головні положення «Проєкту статуту Шумана» — основного правового документа, яким трибунал керуватиметься. Президентка Європарламенту, Урсула фон дер Ляєн, сказала: «справедливість для України стає ближче».
Поки Рада Європи і представники української влади сподівалися, що трибунал запрацює вже цього року, переобраний Президент США Дональд Трамп різко змінив позицію країни щодо визнання російської агресії.
Читайте також
- Спеціальний трибунал для Путіна й вищого керівництва Росії у 2025: виклики та рішення.
