«Ми тримаємо фронт, а в тилу знищують інституції»: що військові думають про спробу забрати незалежність НАБУ і САП

- 24 Липня 2025 | 19:26

На тлі загострення ситуації на фронті, зокрема через проникнення російських диверсійно-розвідувальних груп у Покровськ, в Україні спалахнула політична напруга. Цього разу — через спробу змінити баланс у системі антикорупційних органів НАБУ і САП.

22 липня Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414, який обмежує незалежність НАБУ та САП. Увечері того ж дня законопроєкт підписав президент Володимир Зеленський. Це викликало хвилю обурення суспільства і вже за декілька годин вулиці українських міст наповнилися мітингувальниками. У столиці ветеран Дмитро Козятинський закликав громадян збиратися на акцію та «відстоювати те, що ми будували за останнє десятиліття». 

Ґвара поспілкувалася з військовослужбов(и)цями з Харківщини про те, як вони відреагували на ситуацію з законопроєктом.

«Ніби, бл*ть, нам зараз рус*ків мало»

«На диво, багато хто обурився з цього приводу. Я аж не очікував, що в людей, які сидять у бліндажі посеред нічого, є ще сили обговорювати суспільно-політичне життя країни», — каже Дмитро, що воює на Харківщині.

Дмитро відверто визнає, що не знає, до чого призведе прийняття закону і чи зможуть протести щось змінити, але надії не втрачає.

«Мене прям надихнуло, що люди змогли так швидко скоординуватись “як у старі добрі часи”. Шкода, що ми знову змогли об’єднатися перед загрозою — тепер ще й внутрішньою. Ніби, бл*ть, нам зараз рус*ків мало».

«Я була вражена цим аніме-кросовером»

«Я була дуже зла на Верховну Раду, на цю дивну коаліцію президентської партії [“Слуга народу” — ред.] та проросійських ОПЗЖ зі шматками Тимошенківської “Батьківщини”. Я була дуже вражена цим аніме-кросовером», — вважає медикиня 47-ї бригади Ганна «Кажан».

За словами Ганни, цією спробою намагалися підпорядкувати важливі для України антикорупційні структури генеральному прокурору: «Очевидно, що такі речі не повинні замикатися на одній людині».

Зранку 23 липня після мітингів проти законопроєкту президент Зеленський зібрав керівників правоохоронних та антикорупційних органів — СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, МВС і Генерального прокурора — щоб «розібратися у їхніх відносинах».

Зустріч президента Зеленського з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів на тлі протестів проти законопроєкту №12414, 23 липня 2025 року / Фото: телеграм-канал президента Зеленського

Проте конкретних кроків щодо скасування закону громадськість не побачила, тому 23 липня на мітинги в містах України вийшло ще більше людей. Тоді Зеленський заявив про створення президентського законопроєкту, який би «гарантував незалежність антикорупційних органів та надійний захист від російського втручання», хоча опозиційні депутати вже зареєстрували законопроєкт про скасування спірних правок.

«Сьогодні я побачила, що НАБУ і САП пишуть з подякою за комунікацію з ними. Пишуть про розробку нового законопроєкту, який стосується антикорупційної діяльності. Я не можу зрозуміти, що я бачу. Чи дійсно відбувається якийсь процес змін на краще, чи просто якось “пресонули” ці структури, що вони вимушені у своїх соцмережах стишувати цей очевидно шквал розчарування і злості та фрустрації, який був?», — каже «Кажан».

«Ганьба — це дуже м’яке слово»

«Країна скатується до тоталітаризму, фашизму. До того, проти чого ми воювали та воюємо. Ганьба — це дуже м’яке слово. Я б сказав, але не буду. Ось чим це може закінчитися…», — військовий «Кракена» Олег замість слів показує плакат з написом «Зеленський = Чаушеску».

23 липня на протесті у Харкові зібралося близько тисячі людей. Натовп зібрався поруч зі станцією метро «Університет», на площі Свободи. Люди скандували: «Ганьба», «Руки геть від НАБУ», «Скасовуйте закон», «Єрмак — син гівна» та інші гасла. 

Протест щодо закону №12414, який ліквідує незалежність НАБУ і САП, у Харкові, 23 липня 2025 року / Фото: Любов Ємець, Ґвара Медіа

Олег, який був на Євромайдані у 2014 році, погоджується з тезами про те, що мітинги під час війни недоречні. «Але що робити?» — відказує чоловік.

«Там можна було б сформувати 5 бригад»

«Я репостнули зі своєї особистої сторінки запрошення всім моїм любим друзям, щоб вони прийшли та підтримали ці протести в моєму рідному місті — але це моя особиста реакція. Серед колег, наскільки я розумію, хтось в курсі ситуації, хтось ні, і ставлення до цього різне — у когось активне, у когось стримане», — каже в коментарі Ґварі ребовець Тимур (імʼя змінене з безпекових міркувань — ред.).

Вони вважають, що впровадження законопроєкту може посилити корупцію та відвернути допомогу західних партнерів.

«Я підтримую [протести — ред.], а мої колеги думають, що там можна було б сформувати пʼять бригад». 

«Авторитаризм не приходить за ніч»

«Це було боляче. В умовах війни ми всі тримаємося за певні точки опори. Одна з них — це віра, що країна змінюється, що більше не буде кругової поруки. Після підписання закону №12414 у багатьох з’явилося відчуття, що нас обдурили. Ми тут тримаємо фронт, а в тилу знищують інституції, які мали б тримати справедливість», — каже оператор БпЛА Олесь «Псіх» Ліждвой.

На думку військового, якщо топпосадовці знову почуватимуться недоторканими — Україна повернеться в минуле. Це може демотивувати військових та волонтерів, підірвати довіру західних партнерів та зброю: «Це крок назад в той момент, коли ми мали йти лише вперед».

«Ми вже бачили це в історії — авторитаризм не з’являється за ніч. Він приходить поступово: спершу забирають голос, а далі — свободу. Шабунін — не просто антикорупціонер, він зараз військовий. Його слова — не популізм, а попередження від людини, яка бачить ситуацію з обох фронтів: і воєнного, і громадського».

Протест щодо закону №12414, який ліквідує незалежність НАБУ і САП, у Харкові, 23 липня 2025 року / Фото: Любов Ємець, Ґвара Медіа

Поки військові продовжують боротьбу з російськими військами, активісти на мітингах обіцяють виходити на протести проти влади доти, доки закон не буде скасований.

«Клептократична автократія — це вірус, від якого ми щеплені спочатку Революцією на Граніті, потім Помаранчевою, далі Революцією Гідності, а згодом — одинадцятирічною війною. І сьогодні, коли висмаркуємо в картонки з-під коробок Нової Пошти вірус автократії, розумію, що ті, хто не пройшов гарт викликами Майданів, хто не голосував тілом за зміни, хто не відчув на губах землю, перемішану з кров’ю — можуть дійсно не надавати належного значення таким подіям, — пише у колонці для Ґвари режисерка і військова Нацгвардії Олена Апчел. — Але, перепрошую, пані та панове, — насрати. Це вже незворотні зміни. І єдине, що вам залишається, — це порядно перепросити й дуже швидко виправити цей баг».

Читайте також

зображення до посту: «Ми тримаємо фронт, а в тилу знищують інституції»: що військові думають про спробу забрати незалежність НАБУ і САП
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.