Українців, які примусово отримали російське громадянство на тимчасово окупованих територіях, не притягуватимуть до кримінальної чи іншої відповідальності за це.

Про це 30 вересня повідомили в Міністерстві юстиції України.

У Мін’юсті пояснили, що росіяни створюють умови, коли людина позбавлена можливості вибору та погоджується на отримання російського паспорта не за власним бажанням, а з міркуванням збереження свого здоровʼя чи навіть життя.

«Особи, які вчинили суспільно небезпечне діяння [отримали паспорт РФ — ред.] з метою уникнення жорстокого поводження, не підлягатимуть відповідальності. Стаття 40 Кримінального кодексу України, за умови наявності доказів застосування психічного примусу, забезпечує їм повний правовий захист у судовому порядку», — йдеться у повідомленні.

Серед заходів впливу на українців на ТОТ, окрім примусової паспортизації, є також русифікація тих, хто має український паспорт.

Зазначається, такі дії РФ, за слова Мінʼюсту, є порушенням «всіх норм міжнародного права».

Крім того, наголошується, російський паспорт не має юридичної сили та не визнається ніде, окрім окупованих територій РФ.

Нагадаємо, за період з 24 лютого 2022 року з тимчасово окупованих територій Харківської області росіяни вивезли близько 137 дітей.

Крім того, росіяни депортували 9683 дітей з Донецької області, 1514 зі Запорізької, 947 з Луганської, 1597 з Херсонської та 1 з Київської.

Загалом за період з 24 лютого 2022 року по 14 травня 2024 року зареєстровано 9380 кримінальних проваджень за фактами зникнення безвісти 14 382 цивільних осіб, з яких 2784 дитини. А місцезнаходження 1937 дітей досі не встановлено.

Читайте також