Мережею поширилась новина, що законопроєктом 11321, який Верховна Рада ухвалила 14 січня, запроваджується відповідальність для медіа та інших публічних платформ, в разі якщо ними протягом трьох днів не будуть видалені негативні коментарі, зокрема ті, що містять критику посадовців. Чи насправді це так – далі в нашому матеріалі.
Що сталося
Низка анонімних телеграм-каналів, таких як «Лівий берег Київ» (архів), «Український націоналіст», «Захід Головне» (архів), «Доброго вечора, ми з України» (архів) та інші поширили інформацію про те, що Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який зобов’язує ЗМІ видаляти негативні коментарі про чиновників під новинами.
«Видалити коментар потрібно протягом 3 днів після скарги. Якщо цього не зробити – загрожує відповідальність. Йдеться про будь-які коментарі, які містять звинувачення в корупції, порушенні закону або просто «образливі» висловлювання», – йдеться в поширених повідомленнях.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Перш за все, проаналізувавши уточнення, запропоноване законопроектом №11321 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації», який Верховна Рада ухвалила 14 січня, ми з’ясували, що ним не впроваджуються цензури чи заборони на критику посадовців, про що повідомляється в новинах поширених анонімними ресурсами.
Як йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту, у статті 117 Закону України «Про медіа» запропоновано передбачити, що «суб’єкти у сфері онлайн-медіа звільняються від відповідальності за поширення недостовірної інформації, а також інформації, заборона поширення якої передбачена статтями 36, 42 та 119 вказаного закону, якщо така інформація була поширена користувачами у розділах для коментування чи розміщення користувацьких публікацій на веб-сайті чи веб-сторінці такого медіа, за умови що суб’єкт у сфері онлайн-медіа обмежив доступ до такої інформації впродовж трьох робочих днів не тільки з моменту отримання відповідної скарги чи припису Національної ради, а й з моменту отримання ухвали про відкриття відповідного провадження судом».
Зазначені статті 36 (Обмеження щодо змісту інформації), 42 (Захист дітей) та 119 (Обмеження щодо змісту інформації у медіа, пов’язані зі збройною агресією) цього закону, що набув чинності 31 березня 2023 року, стосуються загальних заборон для медіа на поширення недостовірної інформації та сумнівного контенту.
Тобто, законопроект №11321, як наголошують в Інституті масової інформації, не створює нових зобов’язань для медіа стосовно видалення коментарів читачів, а лише уточнює норму закону, яка й так уже існує та була закріплена частиною 4 статті 117 Закону України «Про медіа».
Ухвалений законопроєкт доповнює статтю лише формулюванням «…а й з моменту отримання ухвали про відкриття відповідного провадження судом». Це означає, що термін для видалення коментарів, протягом якого медіа звільняється від відповідальності, розпочинатиметься не лише після отримання скарги чи припису від Нацради, а відтепер – з моменту отримання ухвали суду про відкриття такого провадження. У такий спосіб внесені до статті 117-ї зміни додатково убезпечать ЗМІ від судової тяганини за дії третіх осіб.
Як пояснив ініціатор цього законопроєкту, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, у разі відкриття судового провадження, відтепер ЗМІ може обмежити доступ до інформації з «порушенням» впродовж трьох робочих днів і не нести відповідальності, або ж, поділяючи позицію коментатора, залишити його повідомлення і далі захистити свою позицію в суді.