Російські пропагандистські канали та сайти поширюють репортаж європейського Euronews про повернення людей до їхніх домівок, що знаходяться на тимчасово окупованих російськими військами територіях в Запорізькій області.

Повідомлення в російському пабліку

У чому тут маніпуляція?

Російські інформаційні майданчики пишуть, нібито українці намагаються потрапити на окуповані території в пошуках роботи: «Люди їдуть не лише до своїх родичів, але й у пошуку роботи, яку вони не змогли знайти в Україні».

Але Euronews подають інформацію дещо інакше. Вони вказують, що причиною повернення є возз’єднання з родиною (де їхній дім) та пошук роботи. В оригіналі: «Українці говорять, що повертаються не лише для того, щоб воз’єднатись з родиною, але й у пошуку роботи, яку не змогли знайти на українській території».

Європейський телеканал Euronews російські канали помилково називають французьким.

Що не так зі сттатею?

  • Euronews не дає довідки про стан економіки в Україні, який погіршився внаслідок війни, та не дає інформації про те, що регіон був окупований російськими силами, що й стало причиною погіршення.

Так, Європейська правда пише, що з початку війни майже 5 млн українців втратили роботу, а через падіння доходів компаній чимало роботодавців звільнили працівників та скоротили зарплати.

Все це — прямий наслідок російської агресії.

  • Висловлювання журналістів Euronews в цьому окремому репортажі є незбалансованими. Українці змушені повернутися до рідних місць, які окуповані росією. Там вони мають житло, це їхній рідний дім.
  • Матеріал зосереджений на вузькій темі в’їзду до окупованих росіянами територій. Ми взяли коментар у свідка Олени, яка виїжджала через Запоріжжя 24 липня 2022 року. Олена вказала, що зазвичай до окупованих територій в’їжджають не тільки жителі окупованого регіону, а й волонтери та перевізники. Ця інформація могла не братись до уваги.

Є дані, що в травні 1000 машин намагалися виїхати з окупованої території у районі Василівки в Запорізькій області, а після заклику Ірини Верещук, міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, кількість людей на виїзд збільшилася. Міністерка досі закликає людей покинути території, щоб не стати живим щитом для окупантів під час звільнення ЗСУ.

Також є повідомлення, що окупанти не дають людям виїхати: 700 автівок стояли на блок-посту біля Василівці, деякі очікували дозвіл на виїзд майже тиждень. За даними Запорізької ОВА, окупанти також стягують кошти за виїзд.

Всі ці дані не фігурували у репортажі та в повідомленнях проросійських медіа.

Наратив російської пропаганди

Російські ЗМІ поширюють хибний наратив, нібито життя на окупованих територіях нормалізується. Вони також замовчують той факт, що складна економічна ситуація викликана широкомасштабним нападом рф. Про такі наративи російської пропаганди попереджає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.