Російські пропагандисти систематично поширюють в інфопросторі дезінформацію щодо системи охорони здоров’я України. Так, у вересні до бота «Перевірка» надійшло повідомлення, що за виклик швидкої медичної допомоги у місті Харків, нібито стали брати оплату. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
14 вересня у пропагандистських Telegram каналах таких як: «Харьковчанка», «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V», «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» з’явився допис про платний виклик швидкої медичної допомоги. Також ця інформація поширювалась у російській соцмережі «ВКонтакте», зокрема в групі «Z-PolitWera».
«Через велику завантаженість харківських медичних закладів, що пов’язана з необхідністю догляду за пораненими українськими військовими, пересічні містяни не можуть вчасно отримати необхідну медичну допомогу», – йдеться у дописі каналу «УКРОПСКИЙ ФРЕШ».
Автори подібних новин підкреслюють, що місцева адміністрація вирішила цю «проблему» завдяки збільшенню кількості платних клінік. Ба більше, у дописі припускають:
«Ймовірно, українцям скоро не можна буде розраховувати на безоплатну швидку допомогу — все буде платно».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
«ОН Клінік Харків»
Ми з’ясували, що за доказ платного виклику швидкої допомоги, пропагандисти використали інформацію з сайту приватного центру «ОН Клінік Харків» мережі медичних центрів ”ОН Клінік”.
Дійсно, в Харкові як і в інших містах України, надаються платні послуги швидкої медичної допомоги. Однак надаються вони приватними медичними установами з ліцензією МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Швидка медична допомога (не екстрена) — послуга, яка платно надається приватними закладами. Вона не пов’язана з екстреною медичною допомогою, яка забезпечується державою та здійснюється на безоплатній основі для населення.
Відмова у наданні послуг швидкої допомоги
Telegram-канал «Харьковчанка» пішов далі та перелічив у дописі випадки, коли людина не отримає швидкої медичної допомоги:
- при загостреннях психічних захворювань;
- травми в результаті ДТП або кримінальних «випадків»;
- пологи вдома.
Проте, звертаємо увагу, що такий перелік, актуальний виключно для отримання послуг платної швидкої медичної допомоги від центра «ОН Клінік Харків». Він не стосується державної сфери надання екстреної медичної допомоги населенню.
Адже згідно з чинним законодавством України, підставою для виклику або звернення до підрозділу екстреної (швидкої) медичної допомоги є перебування людини у невідкладному стані, регулюється Правилами виклику бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги.
«Невідкладний стан людини — це раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин», – йдеться в статті 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Не йдеться про жодні виключення щодо відмови надання послуги: при загостреннях психічних захворювань, або після ДТП, чи кримінальних випадків. Тим більше немає жодних згадувань щодо домашніх пологів взагалі не йдеться. Варто врахувати й те, що у породіллі можуть початися стрімкі пологи.
Тим більше, що вимога приймати подібні виклики прямо зазначена у функціях Диспетчера у Законі України «Про заходи щодо удосконалення надання екстреної медичної допомоги населенню в Україні».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Зв’язок між введенням в «ОН Клінік Харків» послуги платної швидкої медичної допомоги та завантаженістю харківських медичних закладів
ОН Клінік (ON Clinic) – міжнародна мережа приватних медичних центрів, понад 20 з яких знаходиться в Україні. Перший медичний центр ОН Клінік був відкритий саме в Харкові ще у 2007 році.
Послуги саме швидкої медичної допомоги у медичному центрі «ОН Клінік» в Харкові почали надавати з листопада 2021 року. Проте, що від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну приватний центр “ОН Клінік Харків” тимчасово припиняв надання медичної швидкої допомоги та лише з 1 серпня 2023 року відновив послугу в Харкові.
Відновлення цієї послуги, за словами співробітників клініки, пов’язане з поверненням «пацієнтів до міста».
У відповіді на наш запит нам підкреслили, що клініка «немає доступу до інформації стосовно навантаження на державну Службу швидкої допомоги, тому ніякого зв’язку між їхнім навантаженням і роботою приватного медичного центру немає».
Вплив Харківської місцевої адміністрації на кількість приватних медичних закладів
Харківська державна адміністрація у межах своїх повноважень та покладених на неї державою завдань здійснює виконавчу владу на території міста, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою відповідно до Закону України “Про місцеві державні адміністрації”.
Зокрема, у межах повноважень в галузі охорони здоров’я, міська адміністрація може здійснювати функції засновника щодо державних закладів охорони здоров’я, організовує роботу медичних закладів з надання допомоги населенню. Однак вона немає жодних повноважень для ініціювання створення приватних закладів, які надають медичні послуги.
Послуги екстренної медичної допомоги
Окремо слід зупинитися на сфері надання екстреної медичної допомоги на території України, яку забезпечує держава. На території України кожен громадянин України та будь-яка інша особа мають право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу, яка надається державою відповідно до Закону України “Про екстрену медичну допомогу”.
«Кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров’я медичної допомоги, до якої належать: екстрена медична допомога, первинна медична допомога, спеціалізована медична допомога, паліативна допомога» – йдеться в Законі Україні «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Безоплатні медичні послуги та програми для населення надаються державними закладами охорони здоров’я у рамках «Програми медичних гарантій».
У програмі на 2023 рік держава гарантує громадянам України повну оплату коштом Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних із наданням:
- екстреної медичної допомоги;
- первинної медичної допомоги;
- вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги,
- третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
- паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації;
- медичної допомоги дітям до 16 років;
- медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тож твердження пропагандистів, що «українцям скоро не можна буде розраховувати на безоплатну швидку допомогу, все буде платно» є дезінформацією, що надається з метою дискредитації сфери охорони здоров’я в України.
Наслідки повномасштабного вторгнення РФ на систему охорони здоров’я в України
Неможливо заперечувати очевидне збільшення навантаження на систему охорони здоров’я. Проте, головною причиною цього є повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну.
Так, всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) на травень 2023 року зафіксувала 1000-ну атаку на систему охорони здоров’я в Україні з моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації в лютому 2022 року.
За 15 місяців повномасштабної війни, 1004 атаки, які підтвердила ВООЗ, забрали щонайменше 101 життя, включно з медичними працівниками та пацієнтами, поранення отримали значно більше людей. Атаки зазнали також постачальників медичних послуг, системи постачання, обладнання та транспорт, включно з машинами швидкої допомоги. Найбільших уражень зазнала медична інфраструктура Харківщини, Донеччини, Миколаївщини, Київщини та Чернігівщини.
«Той факт, що система охорони здоров’я в Україні продовжує працювати за таких обставин, є свідченням героїчної самовідданості працівників охорони здоров’я. Попри виклики, спричинені спочатку пандемією COVID-19 та вже понад рік війною, українські працівники охорони здоров’я залишаються надзвичайно сильними, сміливими та терплячими, день за днем, рятуючи життя та надаючи допомогу тим, хто її потребує»,– підкреслив представник ВООЗ в Україні, лікар Ярно Хабіхт.
За роз’ясненнями стосовно режиму роботи Центру в умовах повномасштабного вторгнення РФ, ми звернулись до КНП «Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Харківської обласної ради.
«За період від 24.02.2022 року й до сьогодні, Комунальне Некомерційне Підприємство Харківської Обласної Ради «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» не зупиняло свою роботу, служба ЕМД в Харківській області забезпечує надання екстреної медичної допомоги пацієнтам та постраждалим, які перебувають у невідкладних станах, у повсякденних умовах та під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій 24 години на добу 7 днів на тиждень. Також, в Центрі зазначили, що інформація про те, що «доступ цивільного населення до медичних послуг ускладнюється, через завантаженість медичної системи Харківської області військовими» немає під собою підґрунтя», — йдеться у відповіді КНП «Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Харківської обласної ради.
Тож, російська пропаганда використовує підміну понять «безоплатної екстреної медичної допомоги», яку забезпечує держава та «платної швидкої медичної допомоги», яку надають приватні медичні заклади в місті Харків.
Використовуючи чутливу тему поранених українських військовослужбовців, пропагандисти поширюють неправдиву інформацію про ускладнення доступу цивільного населення до медичних послуг з метою дискредитації сфери охорони здоров’я України.
Висновок: маніпуляція
Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник
Читайте також
- Фейк. Графіті з Зеленським-канібалом з’явилося у Парижі;
- Фейк. Телеканал «1+1» рекламує екокапсули для поховання українських військових;
- Фейк. З Ірландії екстрадують військовозобов’язаних українців.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!