Риторика Кремля стосовно того, що Європа вже втомилася від українців – один із головних наративів, що регулярно просувається російською пропагандистською машиною. Так, ми вже спростовували фейк про те, що для українців запровадили обмеження терміну перебування в країнах ЄС. Цього разу наша редакція стикнулась з маніпуляцією російських ЗМІ, а саме з повідомленням про те, що Фінляндія відмовлятиме в наданні прихистку українцям. Чи так це насправді – розбиралися наші фактчекери.
Що сталося?
До чат-бота «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно Фінляндія відмовлятиме в наданні прихистку українцям, які проживають у відносно безпечних регіонах України.
Така інформація почала поширюватися ще з грудня 2024 року. Зокрема до нас надійшов запит із посиланням на відео в YouTube (архів) російського ЗМІ «СТВ», також відповідний матеріал був опублікований на сайті (архів) 20 грудня 2024 року.

«Гельсінкі переглянув свою політику щодо українців. Тепер Фінляндія відмовлятиме у притулку тим, хто проживає у відносно мирних районах. Тобто на територіях, які не є зоною конфлікту», – йдеться в новині.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми розібралися з тим, які види прихистку наразі може надати Фінляндія українцям. Йдеться про такі поняття, як «притулок» і «тимчасовий захист», які потрібно розрізняти.
Надання тимчасового захисту українцям у Фінляндії
За інформацією, поширеною на сайті Міграційної служби Фінляндії, вказано, що тимчасовий захист призначений для українців, які рятуються від війни. Такий тимчасовий механізм захисту був введений 4 березня 2022 року Радою ЄС. Він дозволяє, після допуску на територію Європейського Союзу, вільно пересуватися нею протягом 90 днів, а також вибрати країну, у якій вони хочуть скористатися правами тимчасового захисту.
25 червня 2024 року Рада ЄС ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українців, які рятуються від російської агресії. Це рішення стосується й Фінляндії, оскільки вона є країною Європейського Союзу. Отримати тимчасовий захист у Фінляндії можуть українці та члени їхніх родин, якщо вони проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, тобто до початку повномасштабного вторгнення РФ. Оголошення про продовження терміну надання тимчасового захисту до 4 березня 2026 року опубліковане на сайті Міграційної служби.

Зокрема, в ньому повідомляється, що служба надішле листи про продовження дозволу на перебування на підставі тимчасового захисту усім, хто має такий статус.
Надання притулку у Фінляндії
Надання притулку стосується осіб, які мають обґрунтовану причину боятися переслідування у своїй країні. Причинами переслідування може бути походження, релігія, громадянство, належність до певної соціальної групи або політичні переконання. Для того, щоб подати заяву на отримання притулку, особа має перебувати в Фінляндії.
«Ви не можете подати заяву на отримання притулку, наприклад, надіславши листа або електронного листа до Імміграційної служби Фінляндії. Також неможливо подати заяву на надання притулку у представництві (посольстві чи консульстві) Фінляндії, розташованому за її межами», – йдеться на сайті Міграційної служби.
Так, шукачі притулку з України можуть подати заяву, перебуваючи під тимчасовим захистом, тоді служба Фінляндії проводить попереднє розслідування, на підставі якого вирішує, чи є підстави розглядати заявку про надання притулку, а надалі ухвалює рішення.
Наприкінці грудня минулого року низка ЗМІ Фінляндії дійсно повідомила, з посиланням на інтерв’ю (архів) керівника процесу депортації Міграційної служби країни Оллі Коскіпіртті, що Фінляндія з вересня 2024 знову може приймати рішення про повернення людей в Україну, яке було призупинене після того, як Росія почала широкомасштабну війну в лютому 2022 року.

Нова політика базується на тому, що в Україні є регіони, де війна не ведеться, і туди людей можна повертати. При цьому Оллі Коскіпіртті наголосив, що поріг для ухвалення таких рішень дуже високий. Його можна перевищити, наприклад, вчинивши тяжкий злочин.
«Було прийнято лише одне рішення про депортацію в Україну особи, яка отримала тимчасовий захист від Фінляндії через ситуацію в Україні. Він скоїв такі серйозні злочини у Фінляндії, що було визнано, що громадський порядок і безпека знаходяться під загрозою до такої міри, що рішення про його депортацію може бути прийняте незалежно від ситуації в Україні», – розповів Оллі Коскіпіртті.
За його словами, у Фінляндії є невелика кількість українців, які очікують розгляд клопотання про надання притулку. Якщо українець отримує негативне рішення щодо своєї заяви про надання притулку, він все ще має можливість подати заяву на тимчасовий захист.
Згідно з останніми актуальними даними статистики Євростату, станом на кінець лютого 2025 року, в Фінляндії зареєстровано близько 70 400 тисяч біженців з України, тобто тих, хто скористався тимчасовим захистом.

На кінець жовтня 2023 року ця цифра сягала – 62 515 тисяч, а на кінець грудня 2024 року – 69 395 тисяч.

Отже, повідомлення про те, що Фінляндія відмовлятиме у прихистку українцям є маніпуляцією російських ЗМІ. Поріг для видворення з країни, за твердженням Міграційної служби країни, досить високий, а випадки поодинокі. Стосовно ж тимчасового захисту українців, то термін його надання продовжено до 4 березня 2026 року, і, за останніми даними Євростату, спостерігається динаміка до збільшення кількості тих, хто користується ним у Фінляндії.