Мережею поширюється інформація, що Верховна Рада затвердила нову фінансову допомогу з нагоди Дня Незалежності України. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.
Що сталося?
Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запити з проханням перевірити інформацію, що Верховна Рада України вчора затвердила нову виплату з нагоди Дня Незалежності. Зазначається, що виплату отримають пенсіонери, ВПО, родичі військових, поранені військовослужбовці, багатодітні сім’ї та ще 12 категорій.
Також автори допису наводять нібито слова міністра фінансів Сергія Марченко щодо цієї виплати.
«Про цю виплату говорили ще з початку року і нарешті вона стане реальністю, для її отримання потрібно лише подати просту заявку, і з вами зв’яжеться менеджер, щоб уточнити вашу категорію та суму виплати», — заявив Марченко
В кінці зазначається, що подейкують виплата буде сягати аж 48 тисяч гривень, тому варто не прогавити цю подію та зареєструватись.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Інформація про виплату
Грошова допомога до Дня Незалежності дійсно існує, проте порядок виплат щодо цього свята був затверджений ще 27 грудня 2023 року.
Згідно з офіційним документом на допомогу можуть розраховувати 6 категорій громадян, а не 17 як зазначено в дописі. До осіб, які мають право на грошову допомогу, належать:
- Особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років. Це також включає осіб з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин.
- Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років. Сюди також входять діти, які народилися в таких місцях примусового тримання їхніх батьків.
- Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
- Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яких встановлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, якщо вони не одружилися вдруге.
- Члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
- Учасники війни та колишні в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, та діти партизанів, підпільників і інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.
Також ми дослідили постанову Кабміну від 2 квітня 2024 року «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2024 році», де зазначається така сума грошової допомоги:
- Особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років, а також ті, хто стали особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, отримають:I групи – 3100 гривень, II групи – 2900 гривень, III групи – 2700 гривень
- Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, отримають 1000 гривень.
- Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, отримають 3100 гривень.
- Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України та дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, які не одружилися вдруге, отримають 650 гривень.
- Учасники війни, колишні в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, а також діти партизанів, підпільників та інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, отримають 450 гривень.
Отже, інформація про виплату 48 тисяч гривень є неправдивою.
Цитата міністра фінансів
За допомогою пошуку в Google, ми намагались знайти цю цитату безпосередньо, проте її немає в жодних джерелах.
Також ми спробували знайти будь-які заяви Марченка про виплату до Дня Незалежності взагалі, але і тут нам не вдалось знайти подібну інформацію.
Аналіз повідомлення
Наступним кроком ми проаналізували зміст цього допису, звертаючи увагу на маніпулятивні прийоми, що використовуються для впливу на аудиторію.
Заголовок, написаний великими літерами «! ВИПЛАТА ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ», що привертає увагу читача, додаючи важливості та терміновості інформації. Знак оклику підсилює емоційний вплив, створюючи враження негайності та значущості повідомлення.
Згадка про «вчора» робить незрозумілим, коли саме відбулася подія, що викликає додаткові питання до достовірності інформації та може заплутати користувача.
Емоційний заклик присутній у всьому повідомленні. Фрази на кшталт «На цю виплату чекав великий пласт населення України й вони її дочекаються» та «Про цю виплату говорили ще з початку року і нарешті вона стане реальністю» апелюють до почуття надії та радості, підкреслюючи значущість події.
Маніпулятивним є також наведення переліку категорій осіб, які матимуть право на виплату. Згадка про пенсіонерів, родичів військових, багатодітні сім’ї та ще 12 категорій створює враження великої кількості людей, які отримають вигоду. Це посилює відчуття справедливості та всеохопності заходу.
Згадка про авторитетну особу, таку як Марченко Сергій Михайлович, Міністр фінансів України, додає повідомленню легітимності та достовірності. Використання його імені та посади створює враження офіційності інформації.
Фраза «Подейкують, що розмір виплати сягатиме 48 тисяч гривень, тому важливо не прогавити таку можливість» апелює до бажання отримати значну фінансову вигоду, створюючи почуття терміновості та необхідності негайних дій.
Тож бачимо, що в повідомленні присутні усі ознаки клікбейту – емоційний та маніпулятивний текст для привернення уваги й стимулювання читачів до негайних дій.
Спроба перейти за посиланням
Ми спробували перейти за посиланням, яке надають у дописі. Проте замість анкети, в якій можна подати заяву, нас перенаправило до Telegram-каналу «Пенсіонери України | Підтримка». Цей канал одразу викривляє інформацію про кількість своїх підписників, вказуючи, що їх 100032, хоча насправді їх 21100, тим самим збільшуючи свій авторитет в очах читача.
Отже, замість інформації про нову виплату, ми зіштовхнулись з черговим клікбейтом, мета якого заманити якомога більшу аудиторію до Telegram-каналу.